HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (319)
- (171)
- (340)
- (7)
- (1)
- (1)
- (62)
- (1)
- (487)
- (431)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (10)
- (12)
- (1)
- (381)
- (12)
- (333)
- (126)
- (1)
- (21)
- (156)
- (1)
- (50)
- (18)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (11)
- (2)
- (312)
- (17)
- (300)
- (10)
- (1)
- (3)
- (15)
- (2)
- (3)
- (129)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (62)
- (1)
- (2)
- (15)
- (70)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (112)
- (962)
- (3)
- (43)
- (1)
- (28)
- (20)
- (4)
- (11)
- (621)
- (13)
- (2)
- (28)
- (12)
- (4)
- (292)
- (16)
- (1,241)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (7)
- (34)
- (9)
- (30)
- (9)
- (99)
- (1)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (3)
- (31)
- (5)
- (70)
- (322)
- (7)
- (1)
- (33)
- (3)
- (13)
- (156)
- (25)
- (15)
- (7)
- (6)
- (133)
- (403)
- (61)
- (702)
- (30)
- (21)
- (5)
- (68)
- (24)
- (1,538)
- (3)
- (5)
- (22)
- (17)
- (17)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (542)
- (1)
- (1)
- (3)
- (456)
- (10)
- (1)
- (499)
- (18)
- (57)
- (2)
- (11)
- (2)
- (23)
- (2)
- (5)
- (82)
- (2)
- (11)
- (141)
- (241)
- (46)
- (38)
- (5)
- (70)
- (58)
- (3)
- (39)
- (5)
- (141)
- (2)
- (11)
- (16)
- (7)
- (11)
- (46)
- (3)
- (5)
- (127)
- (1)
- (1)
- (509)
- (22)
- (201)
- (6)
- (4)
- (64)
- (84)
- (411)
- (41)
- (63)
- (11)
- (28)
- (104)
- (11)
- (2)
- (12)
- (40)
- (27)
- (12)
- (1)
- (31)
- (1)
- (2)
- (45)
- (2,206)
- (30)
- (11)
- (1)
- (9)
- (8)
- (10)
- (52)
- (6)
- (2)
- (4)
- (125)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
TSKgel™ SP-5PW HPLC Column, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For the separation and analysis of proteins, peptides, and other biologically active molecules.
| Solvents | ≤ 20% Organic Solvent |
|---|---|
| Stationary Phase | Sulfonic Acid |
| Temperature | 10°C to 45°C |
| Matrix | Sulfonic Acid Phase/Hydroxylated Methacrylic Polymer |
| Ion Exchange Group | Na+ |
| pH | 2 to 12 |
| Technique | Cation Exchange |
| Product Line | TSKgel |
Thermo Scientific™ Acclaim™ PepMap™ C18 Peptide Analysis HPLC Column, 5 μm, 0.2 mm x 10 mm
Column Format: Pre-Column Traps; Carbon Load: 15%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 HPLC Column, 5 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | PFP (Pentafluorophenyl) |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Matrix | PFP (Pentafluorophenyl) Phase/Silica Gel, High Purity, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Product Line | Discovery |
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ IgG 1000 Å Diphenyl HPLC Column, 2.7 μm Particle Size
A high-speed, high-performance liquid chromatography column based on a new wide-pore (1000 Å) Fused-Core™ particle design.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Carbon Load | 1% |
| Stationary Phase | Diphenyl (diphenylmethyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Diphenyl (diphenylmethyl) Phase/Fused-Core™ Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 22 m2/g |
| Product Line | BIOshell |
| USP Type | L11 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-100 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, PEEK
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
MilliporeSigma™ Supelco™ Antibodix™ WCX-NP10 Weak Cation Exchange Column, 10 μm Particle Size, PEEK
Antibodix™ columns are designed for the reproducible analysis of charge variants of monoclonal antibodies by salt or pH gradient.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Spherical PS-DVB |
| Phase | Cation Exchange |
| Matrix | Spherical PS-DVB Phase |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | PEEK |
| Technique | Cation Exchange |
| Product Line | Antibodix |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ C4 HPLC Columns
Featuring a lower hydrophobicity than C18 or C8 columns, Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ C4 columns provide outstanding sensitivity and high efficiency.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C4 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L26 |
| Matrix | Tenax™ GR Composite (30% Graphite Carbon, 70% Tenax™ TA) |
|---|---|
| Description | Pre-conditioned |
| For Use With (Equipment) | Gerstel™ TDS A & TDS 2 |
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 4 mm |
| Packaging Quantity | 1/Pk. |
| Overall Length (English) | 7 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Product Line | Tenax |
MilliporeSigma™ Supelco™ Kromasil C18 HPLC Column, 100 Å, 3.5 μm Particle Size
For small molecules and peptides.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3.5 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase |
| Product Line | Kromasil |
TSKgel™ G5000HHR HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel G5000HHR Columns are packed with rigid, porous, polymer beads. They are from a class of columns used for the non-aqueous separation of polymers with molecular weights less than 4,000,000 Da.
Thermo Scientific™ POROS™ Heparin 50 μm Affinity Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ Prepacked Heparin, Affinity Column. POROS Heparin is based on an immobilized Heparin functional group designed for high throughput purification of proteins or viruses with specific Heparin affinity.
| Particle Size | 50 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Heparin (Porcine) |
| Column Type | Affinity |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| Max. Pressure | 750 psi (50 bar) |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ POROS™ R1 Prepacked Reversed-Phase Columns
Thermo Scientific™ POROS™ Prepacked Reversed-Phase Column. POROS™ R1 is a 4000 angstrom pore size Poly[styrenevinylbenzene] particle, suitable for the reversed-phase separation of biomolecules.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 4000 Å |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Quantity | 1 Column |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ POROS™ HS 20 μm Strong Cation Exchange HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ Prepacked Strong Cation Exchange Column. POROS HS is a high capacity, strong cation exchange, High Performance Chromatography™ resins suitable for the separation and purification of biomolecules.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 2000 Å |
| Particle Size | 20 μm |
| Type | Prepacked Column |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Stationary Phase | Sulfopropyl Polymer |
| Binding Capacity | 75 mg/mL (Lysozyme pH 6.2) |
| Column Type | Ion Exchange |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| Product Line | POROS |
MilliporeSigma™ Supelco™ Carbotrap™ 217 Thermal Desorption Tubes
Suitable for use with Air Monitoring
| Matrix | Carbotrap™ 217, Carbotrap™ B Graphitized Carbon Black (GCB), Carboxen™ 1000 Carbon Molecular Sieve (CMS) |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Methods | EPA TO-14, EPA TO-17 |
| Product Line | Carbotrap |
MilliporeSigma BIOshell A160 Peptide PCS-C18 HPLC Column
BIOshell™ A160 Peptide PCS-C18 columns are specifically engineered to provide efficient separation of peptides as well as small proteins.
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | HPLC Column |
| Phase | Positively Charged Surface (PCS) |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | HPLC |