Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Leakproof HDPE Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Rigid, translucent bottles.
| Mouth | Wide |
|---|---|
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Amber, USP Type III soda-lime glass ideal for storage of light sensitive samples or dry powders. Easy removal of contents.
| Product Type | Wide Mouth Packer Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Easy-Squeeze Wash Bottles, 6/Cs.
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easy to fill and ready to use
| Height (Metric) | 173 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 2.99 in. |
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 38-415 mm |
| Capacity (English) | 17 oz. |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wash Bottle |
| Capacity | 17 oz., 500mL |
| Diameter (Metric) | 76 mm |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 6.81 in. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile and non-pyrogenic Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Storage Bottles with Closure, ideal for storage and sampling of active pharmaceutical ingredients and bulk intermediates.
| Shape | Square |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), non-pyrogenic and non-cytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Straight-Sided PPCO Jars with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store pastes, solids, specimens and lab supplies in these translucent, wide-mouth, straight-sided jars that offer excellent chemical resistance.
| Includes | Polypropylene Caps |
|---|---|
| Color | Translucent |
| Material | PPCO |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth HDPE Economy Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contain samples and daily working solutions like buffers and bench reagents with these HDPE economy bottles, suitable for lighter-duty, general purpose applications.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Narrow-Mouth Economy Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| ACT Label | Yes |
| Product Type | Narrow Mouth Economy Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth HDPE Economy Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform general purpose laboratory applications with Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth HDPE Economy Bottles with Closure.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Translucent Wide-Mouth Economy Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| ACT Label | Yes |
| Product Type | Wide Mouth Economy Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Large Wide-Mouth HDPE Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose these large, wide-mouth HDPE bottles with closure for a wide range of lab and field uses, including dry chemical storage and water sampling.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Large Wide-Mouth Bottle |
| Closure Size | 100 mm |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 89 mm |
| Neck Finish | 100 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Natural |
| No. per Case | 6/Cs. |
| Quantity | 1/Pk., 6/Cs. |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth HDPE Packaging Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Confidently ship and store these tough plastic bottles, which are easy to fill, chemical-resistant, and leakproof when use with Nalgene closures.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Wide-Mouth Packaging Bottles |
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Closure Type | Screw (Bulk Packed, Unassembled) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Lab Quality HDPE Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform countless field applications utilizing these general-purpose, wide-mouth, lab quality HDPE bottles.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Description | Lab Quality Wide-Mouth Bottle |
| Product Type | Wide Mouth Lab Quality Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth HDPE Lab Quality Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store, ship and package liquids with these highly reliable, lab-quality bottles, specifically designed for long-term demanding lab use.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Lab Quality Narrow-Mouth Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Closure Liner | Unlined |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Unitary™ LDPE Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dispense contents without tipping or shaking by using these LDPE wash bottles, designed with a wide mouth for faster, easier filling.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Description | LDPE bottle/tubulation |
| Product Type | Wash Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Economy Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Prevent separation when squeezing these LDPE economy wash bottles, which feature a tight-fitting draw tube and closure.
| Includes | Stem and draw tube |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Economy Wash Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Corning™ PYREX™ Reusable Media Storage Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for media, buffers, aqueous and nonaqueous solutions.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| Closure Material | Polypropylene |
Qorpak™ Amber Wide Mouth Packer Bottles with Green Thermoset F217 and PTFE Cap
General use bottles ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Glass Jug with Green Thermoset F217 and PTFE Cap are used in chemical and environmental applications.
| Color | Amber |
|---|---|
| Closure Liner | F217, PTFE |
| Material | Glass |
| Closure Color | Green |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Thermoset |