RPMI Cell Culture Media
- (62)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (21)
- (29)
- (1)
- (4)
- (10)
- (37)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (11)
- (40)
- (2)
- (1)
- (40)
Résultats de la recherche filtrée
Cytiva HyClone™ RPMI 1640 Media
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Type de produit | RPMI 1640 |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light |
| Forme | Liquid |
Gibco™ SILAC RPMI 1640 Flex Media, no glucose, no phenol red
SILAC RPMI 1640 Flex Media, no glucose, no phenol red
Gibco™ RPMI 1640 Medium, GlutaMAX™ Supplement
Originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
|---|---|
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | GlutaMAX,Phenol Red |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Forme | Liquid |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | Gibco, GlutaMAX, SynerGy |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Type de cellule | Leukemic Cells |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Corning™ RPMI 1640 Medium (Mod.)
Formulated without sodium bicarbonate to prevent clumping due to moisture absorption
| Sans additif | No Sodium Bicarbonate |
|---|
Gibco™ RPMI 1640 Medium
RPMI 1640 Medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
|---|---|
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | Glutamine,Phenol Red |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Forme | Liquid |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | Gibco, SynerGy |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Type de cellule | Leukemic Cells |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, GlutaMAX™ Supplement, HEPES
Originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer
| Sans additif | No Sodium Pyruvate |
|---|---|
| Forme | Liquid |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, powder, HEPES
Roswell Park Memorial Institute (RPMI) 1640 medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
|---|---|
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | Glutamine,HEPES,Phenol Red |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Forme | Powder |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | Gibco |
| Sans additif | No Sodium Pyruvate,No Sodium Bicarbonate |
| Type de cellule | Leukemic Cells |
| Durée de conservation | 36 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, HEPES, no glutamine
Roswell Park Memorial Institute (RPMI) 1640 medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
|---|---|
| Sans additif | No Glutamine,No Sodium Pyruvate |
| Concentration | 1 X |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Forme | Liquid |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, GlutaMAX™ Supplement, HEPES
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 medium) was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
|---|---|
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | GlutaMAX,HEPES,Phenol Red |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Forme | Liquid |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | Gibco, GlutaMAX |
| Sans additif | No Sodium Pyruvate |
| Type de cellule | Leukemic Cells |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ RPMI, no methionine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Roswell Park Memorial Institute (RPMI) 1640 medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
Gibco™ RPMI 1640 Medium, no glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
RPMI 1640 Medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
|---|---|
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | Phenol Red |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Forme | Liquid |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | Gibco |
| Sans additif | No Sodium Pyruvate,No Glutamine,No HEPES |
| Type de cellule | Leukemic Cells |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ BenchStable™ RPMI 1640
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Concept écologique | ACT Ecolabel (Silver) |
|---|---|
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 9001: 2015 standard |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | GlutaMAX,Phenol Red,Phenol Red |
| Contenu et stockage | Store at room temperature. Protect from light. |
| Forme | Liquid |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | BenchStable |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, no folic acid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Roswell Park Memorial Institute (RPMI) 1640 medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
Corning™ RPMI 1640, 1X
Glutagro™ supplement provides greatly improved stability over the L-glutamine media supplement
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
|---|
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| pH | 7 to 7.4 |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |