Storage Jars
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (1)
- (7)
- (40)
- (17)
- (3)
- (70)
- (1)
- (6)
- (1)
- (111)
- (1)
- (26)
- (1)
- (8)
- (41)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (37)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (12)
- (25)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (18)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (41)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (1)
- (2)
- (45)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (47)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (3)
- (27)
- (10)
- (206)
- (1)
- (9)
- (5)
- (5)
- (3)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (45)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (134)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Certifications/Conformité | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Bouchon inclus | Yes |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Soil Sampling and Environmental Applications |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Straight-Sided PPCO Jars with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store pastes, solids, specimens and lab supplies in these translucent, wide-mouth, straight-sided jars that offer excellent chemical resistance.
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Matériau | PPCO |
| Comprend | Polypropylene Caps |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Polystyrene Jars with White Polypropylene Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Bouchon inclus | Yes |
| Joint de fermeture | Polyethylene Foam |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Polystyrene |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Amber USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Certifications/Conformité | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
|---|---|
| Couleur | Amber |
| Bouchon inclus | Yes |
| Joint de fermeture | PTFE/Polyethylene Foam |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Ouverture | Wide |
| Forme | Round |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars without Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Bouchon inclus | No |
| Ouverture | Wide |
Fisherbrand™ Natural Polypropylene Straight Sided Jars with White Polypropylene Unlined Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allows for complete removal of contents
Fisherbrand™ Natural Polypropylene Straight Sided Jars without Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allows for complete removal of contents
Fisherbrand™ Clear Glass Wide Mouth Testing Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from clear soda lime glass wide mouth bottles are ideal for dry and viscous samples
| Taille de bouchon | 43-400 mm |
|---|---|
| Type de produit | Testing Jar |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Diamètre (métrique) | 44 mm |
| Ouverture | Wide |
| Diamètre (métrique) externe du col | 39 mm |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Dry and Viscous Samples |
| Couleur | Clear |
| Hauteur (métrique) | 75 mm |
| Bouchon inclus | Yes |
| Capacité (métrique) | 60 mL |
| Finition de col | 43-400 |
| Hauteur (métrique) avec bouchon | 78 mm |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 34 mm |
| Capacité (impériale) | 2.5 oz. |
| Quantité | 180 |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with Black Phenolic Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
Fisherbrand™ Straight Sided Jars with White Polypropylene Caps
Fisherbrand™ Straight Sided Jars with White Polypropylene Caps are ideal for large solid samples and allow for complete removal of contents.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Bouchon inclus | Yes |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Translucent |
| Ouverture | Wide |
| À utiliser avec (application) | Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
Fisherbrand™ Safety Coated Clear Straight Sided Wide Mouth Glass Jars with White Polypropylene Caps
Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage with plastisol coating for safety are easier to grip and harder to break.
| Type de produit | Straight-sided Jar |
|---|---|
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Ouverture | Wide |
| Diamètre (métrique) externe du col | 67 mm |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Solvent, Chemical or Sample Storage with Plastisol Coating for Safety are Easier to Grip and Harder to Break |
| Couleur | Clear |
| Bouchon inclus | Yes |
| Quantité | 12 |
| Comprend | Cap |
| Clarté | Clear |
| Type de produit | Jar |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Graduée | No |
| Ouverture | Wide |
| Température max. (métrique) | 135°C |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Storing Lab Specimen, Supplies or Powder |
| Couleur | Natural |
| Bouchon inclus | Yes |
| Joint de fermeture | Unlined |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Polypropylene Linerless Screw Closure |
| Clarté | Natural |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Straight-Sided Jars with Caps with 14B White Rubber-lined Caps
Ideal for soil sampling and environmental applications
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Matériau | Soda Lime Glass |
| Type de bouchon | Screw Cap |
DWK Life Sciences Kimble™ Clear Glass Straight-Sided Jars with Pulp/Vinyl-lined Caps
Wide-mouth design for efficient addition and removal of contents
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Joint de fermeture | Pulp/Vinyl |
| Couleur de bouchon | Black |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
| Ouverture | Wide |