Chromatography Tubing
- (3)
- (34)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (117)
- (5)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (8)
- (22)
- (12)
- (7)
- (18)
- (41)
- (13)
- (31)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (16)
- (5)
- (9)
- (4)
- (7)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (7)
- (7)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (3)
- (7)
- (12)
- (2)
- (4)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (9)
- (2)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (11)
- (11)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (43)
- (4)
- (4)
- (8)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 10 cm
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 10 cm |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FEP Syringe Tubing
This tubing is made for easy connection to CHROMAFLEX™, FLEX-COLUMN™ and ULTRA-WARE™
| Type | Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 3.48 m |
| Material | FEP/PTFE |
| Overall Length (English) | 10 ft. |
| For Use With (Application) | Low Pressure AppliCatIons |
| Type | Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 3 m |
| Max. Operating Temperature (Metric) | 50°C |
| Overall Length (English) | 10 ft. |
| For Use With (Application) | Connecting Pump to Reservoirs |
| Maximum Pressure | 500 psi (35 kg/cm2) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Premium Grade 304 Stainless Steel Tubing
Specially cleaned to ensure inertness; use for sensitive GC-MS applications
| Type | Tubing |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (304) |
| Grade | Premium |
| For Use With (Application) | GC-MS |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 0.5 m
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 0.5 m |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 5 cm
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 5 cm |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE Tubing
For use in automatic analyzers, post column reactions, preparative scale systems, in-stream sampling devices, and when monitoring physiologically important compounds
| Type | Tubing |
|---|---|
| Max. Operating Temperature (Metric) | 200°C |
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Maximum Pressure | 500 psi (35 kg/cm2) |
| Type | Tubing |
|---|---|
| Description | Untreated |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE (FEP) Tubing
Offers excellent hydrophobicity, chemical inertness, and has the ability to withstand high pressures
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 1 m
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 1 m |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ MarvelX™ UHPLC Connection Systems PEEK Lined Stainless Steel Tubing
Expertly designed for easier routing throughout instruments, with consistent performance and superior reusability
| Includes | Tubing, Stainless Steel Finger Tight Fittings (2) |
|---|---|
| Type | Tubing |
| Description | PEEK-lined |
| For Use With | 10-32 Coned Receiving Ports |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Pressure | 19,000 psi (1,310 bar) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Cleaned Copper Tubing, Length: 50 ft.
Solvent-washed to ASTM B-280 specifications
| Description | Solvent-Washed to ASTM B-280 Specifications |
|---|---|
| Material | Copper |
| Overall Length (English) | 50 ft. |
| For Use With (Application) | GC Plumbing Applications |
Thermo Scientific™ Retention Gap Kits
Install a retention gap/guard column to your analytical column with a single kit.
| Type | Retention Gap Kit |
|---|---|
| For Use With | Guard Column (GC) |
| For Use With (Application) | GC |