HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (319)
- (171)
- (340)
- (7)
- (1)
- (1)
- (62)
- (1)
- (487)
- (431)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (10)
- (12)
- (1)
- (381)
- (12)
- (333)
- (126)
- (1)
- (21)
- (156)
- (1)
- (50)
- (18)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (11)
- (2)
- (312)
- (17)
- (300)
- (10)
- (1)
- (3)
- (15)
- (2)
- (3)
- (129)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (62)
- (1)
- (2)
- (15)
- (70)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (112)
- (962)
- (3)
- (43)
- (1)
- (28)
- (20)
- (4)
- (11)
- (621)
- (13)
- (2)
- (28)
- (12)
- (4)
- (292)
- (16)
- (1,241)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (7)
- (34)
- (9)
- (30)
- (9)
- (99)
- (1)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (3)
- (31)
- (5)
- (70)
- (322)
- (7)
- (1)
- (33)
- (3)
- (13)
- (156)
- (25)
- (15)
- (7)
- (6)
- (133)
- (403)
- (61)
- (702)
- (30)
- (21)
- (5)
- (68)
- (24)
- (1,538)
- (3)
- (5)
- (22)
- (17)
- (17)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (542)
- (1)
- (1)
- (3)
- (456)
- (10)
- (1)
- (499)
- (18)
- (57)
- (2)
- (11)
- (2)
- (23)
- (2)
- (5)
- (82)
- (2)
- (11)
- (141)
- (241)
- (46)
- (38)
- (5)
- (70)
- (58)
- (3)
- (39)
- (5)
- (141)
- (2)
- (11)
- (16)
- (7)
- (11)
- (46)
- (3)
- (5)
- (127)
- (1)
- (1)
- (509)
- (22)
- (201)
- (6)
- (4)
- (64)
- (84)
- (411)
- (41)
- (63)
- (11)
- (28)
- (104)
- (11)
- (2)
- (12)
- (40)
- (27)
- (12)
- (1)
- (31)
- (1)
- (2)
- (45)
- (2,206)
- (30)
- (11)
- (1)
- (9)
- (8)
- (10)
- (52)
- (6)
- (2)
- (4)
- (125)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Hypersil™ PREP HS C18 HPLC Columns
Maximize retention and loading with Hypersil PREP HS C18 prep LC reversed phase columns which offers high loading capacity and suitable for USP-L1 Applications.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 15% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 350 m²/g |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ apHera™ NH2 HPLC Column, 5 μm Particle Size
apHera™ amino columns are based on covalently bonded polyamine specifically optimized for the separation of mono- and oligosaccharides.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Amino (NH2) |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| Matrix | Amino (NH2) Phase |
| Product Line | apHera |
TSKgel™ CM-3SW HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ CM-3SW columns are packed with 5 micron, high efficiency, spherical silica beads which are surface modified with a weak cation exchanger. They are used for the separation and analysis of proteins, peptides, and other biologically active molecules. They have a larger pore size than the TSKgel™ CM-2SW columns.
TSKgel™ Butyl-NPR HPLC Column, 2.5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Butyl-NPR is the best choice for high speed separations with excellent recovery even for more hydrophobic samples. The non-porous resin requires lower sample loading and leads to faster analysis time because the binding kinetics occur only on the bead′s surface.
MilliporeSigma™ Supelco™ Carbopack™ B Thermal Desorption Tube
For use with PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ C18 HPLC Column, 5 μm Particle Size
Use Discovery™ C18 for any method that specifies a C18. The exceptional peak shape, reproducibility, and stability make it the column of choice for all C18 methods from demanding to routine.
| Pore Size | 180 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 (Octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (Octadecyl) Phase/Silica Gel, High Purity, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 200 m2/g |
| Product Line | Discovery |
TSKgel™ DEAE-SW Columns, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ DEAE-3SW columns are packed with 10 μm porous spherical silica beads which are chemically modified with a weak anion exchanger. They are used for the separation and analysis of proteins, peptides, nucleotides, nucleosides and other biologically active molecules.
TSKgel™ Octyl-80Ts HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Octyl-80Ts has a lower carbon load and hydrophobicity than the corresponding ODS-80Ts products.
| Shipping Condition | Shipped in 70% Methanol, 30% Water |
|---|---|
| Pore Size | 80 Å |
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Stationary Phase | C8 (octyl) |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Surface Area | 425 m2/g |
| Particle Size | 5 μm |
| Flow Rate | 1.2 mL/min |
| Carbon Load | 11% |
| Matrix | C8 (octyl) Phase/Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2 to 7.5 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L1, L7 |
TSKgel™ G1000HHR HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel G1000HHR Columns are packed with rigid, porous polymer beads. They are used for the non-aqueous separation of small molecules and oligomers less than 1,000 Da.
| Shipping Condition | Shipped in THF |
|---|---|
| Pore Size | 15 Å |
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Polystyrene-divinylbenzene |
| Matrix | Polystyrene-divinylbenzene Phase/Polymer Particle Platform |
| Length (Metric) | 30 cm |
| Diameter (Metric) | 7.8 mm |
| Technique | SEC |
| Max. Pressure | 50 bar |
MilliporeSigma™ Supelco™ Zenix™ SEC-300 Gel Filtration HPLC Column, 3 μm Particle Size, PEEK
Like their 5 micron siblings, 3 micron Zenix™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer to prevent the sample from interacting with the underlying silica.
MilliporeSigma™ Supelco™ Zenix™-C SEC-100 Gel Filtration HPLC Column, 3 μm Particle Size, PEEK
The bonded phase in Zenix™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in Zenix™ columns, making Zenix™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
TSKgel™ Super-Phenyl HPLC Column, 2.3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Super-Phenyl Columns are packed with monodispersed 2 μm (nominal, mean particle size is 2.3 μm) spherical silica particles covalently bonded with phenyl groups.
| Shipping Condition | Shipped in 50% Acetonitrile, 50% Water |
|---|---|
| Particle Size | 2.3 μm |
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Carbon Load | 3% |
| Stationary Phase | Phenyl |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Phenyl Phase/Silica Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 7.5 |
| Surface Area | 100 m2/g |
| Product Line | TSKgel |
TSKgel™ G2500PW HPLC Column, 12 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ G2500PW SEC columns are for the analysis of water-soluble polymers with molecular weights of less than 3,000 Da.
| Pore Size | <200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 12 μm |
| Solvents | ≤20% organic solvent |
| Flow Rate | 1.2 mL/min. |
| Stationary Phase | Hydroxylated Methacrylate |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Polymer Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 7.5 mm |
| pH | 2.0 - 12 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L25, L38, L39 |
Thermo Scientific™ BetaSil™ Silica HPLC Columns, 5μm Particle Size
Experience a powerful column for separating non-polar and moderately polar compounds based on 100Å high purity silica and designed for small molecule analysis.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 35°C |
| Phase | Normal Phase |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous Silica |
| Column Type | Normal Phase |
| Surface Area | 310 m²/g |
| USP Type | L3 |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Cyano |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, HILIC |
| Endcapped | No |
| Surface Area | 350 m2/g |
| Product Line | Nucleosil |