Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (9)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (91)
- (3)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (16)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (53)
- (1)
- (32)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (14)
- (74)
- (7)
- (6)
- (40)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (293)
- (46)
- (253)
- (83)
- (260)
- (11)
Résultats de la recherche filtrée
Micronova™ MicroMop™ Cleanroom String Mop
A series of highly effective stranded string mops with high absorbency and low particulates. Available in three materials - PVA, NovaLite or Polyester, for specialized cleaning.
| Résistant à | Chemicals |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | String Mop |
| Color-coded | No |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 12/Cs. |
| À utiliser avec (application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
Contec™ QuickTask™ Flat Hinged Mop Head Frames
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Contec™ QuickTask™ Flat Hinged Mop Head Frames are durable, lightweight and exclusively designed for the Contec™ QuickTask™ Mop System.
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Mop Heads
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Mop Heads and Covers are comprised of laminated polyester fabric and high sorbency polyester foam for excellent cleaning capacity and abrasion resistance.
Micronova™ M-Zone SnapMop™ Cover, Irradiated
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The M-Zone SnapMop™ Cover is a gamma irradiated microfiber over foam mop cover with snaps for use with the QDSL and QPSL series mop adapters.
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing System Non-Sterile Mop Heads
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use with VertiKlean™ Wall Washing System which is designed for cleaning vertical surfaces. Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Non-Sterile Mop Heads and Covers are comprised of laminated polyester fabric and high sorbency polyester foam for excellent cleaning capacity and abrasion resistance. A textured option for applications that require improved particle removal is available.
| Hauteur (impériale) | 1 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 101.6 mm |
| Hauteur (métrique) | 2 cm |
| Matériau | Knitted Polyester,Polyester Foam |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Largeur (impériale) | 4 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Used with Corresponding Hardware for Wet Cleaning Walls and Ceilings in Non-sterile Environments |
Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop Heads
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Eliminate the need for a bucket or wringer in cleanroom mopping. The EasySat™ Bucketless Floor Mop features laser-cut sealed-edge VertiKlean™ mop head material and is fully autoclavable. A push button flow control releases cleaning solution on demand.
| Longueur (métrique) | 55 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 4.75 in. |
| Longueur (impériale) | 21.5 in. |
| Largeur (métrique) | 46 cm |
| Hauteur (métrique) | 12 cm |
| Matériau | Polyester |
| Jetable | Single-use |
| Color-coded | No |
| Stérilité | Non-sterile |
| Largeur (impériale) | 18.25 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Code couleur | White |
Contec Replacement Collars
Interchangeable mop handles, available in carbon fiber, anodised aluminum, stainless steel, or fiberglass.
| Matériau | Carbon Fiber |
|---|---|
| Type de produit | Cleanroom Mop Handle |
| Color-coded | No |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
Contec™ Quick Connect Dust Mop Frame, 48 in.
Mop frame intended to use with the MicroGenesis Disposable Microfiber Mop Pad, which is a 100% synthetic, single-use cleaning solution designed for ISO Class 8 environments and above. It effectively captures fine particles and large debris, providing superior contaminant removal in both wet and dry applications.
Micronova™ SlideMop™ Mop Cover
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A simple, effective mop system featuring sturdy, collapsible plates that easily slide into the quilted polyester mop cover and lock into place with an effortless downward push. Available in a choice of stainless steel or polypropylene frame.
Micronova™ PowerHead™ Sponge Mop
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A block sponge mop, with a large absorption capacity, that is excellent for laying down disinfectant and picking up liquids in large surface areas. Available with a polyester cover or as an exposed urethane foam block.
| Couleur | White |
|---|---|
| Résistant à | Chemicals |
| Largeur (métrique) | 10.2 cm |
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Mop Head |
| Color-coded | No |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 12/Cs. |
| Largeur (impériale) | 4 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at Ambient Temperature |
| À utiliser avec (application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
Micronova™ M-Zone™ LoopMop™ Irradiated String Mop
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A knitted polyester, tubular looped string mop that is designed to effectively lay down disinfectant for the required contact time in pharmaceutical, aseptic processing and medical device applications.
Contec™ VertiKlean™ Sox Mop Head Covers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increases durability of VertiKlean mop when used on abrasive surfaces. Contec™ VertiKlean™ Sox Mop Head Covers are available in regular, medium and large to fit all VertiKlean mop heads.
| Matériau | Polyester |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Mop Cover |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Removable cover increases durability of VertiKlean mop when used on abrasive surfaces |
Micronova™ Double CornerCleaner™ Tool and Mop Covers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A diamond-shaped adapter that works with an elasticized, knit polyester slip-cover to effectively clean corners, chambers and other flat surfaces in the cleanroom. Adapter is available with stainless steel or plastic frame.
| Longueur (métrique) | 25.4 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 10 in. |
| Résistant à | Chemicals |
| Largeur (métrique) | 10.2 cm |
| Jetable | Reusable |
| Color-coded | No |
| Dimensions | 25.4 x 10.2 cm (10 x 4 in.) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| À utiliser avec (application) | Cleaning and Sanitizing Cleanroom and Controlled Environments |
Micronova™ SlimLine™ Irradiated Flat Head Mop Covers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A series of irradiated, elasticized, 100% smooth polyester slipcovers with urethane foam interiors that are ideal for fine cleaning and sanitizing all surfaces and equipment in the cleanroom and controlled environments, ISO 5 to 9.
| Couleur | White |
|---|---|
| Résistant à | Chemicals |
| Largeur (métrique) | 12.7 cm |
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | Flat Head Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Stérilité | Sterile |
| Largeur (impériale) | 5 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| À utiliser avec (application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
Contec™ Wall WipR™ Cleaning System and Accessories
Offers wide surface coverage and low operator fatigue
| À utiliser avec (équipement) | Contec™ Cleaning System |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Cleaning system is designed to clean walls and ceilings in controlled environments |