Storage Microplates
- (5)
- (200)
- (4)
- (7)
- (12)
- (73)
- (5)
- (5)
- (54)
- (1)
- (1)
- (2)
- (45)
- (11)
- (1)
- (4)
- (4)
- (54)
- (4)
- (140)
- (16)
- (128)
- (62)
- (2)
- (48)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (116)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ 384-Well Polypropylene Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Feature higher well density for economical use of expensive reagents
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI |
| For Use With (Application) | For storage of compounds and nucleic acid libraries |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ 384-Well DeepWell Polypropylene Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store more material and are ideal for compound library storage
Fisherbrand™ 384-Well ShallowWell Polypropylene Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small volume applications
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI |
| Well Shape | Round, Conical Bottom (V-well) |
Fisherbrand™ 96-Well Polypropylene Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for storage—feature generous 500μL well volumes
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For storage feature generous 500μL well volumes |
| Well Shape | Round |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ 96-Well DeepWell™ Polypropylene Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for storage because of the low-binding characteristics of polypropylene.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For storage of low-binding characteristics of polypropylene |
| Well Shape | Round |
Thermo Scientific™ Nunc™ 384-Well Polypropylene Sample Processing & Storage Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save on costs when storing compounds for small volume applications. Plates feature lower binding capacity so proteins or DNA will not bind, allowing for complete sample recovery.
| Description | 384-well Polypropylene Sample Processing & Storage Plates |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Automation Liquid Handlers, Biobanking, Genomics, Sample Prep, NGS, Sequencing, Long and Short Term Storage, Drug Discovery, Vaccine Research, PCR and qPCR sample preparation |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Binding Type | Low binding PP |
| Array | 16 x 24 |
| Plate Size | ANSI/ SLAS Standard |
| Regulatory Status | For Research Use Only. Not for use in diagnostic procedures. |
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | ALPS5000, ALPS3000, and ALPS50V Heat Sealers, Automated Liquid Handlers, Multidrop Combi, Centrifuges, Ultralow Freezers, Liquid Handlers |
| Product Type | 384-well plate |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Certifications/Compliance | Certified RNase and DNase Free. ANSI Compliant. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Nunc |
Thermo Scientific™ Nunc™ 384-Well Polypropylene DeepWell™ Storage Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Simplify compound library storage with the Thermo ScientificTM NuncTM DeepWellTM 384-Well Plate.
Axygen™ Storage Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For sample collection, in-vitro growth chambers and long term storage.
Axygen™ Storage Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For sample collection, in-vitro growth chambers and long term storage.
Thermo Scientific™ Nunc™ 384-Shallow Well Standard Height Polypropylene Sample Processing & Storage Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Lower spending when storing compounds for small volume applications by using these 384-shallow well standard height polypropylene microplates.
| Description | 384-well Polypropylene Sample Processing & Storage Plates |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 2 to 35 μL |
| Lid | Without Lid |
| No. per Case | 100 |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Automation Liquid Handlers, Biobanking, Genomics, Sample Prep, NGS, Sequencing, Long and Short Term Storage, Drug Discovery, Vaccine Research, PCR and qPCR sample preparation |
| Volume (Metric) Well | 55 μL |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Binding Type | Low binding PP |
| Array | 16 x 24 |
| Plate Size | ANSI/ SLAS Standard |
| Regulatory Status | For Research Use Only. Not for use in diagnostic procedures. |
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | ALPS5000, ALPS3000, and ALPS50V Heat Sealers, Automated Liquid Handlers, Multidrop Combi, Centrifuges, Ultralow Freezers, Liquid Handlers |
| Product Type | 384-well plate |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| No. per Pack | 25 |
| Certifications/Compliance | Certified RNase and DNase Free. ANSI Compliant. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Square, Round Bottom (U-well) |
| Product Line | Nunc |
Biotix™ 96-Square V-Bottom Deep Well Microplates
Clear, stackable plates help save space in incubators and freezers.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Height (Metric) | 44 mm |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Lid | Without Lid |
| Barcode | No Barcode |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Breakapart | No |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 5 |
| Well Shape | Square, Conical Bottom (V-well) |
| Binding Type | Non Binding |
Thermo Scientific™ Abgene™ 96 Well 2.2mL Polypropylene DeepWell™ Sample Processing & Storage Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
2.2 mL deepwell storage plates for the culture or storage of large samples.
| Description | 96-well Polypropylene Sample Processing & Storage Plates |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| No. per Case | 50 |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Automation Liquid Handlers, Biobanking, Genomics, Sample Prep, NGS, Sequencing, Long and Short Term Storage, Drug Discovery, Vaccine Research, PCR and qPCR sample preparation |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Sterility | Cleanroom |
| Binding Type | Low binding PP |
| Array | 8 x 12 |
| Plate Size | ANSI/ SLAS Standard |
| Regulatory Status | For Research Use Only. Not for use in diagnostic procedures. |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | ALPS5000, ALPS3000, and ALPS50V Heat Sealers, Automated Liquid Handlers, Multidrop Combi, Centrifuges, Ultralow Freezers, Liquid Handlers |
| Product Type | 96-well plate |
| Barcode | Custom Barcoding Available |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Certifications/Compliance | Certified RNase, DNase, PCR Inhibitors, and human DNA Free. ANSI Compliant |
| Product Line | Abgene |
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Lid | Without Lid |
| Barcode | No Barcode |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Breakapart | No |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 10 |
| Width (Metric) | 85.48 mm |
| Well Shape | Square |
| Binding Type | Non Binding |
| Height (Metric) | 41.5 mm |
|---|---|
| Dnase Free | Certified free of RNase, DNase, human DNA, Pyrogens and PCR Inhibitors. |
| Lid | Without Lid |
| Color | Clear |
| Breakapart | No |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 85.48 mm |
| Binding Type | Non Binding |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Product Type | Microplate |
| Total Volume (Metric) Well | 1.2 mL |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| No. per Pack | 5 |
| Well Shape | Round |
Thermo Scientific™ 384-Well Conical Bottom Polypropylene Plates, U shape, White
Save costs when storing compounds for small volume applications. Plates feature lower binding capacity so proteins or DNA will not bind, allowing for complete sample recovery.