Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Comfort Nitrile Gloves
Choose a glove with enhanced comfort and tactile sensitivity. Fisherbrand™ Comfort Nitrile Gloves are powder free and latex-free with a beaded fit and textured fingers.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.8 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.09 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.07 mm, Finger: 0.09 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978,ISO 10993-10:2002, ISO 9001, ISO 13485,FDA21 CFR 177- 2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Full- and Mid-Size Faceshields
High-quality, optically clear, distortion-free 7mil film
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | Conforms to OSHA 29CFR Part 1910.1030 for bloodborne pathogens and the CDC's recommendation for protective eyewear. |
Fisherbrand™ White Unisex Lab Coats With Knit Cuffs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Knit wrist cuffs provide comfortable and secure fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Silicone Hand Protector
Gripping surface is studded with small nubs for protection and sure handling of objects with temperatures ranging from -50°C to 260°C.
Fisherbrand™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Choose a glove with exceptional durability and added protection. Fisherbrand™ extended cuff nitrile gloves are extra-thick with textured fingertips for a superior grip and are tested for use with chemotherapy drug exposure.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 300 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Teal |
| Length (English) | 11.8 in. |
| Quantity | 50 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.15 mm, Finger: 0.19 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Resistance | MD = 35N, CD = 23N |
|---|---|
| Includes | Bouffant Cap Only |
| Disposable | Single-use |
| Construction | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Product Type | Bouffant |
| Style | Round |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
| Sterility | Non-sterile |
DuPont™ Tyvek™ 400 Sleeve
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonwoven Tyvek fabric helps resist penetration by particles and other contaminants. The inherent barrier stops submicron particles even after abrasion.
DuPont™ Tyvek™ 400 Coveralls, 125S Series, Elastic Wrists and Ankles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Coveralls with elastic wrists and ankles provide an ideal balance of protection, durability, and comfort.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Neck Style | Collared |
| Description | Flashspun HDPE |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Waist Style | Elastic |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| Resistance | Particle |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Latex Free | Yes |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Unhooded |
| Certifications/Compliance | ASTM D1777, D3776, D774, D5733, D5034, D257, AATCC 127 |
| Closure Type | Front Zipper |
| Collar Type | Laydown |
DuPont™ ProShield™ 50 Coveralls with Hood
Microporous film coveralls provide protection from non-hazardous aerosols, light liquid splash, and dry particles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Hooded |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | ProShield |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Janitorial, Sanitation, General Industrial, Maintenance |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness | 10 mil |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Model | NB127S |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Standard, Elastic Face |
| Closure Type | Front Zipper with Storm Flap |
Ansell TouchNTuff™ 92-600 Disposable Chemical Resistant Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Soft nitrile disposable gloves provide high levels of comfort and splash resistance against hazardous chemicals.
| Applications | Industrial |
|---|---|
| Product Type | Chemical-resistant Gloves |
| Color | Green |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
Ansell HyFlex™ 11-618 Extra Thin Polyurethane Coated Nylon Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Light duty, 18-gauge gloves offer tactility and dexterity with a 0.8 mm polyurethane-coating for an improved grip and additional abrasion resistance.
| Series | 11-618 |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Product Type | Dip-coated Gloves |
| Yarn Gauge | 18 |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Blue |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Latex Free | No |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Automotive Assembly, Machinery/Equipment Operation, and Metal Fabrication |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
Medicom™ Ocean Pacific Ninja ™ Nitrile Gloves
Fully textured, powder free black nitrile glove with superior resistance and grip. Puncture resistance provides enhanced protection against bloodborne pathogens, chemical lubricants and sharp instruments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Black |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| AQL | 1.5 |
| Sterility | Non-sterile |