Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (27)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (10)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (8)
- (3)
- (2)
- (19)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (6)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (29)
- (12)
- (2)
- (1)
- (52)
- (105)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (34)
- (3)
- (3)
- (10)
- (62)
- (55)
- (32)
- (3)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (32)
- (32)
- (31)
Résultats de la recherche filtrée
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Certifications/Conformité | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
|---|---|
| Osmolarité | 276±10mOsm/kg H2O |
| Type de produit | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Stérilité | Sterile |
| pH | 7 to 7.6 |
| Taux d’endotoxine | ≤0.025EU/mL |
| Statut réglementaire | RUO |
| Durée de conservation | 24 Months |
| À utiliser avec (application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Méthode de stérilisation | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | 15° to 30°C |
Cytiva HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate Solution
Filter sterilized. HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate solution is an easily accessible carbohydrate source that may also have protective effects against hydrogen peroxide.
| Certifications/Conformité | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
|---|---|
| Type de produit | Phosphate Buffered Saline (PBS) |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Taux d’endotoxine | =1.0EU/mL |
| Sans additif | No Calcium,No Magnesium,No Phenol Red |
| Méthode de stérilisation | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | 15° to 30°C |
Gibco™ CultureCEPT™ Supplement (1000X)
Gibco CultureCEPT Supplement reduces cellular stress and improves viability of stem cells, differentiated cells, and primary cells during a wide variety of handling and processing steps where cell damage and death can limit the success of a workflow.
| Type de produit | Cell Culture Supplement |
|---|---|
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Concentration | 1000X |
| Durée de conservation | 18 Months |
| Forme | Solution |
| Contenu et stockage | –5 to –25°C. Protect from light. |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ High Purity IPTG, Animal-Free
Used in stimulation of β-galactosidase in cellular systems in which dioxane would disrupt normal cell function
| Type de produit | IPTG |
|---|---|
| Forme | White to off-white solid |
| Contenu et stockage | 2- 8°C |
Gibco™ Anti-Clumping Agent
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Anti-Clumping Agent
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Format | Bottle(s) |
| Lignée cellulaire | CHO, Insect Cells, 293 (HEK) |
| Type de produit | Anti-clumping Reagent |
| Type de culture | Suspension Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| pH | 6 to 8 |
| Type de cellules | Mammalian Cells |
| Sources | Animal origin-free |
| Gamme de produit | Gibco |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Store at 2 to 8°C |
MilliporeSigma™ Chemicon™ ESGRO™ Leukemia Inhibitory Factor (LIF), 1 million units/1mL
Optimized formulation of recombinant mouse LIF (mLIF) for in vitro maintenance of mouse ES and iPS cells.
Gibco™ HepaRG™ Maintenance/Metabolism Medium Supplement (5X)
HepaRG™ Maintenance/Metabolism Medium Supplement (5X) is a specialized media supplement for use in culturing HepaRG™ cells.
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ A Nutrient Supplement
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
CHO CD EfficientFeed™ A Nutrient Supplement
Gibco™ Floor Plate Specification Supplement
Floor Plate Cell Specification Supplement is a component of the Gibco™ PSC Dopaminergic Neuron Differentiation Kit, available here for separate purchase.
MilliporeSigma™ Chemicon™ AOF ITS Supplement (100x)
an animal-origin-free product that contains human recombinant insulin, transferrin along with sodium selenite and is used for the serum-free culture of numerous cell types.
| À utiliser avec (application) | Stem cell culture, cell culture, cell stimulation, cell growth |
|---|---|
| Contenu et stockage | 2-8°C |
MilliporeSigma™ Chemicon™ Collagenase Type I
a crude collagenase preparation that can be used for the isolation of primary cells or for tissue dissociation by enzymatic means.
MilliporeSigma™ ESGRO Complete™ Serum-Free Cell Culture Freezing Medium
available in a 50mL format and has been optimized and validated for Stem cell culture.
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ MEM Non Essential Amino Acids
available in a 100mL format and may be used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.