Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (9)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (91)
- (3)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (16)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (53)
- (1)
- (32)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (14)
- (74)
- (7)
- (6)
- (40)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (293)
- (46)
- (253)
- (83)
- (260)
- (11)
Filtered Search Results
Contec™ VertiKlean™ MAX™ Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clean walls, ceilings and other hard-to-reach surfaces with ease. VertiKlean™ MAX™ Mop Heads easily snap onto frames and last longer than traditional mops.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Mop Head |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Micronova™ SnapMop™ Cover, Irradiated
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The SnapMop™ Cover is a gamma irradiated microfiber over foam mop cover with snaps for use with the QDSL and QPSL series mop adapters.
Micronova™ PocketMop™ Irradiated Flat Head Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A range of irradiated, snap-on mop covers, that fit onto the PocketMop frame with a 360° swivel that can be locked in a 180° movement, for versatile cleaning and sanitizing surfaces and equipment in cleanrooms. Available in a variety of fabrics to meet specific cleaning needs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature |
| Width (English) | 4 in. |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 24/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Sterile |
Micronova™ MZone™ FlatMop™ Irradiated Mop Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These irradiated, slip-on, tab removal flat head mop covers are ideal for cleaning and sanitizing all surfaces and equipment in the cleanroom, ISO 5 to 9. Available in a choice of smooth or textured polyester fabrics.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Flat Head Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 24/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Contec QUICKCONNECT PRESS FIT ADAPTOR
The QuickConnect™ Adaptor allows users to connect any QuickConnect handle to the Window Cleaning Squeegee.
Micronova™ NovaSorb™ PolyCellulose™ String Mop
This highly absorbent and lightweight, flat-strand string mop features a polyester/cellulose disposable material that outperforms standard cotton and rayon mops and is designed to cover large surface areas quickly and efficiently.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 38.1 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 15 in. |
| Quantity | 12/Cs. |
| Dimensions | 38.1 x 15.2 cm (15 x 6 in.) |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature |
| Product Type | String Mop |
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ M-Zone™ SnapMop™ Flat Head Mop Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A range of lightweight, snap-on flat head mop covers with urethane foam interiors, designed for effective cleaning and sanitizing in the cleanroom. Available in a variety of fabric options to cope with the most critical cleaning challenges.
| Color-coded | No |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ Hand Held Scrubbing Tool
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A hand-held scrubbing tool that conforms to the hand and works with a choice of mop covers to ergonomically clean and scrub surfaces for a complete sanitization of small equipment and production surfaces.
| Color-coded | No |
|---|---|
| For Use With (Application) | Cleaning Small Equipment and Work Surfaces in Lab or Production |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ PilloMop™ and Adapter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The sturdy acetal plate mop adapter with 360° swivel works with the 100% smooth polyester pillow-style mop to clean shelving, narrow chambers, small parts, equipment interiors and other cleanroom and lab applications. Designed for use with SSU series stainless steel handles.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces and Small Areas |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ MegaTip™ Cleaning Swab and Covers
This substantial cleaning swab works with the 100% polyester foam swab covers and the Universal Handle to easily clean recesses, corners, and angles between walls and ceilings.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitizing in Tight Spaces and Corners. |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ QuickTask™ Flat Mops
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose a mop system with a variety of options. The Contec™ QuickTask™ Flat Mops are ideally suited for cleaning and applying disinfectant to ceilings, walls and floors including perforated cleanroom floors and grates. All QuickTask™ hardware is fully autoclavable.
| Disposable | Single-use |
|---|
Micronova™ PadMop™ Covered Sponge Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This brick style, covered sponge mop is designed to apply optimum amounts of disinfectant to cope with railings, shelving, door jambs, corners and large surface areas in pharmaceutical production areas.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 5 in. |
| Length (Metric) | 45.7 cm |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Length (English) | 18 in. |
| Quantity | 12/Cs. |
| Dimensions | 45.7 x 12.7 cm (18 x 5 in.) |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Mop |
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ RollerTool™ Adapter and Irradiated Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This mop adapter features dual stainless steel plates that work with a choice of irradiated covers to clean upper and lower 3-inch roller bottle incubators in the cleanroom. Covers are gamma irradiated and available in a choice of three fabrics for specialized cleaning.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 4 in. |
| Length (Metric) | 16.5 cm |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Length (English) | 6.5 in. |
| Dimensions | 16.5 x 10.2 cm (6.5 x 4 in.) |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitizing Rollers, Small Piping and Other Cleanroom Surfaces |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Sterile |
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Mop Cover |
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ RollerTool™ Adapter
This mop adapter features dual stainless steel plates that work with a choice of irradiated covers to clean upper and lower 3-inch roller bottle incubators in the cleanroom. Covers are gamma irradiated and available in a choice of three fabrics for specialized cleaning.
Micronova™ SlideMop™ Flat Head Frame and Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A simple, effective mop system featuring sturdy, collapsible plates that easily slide into the quilted polyester mop cover and lock into place with an effortless downward push. Available in a choice of stainless steel or polypropylene frame.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| For Use With (Equipment) | Buckets and Wringer |
| Color-coded | No |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |