Gas Cylinder Dollies and Trucks
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (56)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Justrite™ Gas Cylinder Mobile Stand
Justrite™ Gas Cylinder Mobile Stand accommodate cylinders from 4 to 10-inch, and are suitable for over-the-road gas cylinder transportation
| Height (Metric) | 1041 mm |
|---|---|
| Type | Gas Cylinder Mobile Stand |
| Length (Metric) | 267 mm |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Finish | Powder-coated Paint |
First Safety™ Single Cylinder Hand Trucks
For safe, convenient transport of medical, industrial, and commercial use gases.
| Includes | Poly straps with steel cinch buckles |
|---|---|
| Type | Hand truck |
| Material | HR Steel (11 ga.) |
| For Use With (Application) | Safe, convenient transport of medical, industrial, and commercial use gases |
| Holds | 1 Cylinder up to 12 in. dia. |
| Height (English) | 47 in. |
Justrite™ Single Cylinder Hand Truck with Hoist Ring and 10.5-inch Pneumatic Wheels
Justrite™ Single Cylinder Hand Truck with Hoist Ring and Pneumatic Wheels features locking posts and collar plates to ensure total cylinder immobilization
Justrite™ Single Cylinder Hand Truck
Justrite™ Single Cylinder Hand Truck features a robust, v-shaped cylinder support cradle that keeps cylinder snug and secure, reducing rolling common in curved back designs
| Type | Single Cylinder Hand Truck |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
Justrite™ Gas Cylinder Forklift Pallet, End Loaded
Justrite™ Gas Cylinder Forklift Pallet is end-load oriented to ensure secure forklift transport of multiple gas cylinders
| Height (Metric) | 965 mm |
|---|---|
| Description | End loaded |
| Color | Black |
| Material | Steel |
Justrite™ Gas Cylinder Process Stand
Justrite™ Gas Cylinder Process Stand is designed for the safe storage and distribution of industrial and commercial compressed gas cylinders. Prevent dangerous tipping situations.
| Height (Metric) | 1829 mm |
|---|---|
| Type | Gas Cylinder Process Stand |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Finish | Powder-coated Paint |
First Safety™ Six-Cylinder Wheeled Cart
All-steel cart holds six cylinders in a vertical position, back-to-back configuration
Justrite™ Double Cylinder Hand Truck with Firewall
Justrite™ Double Cylinder Hand Truck with Firewall moves easily around a construction site, into locations with poor accessibility, or from floor to floor with this hoist-equipped design
| For Use With (Equipment) | Gas cylinder |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Steel |
Justrite™ Gas Cylinder Forklift Pallet with Ramp, End Loaded
Justrite™ Gas Cylinder Forklift Pallet is an end-load oriented pallet that features a ramp for easy loading and unloading
| Height (Metric) | 965 mm |
|---|---|
| Type | Gas Cylinder Forklift Pallet with Ramp |
| Description | End loaded |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Finish | Powder-coated Paint |
Justrite™ One-Hour Fire Barrier
Justrite™ One-Hour Fire Barrier is for applications where both fuels and oxidizers are stored in close proximity
| Type | One-Hour Fire Barrier |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Gray |
| Material | Steel, Marinite I |
| Finish | Powder-coated Paint |
Justrite™ Medical Oxygen Cylinder Holder
Justrite™ Medical Oxygen Cylinder Holder ring stand uses 0.375in (10mm) nylon set screws to hold cylinders in place
| Height (Metric) | 178 mm |
|---|---|
| Type | Medical Oxygen Cylinder Holder |
| For Use With (Equipment) | Gas cylinders |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Finish | Powder-coated Paint |
Justrite Double Gas-Cylinder Hand Trucks
Specially designed to load and transport heavy gas-cylinders and minimize accidents or injuries.
Justrite Gas-Cylinder Support Brackets
Secure multiple gas-cylinders to wall or bench for safe and compliant storage.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 454 kg |
|---|---|
| Type | Gas Cylinder Stand |
Justrite™ Gas Cylinder Barricade Rack Pallet
Justrite™ Gas Cylinder Barricade Rack Pallet with Ramp is an end-load oriented rack pallet that allows users to transport multiple gas cylinders securely with a forklift
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Steel |
| Finish | Powder-coated Paint |