Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (9)
- (9)
- (30)
- (4)
- (1)
- (82)
- (23)
- (1)
- (1)
- (59)
- (4)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (2)
- (45)
- (1)
- (8)
- (56)
- (35)
- (20)
- (3)
- (50)
- (4)
- (44)
- (3)
- (2)
- (112)
- (4)
- (10)
- (10)
- (10)
- (87)
- (10)
- (2)
- (46)
- (48)
- (21)
- (14)
- (1)
- (1)
- (12)
- (21)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (91)
- (1)
- (104)
- (29)
- (2)
- (5)
- (2)
- (14)
- (9)
- (38)
- (21)
- (26)
- (65)
- (1)
- (2)
- (14)
- (6)
- (201)
- (6)
- (17)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (277)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (221)
- (2)
- (6)
- (2)
- (20)
- (4)
- (1)
- (9)
- (2)
- (3)
- (8)
- (6)
- (6)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (14)
- (11)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (12)
Résultats de la recherche filtrée
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: N Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Longueur (métrique) | 51 mm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 2 in. |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Type de connexion | Cemented |
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Fixed-Needle Syringes, LTN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Température (impériale) minimale | 50°F |
|---|---|
| Diamètre (métrique) intérieur d’aiguille | 0.41 mm |
| Pression maximale | 200 psi |
| Type de produit | Gastight Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Diamètre (métrique) d’aiguille externe | 0.72 mm |
| Quantité | Ea. |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Calibre de l’aiguille | 22 G |
| Diamètre (impériale) intérieur de l'aiguille | 0.016 in. |
| Diamètre (impériale) extérieur de l'aiguille | 0.028 in. |
| Type de connexion | Luer Tip, Cemented |
| À utiliser avec (application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
Thermo Scientific™ GC Syringe for CTC
Thermo Scientific™ Gastight GC Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes offer easy, accurate and reproducible manual injections.
Thermo Scientific™ Manual, Fixed Needle, Gas Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for manual accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Luer-Tip, Gas-Tight Manual Syringes for GC Systems
Get a gas-tight syringe for manual injections. This syringe features a Luer-Tip connection and is available in a variety of sizes.
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
| Type de connexion | Fixed |
|---|
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringe
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 57 mm |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel (Needle),Stainless Steel (Plunger) |
| Type de connexion | Fixed |
Synthware™ Cannula
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cannula for the transfer and handling of air sensitive materials.
| Couleur | Silver |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1 Ea. |
| Graduée | No |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
Synthware™ Syringe Needles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Long needle used for solvent retrieval.
| Matériau | Stainless Steel |
|---|---|
| Quantité | 1 Ea. |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: TLL Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Température (impériale) minimale | 50°F |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 239°F |
| Type de produit | Gastight Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | No Needle Included |
| Quantité | Ea. |
| Température min (métrique) | 10°C |
| Température max. (métrique) | 115°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Ideal for dispensing both liquids and gases, useful for samples with dissolved or suspended molecules |
Hamilton™ 700/700 Microliter™: RN Termination
Syringes have a built-in syringe guide, designed to prevent the plunger from bending and pulling out of the syringe
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: RN Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Longueur (métrique) | 51 mm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 2 in. |
| Température (impériale) minimale | 50°F |
| Température max. (impériale) | 239°F |
| Type de produit | Gastight Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Quantité | Ea. |
| Température min (métrique) | 10°C |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Température max. (métrique) | 115°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Type de connexion | Removable |
| À utiliser avec (application) | Ideal for dispensing both liquids and gases, useful for samples with dissolved or suspended molecules |
Hamilton™ 1700 and 1000 Series Gastight™ SampleLock™ Syringes, 22 Gauge
Hamilton SampleLock syringes allow you to collect, store, transport and analyze liquid or gaseous samples without the danger of evaporative loss or environmental contamination.
| Diamètre (métrique) intérieur d’aiguille | 0.41 mm |
|---|---|
| Type de produit | General Purpose Syringe |
| Diamètre (métrique) d’aiguille externe | 0.72 mm |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Type de connexion | Sample Lock, Removable |
| À utiliser avec (application) | To collect, store, transport and analyze liquid or gaseous samples without the danger of evaporative loss or environmental contamination |
| Température (impériale) minimale | 50°F |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | Ea. |
| Température min (métrique) | 10°C |
| Calibre de l’aiguille | 22 G |
| Type de pointe d’aiguille | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Diamètre (impériale) intérieur de l'aiguille | 0.01 in. |
| Diamètre (impériale) extérieur de l'aiguille | 0.02 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |