Centrifuge Bottles
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (12)
- (1)
- (17)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (13)
- (4)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (6)
- (7)
- (7)
- (4)
- (1)
- (35)
- (5)
- (1)
- (23)
- (1)
- (18)
- (3)
Filtered Search Results
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Centrifuge Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable (121°C) |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ PC Bottle Assembly 70ml
PC bottle assembly incld. Closure. 100ml volume with 70ml max fill. For use with Fiberlite rotor F37L-8x100 Rotor. pack of 8.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polycarbonate Centrifuge Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Process large-volume cell harvesting, pelleting and protein purification with these polycarbonate centrifuge bottles.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Polycarbonate Centrifuge Bottles |
| Product Type | Centrifuge Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Clear |
| Graduated | No |
| Material | Polycarbonate |
| No. per Pack | 4 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Babcock Bottle for Gasoline Testing
For determination of unsaturated hydrocarbons in gasoline
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth HDPE Centrifuge Bottles
Carry out applications such as large-volume cell harvesting, pelleting and protein purification with Thermo ScientificTM NalgeneTM Wide-Mouth HDPE Centrifuge Bottles.
| Height (Metric) | 165 mm |
|---|---|
| Material | Glass |
| Height (English) | 6.5 in. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Spherical-Bottom Polycarbonate Centrifuge Bottle
Process large-volume cell harvesting, pelleting and protein purification with this centrifuge bottle. A spherical-bottom design facilitates pellet formation and retrieval.
Thermo Scientific™ 2000 mL Bottles for Sorvall BIOS 16 Bioprocessing Centrifuge
Thermo Scientific™ 2000 mL Bottle designed for use in Thermo Scientific™ Sorvall™ BIOS 16 Bioprocessing Centrifuge and 6 x 2000 mL or 8 x 2000 mL Swing Bucket Rotor.
| Color | White |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 2000 mL |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polycarbonate Centrifuge Bottles with Sealing Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Process large-volume cell harvesting, pelleting and protein purification with these polycarbonate centrifuge bottles.
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Centrifuge Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Clear |
| Graduated | No |
| Material | Polycarbonate |
| No. per Pack | 4 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Sealing Cap w/Silicone Gasket |
| Closure Material | Polypropylene, red rubber |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ SteriBIOS 1000 mL Bottle, PPCO
The 1000 mL SteriBIOS bottle is sterilized and designed to run at maximum speed of 10,500 rpm.
Thermo Scientific™ Nalgene™ 2L PPCO Bio Bottle with Sealing Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Process a 12L harvest in a single run with this 2L bottle, the ideal solution for the separation of large volume harvests.
| Shape | Conical |
|---|---|
| Product Type | Bioprocess Container |
| Capacity (English) | 67.62 oz. |
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Capacity (Metric) | 2 L |
| Graduated | Yes |
| Material | PPCO |
| Certifications/Compliance | Meets USP VI, non-cytotoxic, non-hemolytic |
| Closure Type | Sealing Cap |
| Closure Included | Yes |
| Max. Force | 7333 x g |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polycarbonate Conical-Bottom Centrifuge Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Process pelleting applications such as cell culture harvesting and protein biochemistry with this polycarbonate conical-bottom centrifuge bottle.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Brand Babcock Bottles for Cream Testing, 50% bottle with longer scal
Tall style; Long and narrow neck
Thermo Scientific™ Nalgene™ 1L Super-Speed Centrifuge Bottles with Sealing Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Boost productivity and pellet recovery in high-speed, large-volume gross-separation applications with super speed centrifuge bottles.
| Product Type | Centrifuge Bottle |
|---|---|
| Capacity (English) | 33.81 oz. |
| Capacity (Metric) | 1000 mL |
| No. per Case | 6 |
| No. per Pack | 6 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Sealing Cap |
| Closure Included | Yes |
| Max. Force | 15,810 x g |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Babcock Bottles for Cheese Testing
Paley centrifuge bottles feature large stoppered opening next to neck to accommodate both liquids and solids
| Height (Metric) | 165 mm |
|---|---|
| Product Type | Babcock Bottle |
| Material | Glass |
| Closure Material | Rubber |
| Height (English) | 6.5 in. |