Storage Jars
- (6)
- (1)
- (1)
- (70)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (40)
- (17)
- (111)
- (3)
- (1)
- (26)
- (1)
- (8)
- (41)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (37)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (12)
- (25)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (18)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (41)
- (4)
- (1)
- (1)
- (34)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (1)
- (2)
- (45)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (47)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (206)
- (3)
- (27)
- (10)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (9)
- (45)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (5)
- (134)
- (3)
Filtered Search Results
| Shape | Round |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Max. Temperature (Metric) | 135°C |
| For Use With (Application) | Storing Lab Specimen, Supplies or Powder |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Natural |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Polypropylene Linerless Screw Closure |
| Product Type | Jar |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Fisherbrand™ Natural Polypropylene Straight Sided Jars with White Polypropylene Unlined Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allows for complete removal of contents
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Amber USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Closure Liner | PTFE/Polyethylene Foam |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Polystyrene Jars with White Polypropylene Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | Polystyrene |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Cap |
| For Use With (Application) | Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars without Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Mouth | Wide |
|---|---|
| Color | Clear |
| Closure Included | No |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Cap |
| For Use With (Application) | Soil Sampling and Environmental Applications |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear Glass Wide Mouth Testing Jars with White Polypropylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from clear soda lime glass wide mouth bottles are ideal for dry and viscous samples
| Height (Metric) | 75 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 43-400 mm |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 34 mm |
| Capacity (English) | 2.5 oz. |
| Neck Finish | 43-400 |
| Height (Metric) With Closure | 78 mm |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 60 mL |
| Quantity | 180 |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Dry and Viscous Samples |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Cap |
| Product Type | Testing Jar |
| Diameter (Metric) | 44 mm |
| Mouth | Wide |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Cap |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 39 mm |
Fisherbrand™ Safety Coated Clear Straight Sided Wide Mouth Glass Jars with White Polypropylene Caps
Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage with plastisol coating for safety are easier to grip and harder to break.
| Shape | Round |
|---|---|
| Color | Clear |
| Quantity | 12 |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Solvent, Chemical or Sample Storage with Plastisol Coating for Safety are Easier to Grip and Harder to Break |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Cap |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Cap |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 67 mm |
Fisherbrand™ Natural Polypropylene Straight Sided Jars without Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allows for complete removal of contents
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with Black Phenolic Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
Fisherbrand™ Straight Sided Jars with White Polypropylene Caps
Fisherbrand™ Straight Sided Jars with White Polypropylene Caps are ideal for large solid samples and allow for complete removal of contents.
| Includes | Cap |
|---|---|
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Cap |
| For Use With (Application) | Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Translucent |
| Closure Included | Yes |
DWK Life Sciences Kimble™ Amber Glass Straight-Sided Jars
Wide-mouth design for efficient addition and removal of contents
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Packaging | Convenience |
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | Manufactured from Soda Lime Glass Conforming to USP Type III and ASTM E438, Type II Requirements |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Cap |
| For Use With (Application) | Protect Contents from UV Rays and Ideal for Light Sensitive Products |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences Kimble™ Amber Glass Straight-Sided Jars with PTFE-Faced LDPE Foam-lined Caps
Amber protects light-sensitive contents
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Closure Liner | PTFE/LDPE |
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | Manufactured from Soda Lime Glass Conforming to USP Type III and ASTM E438, Type II Requirements |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Cap |
| For Use With (Application) | Protect Contents from UV Rays and Ideal for Light Sensitive Products |
| Closure Material | Phenolic |
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | Manufactured from Soda Lime Glass Conforming to USP Type III and ASTM E438, Type II Requirements |
| Closure Color | Black |
| For Use With (Application) | Storage |
| Closure Material | Phenolic |
| Clarity | Clear |