Flashlights and Lanterns
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (8)
- (6)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (33)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Coast WPH34R Waterproof and Dust Proof Headlamp
The WPH34R shines in five output modes spanning three beam colors: white, red, and green. Features a light body that rolls in its bracket for directional control but can also detach to become a handheld light
Coast RL20R Rechargeable Headlamp
The RL20R rechargeable headlamp features Variable Light Control technology that allows you to brighten or dim the light to match the situation perfectly
Pelican™ SabreLite™ 2010 Recoil LED™ Flashlights
Produce a white collimated beam as bright as incandescent light
| Lighting Life | 10,000 hr. |
|---|---|
| Length (Metric) | 20.6 cm |
| Controller Type | On/Off |
| Color | Black |
| Lumen | 109 lm |
| Length (English) | 8.11 in. |
| Material | ABS Resin |
| For Use With (Application) | Produce a white collimated beam as bright as incandescent light |
| Light Source | LED |
| Battery Type | Alkaline |
| Voltage | 4.5 V |
| Weight (English) | 13.4 oz. |
| Certifications/Compliance | ETL, Class I, II, III, division 1, 1ECEx |
| Battery Run Time | 32 hr. |
| Weight (Metric) | 0.38 kg |
Coast™ WX190 330 Dual Color Wide Angle Flood LED Headlamp
The WX190 is a compact front loading headlamp with a brilliant Wide Angle Flood Beam and red beam.
Carson™ FlexNeck LED Gooseneck Book Light
FlexNeck LED Lighted Gooseneck Book Light is a compact, ultra-bright LED reading light with a fully adjustable lamp head that can flex and turn to shine light where it's needed most.
| Product Type | Gooseneck Book Light |
|---|---|
| Color | Gray |
| Light Source | LED |
Coast™ FL75R 530 Lumen Dual Color Rechargeable Focusing LED Headlamp
The FL75R combines a powerful, Pure Beam focusing optic (with red secondary beam) in a well-proportioned, front-loading size.
| Height (Metric) | 22.9 cm |
|---|---|
| Lighting Life | 50,000 hr. |
| Width (English) | 13.81 in. |
| For Use With (Application) | Provides convenient and ecologically responsible alternatives to wasteful generator powered lights |
| Light Source | High Flux LED |
| Width (Metric) | 35.1 cm |
| Battery Type | Rechargeable |
| Battery Life | 500 cycles |
| Product Type | Remote Area Lighting System |
| Voltage | 12 V |
| Weight (English) | 55 lb. |
| Certifications/Compliance | CE, RoHs |
| Battery Run Time | 7 hr. |
| Height (English) | 9 in. |
| Weight (Metric) | 24.95 kg |
| Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Product Type | Headlamp |
| Color | Black |
| Material | ABS Resin |
| Certifications/Compliance | UL, Class I, Division 2, CE |
| For Use With (Application) | Hands free light when and where you need it, adjustable cloth strap fits comfortably and securely on head |
| Battery Type | Alkaline |
Coast™ EAL12 Emergency Area Light
Whether you are going camping or preparing for a winter storm, the EAL12 is a great compact lantern, and because of the split handle, can be easily hung on a branch or line
Coast™ G19 Inspection Beam LED Penlight
Not only is it ultra compact with a pocket clip, the G19, with our Inspection Beam Optic, gives you a crisp, circular beam that has low glare for up-close work.
Coast™ EAL17 Emergency Area Light
On the worksite, campsite or on the side of the road, the EAL17 is a great stainless steel designed lantern that can either illuminate your space or alert people in times of need.
Carson™ RedSight PRO Red LED Flashlight with Carabiner Clip Attachment
RedSight PRO contains nine red LED bulbs, ideal for reading astronomy star maps and helping preserve night vision
Coast™ Polysteel 200 320 Lumen Waterproof Focusing LED Flashlight
The Polysteel 200 is Coast’s smallest waterproof, drop proof, and crush proof light.
Coast™ HX5R 345 Lumen Rechargeable Focusing LED Pocket Light
Prefer quick and easy charging? Then go with our HX5R Flashlight, which features USB charging. A USB insert found in the tail cap can be used with USB, AC/DC adapters.