Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (2)
- (4)
- (22)
- (5)
- (1)
- (21)
- (8)
- (4)
- (5)
- (5)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (2)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (44)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (5)
- (2)
- (9)
- (4)
- (13)
- (93)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (19)
- (30)
- (14)
- (4)
- (3)
- (6)
- (4)
- (11)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (23)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (50)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (24)
- (2)
- (1)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (33)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (91)
- (202)
- (28)
- (18)
- (171)
- (82)
- (28)
- (55)
- (94)
- (166)
- (10)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Mop Heads
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use with VertiKlean™ Wall Washing System which is designed for cleaning vertical surfaces. VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Mop Heads and Covers are comprised of laminated polyester fabric and high sorbency polyester foam for excellent cleaning capacity and abrasion resistance. A textured option for applications that require improved particle removal is available.
| Matériau | Knitted Polyester,Polyester Foam |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | Mop Head |
| Stérilité | Sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For applying disinfectants and wet cleaning ceilings and walls in controlled environments |
Micronova™ DryMop™ System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A large zinc flat head mop frame with articulating head that works with a smooth knit polyester cover and metal handle, designed to be used damp or dry for fine cleaning of large surface areas in controlled environments.
| Résistant à | Chemicals |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Color-coded | No |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1 Ea. |
| À utiliser avec (application) | Dry and Dust Mop in Controlled Environments |
Micronova™ NovaKnit™ String Mop
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A deceptively robust and absorbent, tubular knit string style mop for cleaning and liquid pick-up in controlled and critical environments. Available with a choice of durable, reusable fabrics.
| Couleur | White |
|---|---|
| Résistant à | Chemicals |
| À utiliser avec (équipement) | MH-1 mop handle or attached to the universal stainless steel handle via the QDMH-1 mop adapter |
| Largeur (métrique) | 17.8 cm |
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | String Mop |
| Color-coded | No |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 24/Cs. |
| Largeur (impériale) | 7 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
Micronova™ T-Mop™ Irradiated Covers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A range of irradiated T-mop covers with snaps that fit onto the 180° swivel TMop™ Adapter to effortlessly clean and sanitize cleanroom surfaces, including soft walls, awkward corners, tight spaces and under equipment.
| Résistant à | Chemicals |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 6.4 cm |
| Jetable | Reusable |
| Color-coded | No |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 12/Cs. |
| Largeur (impériale) | 2.5 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| À utiliser avec (application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
Contec™ Tax-Fre™ Dry Mopping System
Dry mop floors and walls in cleanroom, laboratory, clinical and industrial settings. The Tax-Fre™ Dry Mopping System, Contec™ features a telescoping handle for hard to reach places. Its pressure-sensitive formulation will not scratch or damage surfaces.
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Ideal for cleaning floors and walls in powder spray environments |
Micronova™ PolyGen™ Irradiated String Mop
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A 100% polyester, herringbone-weave string mop with no raw edges that guarantees low particulation, is absorbent enough to clean to a dry finish, and can also be used to apply disinfectants.
Micronova™ MegaTip™ Irradiated Cleaning Swab and Covers
This substantial cleaning swab works with the 100% polyester foam swab covers and the Universal Handle to easily clean recesses, corners, and angles between walls and ceilings.
Contec Replacement Collars
Interchangeable mop handles, available in carbon fiber, anodised aluminum, stainless steel, or fiberglass.
| Matériau | Carbon Fiber |
|---|---|
| Type de produit | Cleanroom Mop Handle |
| Color-coded | No |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
Contec™ Quick Connect Dust Mop Frame, 48 in.
Mop frame intended to use with the MicroGenesis Disposable Microfiber Mop Pad, which is a 100% synthetic, single-use cleaning solution designed for ISO Class 8 environments and above. It effectively captures fine particles and large debris, providing superior contaminant removal in both wet and dry applications.
Micronova™ SlideMop™ Mop Cover
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A simple, effective mop system featuring sturdy, collapsible plates that easily slide into the quilted polyester mop cover and lock into place with an effortless downward push. Available in a choice of stainless steel or polypropylene frame.
Micronova™ MegaSwat™ Adapter and Mop Covers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Micronova™'s lightweight, blade style, flexible mop adapter, with a choice of mop covers, is uniquely designed to clean around, under and behind heavy processing equipment and calibrated apparatus in the lab and cleanroom.
| Color-coded | No |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
Micronova™ PolyGen™ String Mop
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A 100% polyester, herringbone-weave string mop with no raw edges that guarantees low particulation, is absorbent enough to clean to a dry finish, and can also be used to apply disinfectants.
Micronova™ FlexBrush™ and Covers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
These S and J-shaped nylon bristle brushes feature a flexible core that allows the user to shape the brush for custom applications, making them ideal for cleaning pipe exteriors, fittings and railings. Optional covers available with a choice of fabrics to enhance sanitation.
| Longueur (métrique) | 36.8 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 14.5 in. |
| À utiliser avec (équipement) | FlexBrush |
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | Flat Head Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Item may be laundered and reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| À utiliser avec (application) | Cleaning and Sanitization of Overhead Piping, Railings and Cleanroom Fixtures |
Micronova™ Adjustable Angle Adapters
These stainless steel, adjustable angle adapters feature a Delrin™ plastic hinge used to create an adjustable angled shape between a handle and mop adapter to comfortably clean above and below fixtures, as well as, inside isolators and containment hoods.
| Résistant à | Chemicals |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 3.8 cm |
| Matériau | Electropolished Stainless Steel (304),Polyethylene,Polyethylene |
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | Mop Handle |
| Color-coded | No |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1/Pk. |
| Largeur (impériale) | 1.5 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| À utiliser avec (application) | Cleaning and Sanitizing Cleanroom and Controlled Environments |
Micronova™ NovaScrub Mop Cover for T-Mop™
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Mop cover for use with Micronova™ T-Mop™.