Pipette Racks
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (29)
- (27)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (31)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (31)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (17)
- (1)
- (4)
- (7)
- (4)
- (7)
- (4)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (3)
- (27)
- (4)
- (8)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Universal Carousel Pipette Stand
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stylish Universal Carousel Pipette Stand holds and stores up to 8-single channel, 4-multi channel, or a combination of both pipettes.
| Shape | Vertical |
|---|---|
| Length (Metric) | 15.9 cm Base |
| Length (English) | 6.2 in. |
| Material | ABS |
| Width (Metric) | 22.9 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | One Pipette Rack |
| Product Type | Pipette Stand |
| For Use With (Equipment) | Single and multi-channel pipettes |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Single-channel Pipettes (8) or Multi-channel Pipettes (4) |
| Height (English) | 16 in. |
Fisherbrand™ Universal Pipette Wall Mount
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Wall mounted storage solution.
Fisherbrand™ Elite™ Pipetter Stand
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Accommodates up to six pipetters.
Fisherbrand™ Pipetter Stand Workstation
Keep pipetters and disposable tips together in one convenient stand.
Fisherbrand™ Pipet Holder
Fisherbrand Pipet Sterilizing/Drying Racks are perfect for holding pipets during cleansing and sterilizing
| Height (Metric) | 33.7 cm |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 13.25 in. |
Corning™ Pipettor Carousel Stand
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Holds up to 6 pipettors
Labconco™ Logic™ Mag-Zone Magnetic Accessories
Mag-Zone accessories attach to the right side wall of Logic Biosafety Cabinets and provide easy, cleanable organization for common tools used in biosafety cabinets.
Axygen™ Universal Linear Pipette Stand
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Convenient pipette storage
| Height (Metric) | 23.8 cm |
|---|---|
| Product Type | Pipette Stand |
| For Use With (Equipment) | Pipettes |
| Material | POM |
| For Use With (Application) | Liquid Handling |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 11 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Axygen™ Universal Linear Pipette Stand
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Convenient pipette storage
Thermo Scientific™ Finnpipette™ Stands
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide safe and convenient storage for manual and electronic pipettes using these stands, with options for single stand, F-stand, multi-stand, multichannel and carousel.
DWK Life Sciences™ Shelf Pipette Holder
Accepts two micro, macro or multichannel pipettes for Acura™ and Calibra™ systems
| Positions | 2 |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
Sartorius Carousel Stand for 6 Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
When pipettes are not in use, they should be stored in an upright position in order to avoid contamination from desks and benches. This Compact carousel stand is ideal for saving bench space by holding up to 6 mechanical pipettes.
Corning™ Universal Linear Pipette Stand
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Convenient pipette storage.
| Height (Metric) | 23.8 cm |
|---|---|
| Product Type | Pipette Stand |
| For Use With (Equipment) | Pipettes |
| Quantity | Case of 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 11 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Bel Art™ Micropipetter Racks
Organize and protect popular micropipetters and their tips with benchtop or wall-mounted racks
| Depth (English) | 9 in. |
|---|---|
| Product Type | Pipette Stand |
| Depth (Metric) | 22.9 cm |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Pipetters |