HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (72)
- (14)
- (1)
- (4)
- (62)
- (1)
- (119)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (2)
- (13)
- (2)
- (79)
- (3)
- (75)
- (13)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (53)
- (2)
- (74)
- (5)
- (5)
- (4)
- (6)
- (247)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (4)
- (40)
- (2)
- (96)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (57)
- (1)
- (14)
- (122)
- (3)
- (105)
- (11)
- (1)
- (7)
- (17)
- (2)
- (2)
- (8)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (35)
- (9)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (36)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (44)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ Cellulose DMP Chiral HPLC Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Guard cartridges to protect Astec™ Cellulose DMP columns.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Chiral HPLC Guard Column |
| Phase | Chiral |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Astec |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ C8 Supelguard™ Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Discovery™ C8 HPLC column has been used in the separation of fluoroquinolone antibiotics in tablets using reversed-phase high-performance liquid chromatography (RP-HPLC).
| Pore Size | 180 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ Supelguard™ Guard Cartridge Holder - Stand-Alone
For use with Supelguard cartridges (2 cm L. x 2.1 to 4.0 mm I.D.)
TSKgel™ SuperMPHZ-H Guard Column, 6 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Tosoh′s innovative multi-pore technology is now also available in 3, 4 and 6 μm TSKgel™ SuperMultiporeHZ Columns and Guard Columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Phenyl-Hexyl Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
Ascentis™ Express 160 Å Phenyl-Hexyl, 2.7 μm HPLC Column, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Target analytes include electron-poor molecules, aromatic or unsaturated compounds (ketones, nitriles, alkenes), as well as peptides and polypeptides < 20 kDa.
| Pore Size | 160 Å pore size |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | Phenyl-Hexyl (dimethylphenyl-hexylsilane) bonding |
| Matrix | Fused-Core™ particle platform |
| Endcapped | Endcapped |
| For Use With (Equipment) | L11 Per USP |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 90 m2/g |
TSKgel™ PWXL Type Guard Column, 12 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with 7.8 mm ID G2500PWxl-GMPWxl Columns, 12 μm.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express C18 Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-300 Gel Filtration Guard Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | SEC HPLC Guard Column |
| Phase | Size Exclusion |
| Length (Metric) | 5 cm |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SRT |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ ABZ+Plus Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
Offer both high deactivation and unique selectivity.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-SCX Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
The LC-SCX cation-exchange columns have strongly acidic propylsulfonic acid groups and are used for separating cations. Adjust pH, ionic strength, and organic modifier concentration to control retention and selectivity.
MilliporeSigma™ Supelco™ Supelguard™ Guard Cartridge Holder - Direct-Connect
For use with Supelguard cartridge (2 cm L. x 3 to 4.6 mm I.D.)