MEM Cell Culture Media
- (14)
- (23)
- (1)
- (1)
- (10)
- (54)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (46)
- (10)
- (53)
- (1)
- (14)
- (4)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (69)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (25)
- (46)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (8)
- (1)
- (19)
- (28)
- (1)
- (8)
- (64)
- (18)
- (6)
- (50)
- (4)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ Minimum Essential Medium
Support cell culture growth and biomanufacturing processes with HyClone™ Minimum Essential Medium (MEM) with Earle's Balanced Salts (MEM/EBSS), manufactured based on compliance with ISO 9001:2000 guidelines and current Good Manufacturing Practices (cGMP) for Medical Devices.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | cGMP, ISO 9001:2000 |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ MEM, autoclavable, no glutamine, powder
Minimum Essential Medium (MEM) is one of the most commonly used of all cell culture media.
Gibco™ MEM α, no nucleosides
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
MEM α (Minimum Essential Medium α) is widely used for mammalian cell culture as well as selection for transfected DHFR-negative cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Product Type | MEM α (Minimum Essential Medium α) |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Corning™ Minimum Essential Medium Eagle (Mod.)
Formulated without sodium bicarbonate to prevent clumping due to moisture absorption
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|
Gibco™ Opti-MEM™ I Reduced Serum Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Opti-MEM™ I Reduced-Serum Medium is an improved Minimal Essential Medium (MEM) that allows for a reduction of Fetal Bovine Serum supplementation by at least 50% with no change in growth rate or morphology.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | Sp2, AE-1, CHO, BHK-21, and HEK |
| Content And Storage | Store at 2–8°C and protect from light. |
| Form | Liquid |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | Glutamine,Phenol Red |
| Product Type | Opti-MEM I |
| Classification | Human Origin |
| Shelf Life | 18 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco, Opti-MEM |
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| Sterilization Method | Non-sterile |
| Form | Powder |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 36 Months |
Gibco™ Glasgow's MEM (GMEM)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Glasgow's MEM (GMEM) was originally developed by Ian McPherson and Michael Stoker as a modification of Eagle's Minimal Essential Medium.
Gibco™ MEM (Temin's modification) (2X), no phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Temin's Modified Eagle Medium (MEM), is a modified form of Minimum Essential Medium, one of the most commonly used of all cell culture media.
Gibco™ MEM α, nucleosides
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
MEM α (Minimum Essential Medium α) is widely used for mammalian cell culture as well as selection for transfected DHFR-negative cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Product Type | MEM α (Minimum Essential Medium α) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ MEM α, nucleosides, powder
Minimum Essential Medium (MEM) α is widely used for mammalian cell culture as well as selection for transfected DHFR negative cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Product Type | MEM α (Minimum Essential Medium α) |
| Form | Powder |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Bicarbonate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ MEM, suspension, no calcium, no glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Minimum Essential Medium (MEM) is one of the most commonly used of all cell culture media.
Gibco™ MEM α, nucleosides, GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Minimum Essential Medium (MEM) α is widely used for mammalian cell culture as well as selection for transfected DHFR negative cells. MEM α can be used with a variety of suspension and adherent mammalian cells, including keratinocytes, primary rat astrocytes, and human melanoma cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Product Type | MEM α (Minimum Essential Medium α) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | Gibco, GlutaMAX |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ MEM α, no nucleosides, powder
Minimum Essential Medium (MEM) α is widely used for mammalian cell culture as well as selection for transfected DHFR negative cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, BHK-21, 293, HEP-2, HT-1080, MCF-7, and fibroblasts |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Form | Powder |
| Without Additives | No HEPES,No Ribonucleosides,No Deoxyribonucleosides,No Sodium Bicarbonate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Rat Astrocytes |
| With Additives | Low Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | MEM α (Minimum Essential Medium α) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 36 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ BenchStable™ MEM
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco Minimum Essential Medium (MEM) is one of the most commonly used of all cell culture media.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, BHK-21, 293, HEP-2, HT-1080, MCF-7, and fibroblasts |
| Content And Storage | Store at room temperature. Protect from light. |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 9001: 2015 standard |
| Green Features | ACT Ecolabel (Gold) |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| With Additives | Low Glucose,GlutaMAX,Phenol Red |
| Product Type | MEM (Minimum Essential Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | BenchStable |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Corning™ Eagle's Minimum Essential Medium (MEM)
Used for cultivation of a wide variety of cells grown in monolayers, such as fibroblasts when supplemented with serum