Flashlights and Lanterns
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (8)
- (6)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (33)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Coast TX22R Rechargeable-Dual Power Flashlight
Light up your target from serious distance. Featuring the Long-Range Focus system, the rechargeable TX22R has the longest beam in the COAST collection— maxing out at 518 meters
Coast WPH30R Waterproof and Dust Proof Headlamp
As the mid-size do-it-all model in our waterproof headlamp collection, the WPH30R is equally high-performance and multipurpose. Sealed tight to withstand full submersion, this IP68-built headlamp shines in five output modes spanning two beam colors: white and red.
Pelican™ 9430 Remote Area Lighting System
Provides up to 15 hrs of run time with 3000 lumens of brightness
Coast RL20RB Rechargeable Headlamp
The RL20RB rechargeable headlamp features Variable Light Control technology that allows you to brighten or dim the light to match the situation perfectly
Carson™ UVSight PRO UV Flashlight with Carabiner Clip Attachment
UVSight PRO UV flashlight contains nine ultra violet LED bulbs, emits 380 nm wavelength for florescent glow
Carson™ LEDSight PRO LED Flashlight with Carabiner Clip Attachment
LEDSight PRO is compact and portable nine powerful LED bulbs, contains two brightness settings to conserve battery life
Coast™ PX1 315 Lumen Pure Beam Focusing LED Flashlight
Coupling the Pure Beam Optic with the ability to twist focus, the PX1 will be your trusted sidekick for all of your daily work in a variety of distances.
Coast GX20 Waterproof Dual Power Flashlight
Built waterproof with an ultra-strong, lightweight polymer handle, the GX20 flashlight goes big on brightness.
Pelican™ SabreLite™ 2010 Recoil LED™ Flashlights
Produce a white collimated beam as bright as incandescent light
| Lighting Life | 10,000 hr. |
|---|---|
| Length (Metric) | 20.6 cm |
| Controller Type | On/Off |
| Color | Black |
| Lumen | 109 lm |
| Length (English) | 8.11 in. |
| Material | ABS Resin |
| For Use With (Application) | Produce a white collimated beam as bright as incandescent light |
| Light Source | LED |
| Battery Type | Alkaline |
| Voltage | 4.5 V |
| Weight (English) | 13.4 oz. |
| Certifications/Compliance | ETL, Class I, II, III, division 1, 1ECEx |
| Battery Run Time | 32 hr. |
| Weight (Metric) | 0.38 kg |
Coast™ WX190 330 Dual Color Wide Angle Flood LED Headlamp
The WX190 is a compact front loading headlamp with a brilliant Wide Angle Flood Beam and red beam.
Carson™ FlexNeck LED Gooseneck Book Light
FlexNeck LED Lighted Gooseneck Book Light is a compact, ultra-bright LED reading light with a fully adjustable lamp head that can flex and turn to shine light where it's needed most.
| Product Type | Gooseneck Book Light |
|---|---|
| Color | Gray |
| Light Source | LED |
Coast™ HL45 400 Lumen Dual Color Wide Angle LED Headlamp
Whether you want to put it on your hardhat or simply on your head, the HL45 provides a wide field of view.
Coast™ HP7R 300 Lumen Rechargeable Focusing LED Flashlight
The HP7R is the ultimate light for any law enforcement official, serious professional, or hardcore adventurer.