Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Resistance | MD = 35N, CD = 23N |
|---|---|
| Includes | Bouffant Cap Only |
| Disposable | Single-use |
| Construction | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Product Type | Bouffant |
| Style | Round |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ White Unisex Lab Coats With Knit Cuffs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Knit wrist cuffs provide comfortable and secure fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Choose a glove with exceptional durability and added protection. Fisherbrand™ extended cuff nitrile gloves are extra-thick with textured fingertips for a superior grip and are tested for use with chemotherapy drug exposure.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 300 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Teal |
| Length (English) | 11.8 in. |
| Quantity | 50 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.15 mm, Finger: 0.19 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
DuPont™ ProShield™ 50 Coveralls with Hood
Microporous film coveralls provide protection from non-hazardous aerosols, light liquid splash, and dry particles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Hooded |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | ProShield |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Janitorial, Sanitation, General Industrial, Maintenance |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness | 10 mil |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Model | NB127S |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Standard, Elastic Face |
| Closure Type | Front Zipper with Storm Flap |
Ritmed™ DisTech™ Isolation Gown
Isolation gowns feature thumb loop cuffs to keep sleeves in place. Not ISO-rated.
| Includes | 50 Gowns/Cs. |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Cuff Style | Thumb Loop |
| Product Type | Isolation Gown |
| Color | Yellow |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Latex Free | Yes |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Over-the-Head |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Medicom™ Ocean Pacific Ninja ™ Nitrile Gloves
Fully textured, powder free black nitrile glove with superior resistance and grip. Puncture resistance provides enhanced protection against bloodborne pathogens, chemical lubricants and sharp instruments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Black |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| AQL | 1.5 |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ Ocean Pacific™ Ninja™ Fully Textured Nitrile Medical Examination Gloves
Ocean Pacific™ Ninja™ Fully Textured Nitrile Medical Examination Gloves. This glove provides grip, puncture resistance and protection against bloodborne pathogens, chemical lubricants and sharp instruments. Chemo tested and fentanyl safe. Accepted by Health Canada for food handling.
Medicom™ SafeBasics™ Fluid Impervious Gown
Fluid impervious gowns are designed to protect health professionals and patients from cross-contamination. Non-ISO Rated.
| Includes | 50 Gowns/Cs. |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Isolation Gown |
| Color | White |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Latex Free | Yes |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Medicom™ AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Provides strong puncture and tear resistance without compromising tactility. Extended cuffs provide optimal coverage. Textured fingertips for a secure grip, even when wet. Chemo tested and fentanyl safe.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ SafeBasics™ Isolation Gown
For procedures requiring protection from spray and splatter, fluid-repellent design provides added protection against cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Gown |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Protection from cross contamination |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Medicom™ SafeBasics™ Bouffant Caps
Spunbonded polypropylene bouffant caps are worn by healthcare personnel during various procedures to protect patients and materials from transfer of microorganisms and particulates.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Bouffant |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Healthcare |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell TouchNTuff™ 92-605 Disposable Chemical Resistant Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Disposable, nitrile gloves with extended cuff features splash protection against hazardous chemicals.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| EN ISO 374-1 | Type B |
| EN 421 | Yes |
| Color | Green |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded/Rolled |
| Finger Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |