Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (68)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (1)
- (240)
- (9)
- (9)
- (11)
- (1)
- (13)
- (2)
- (16)
- (17)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (134)
- (121)
- (49)
- (105)
- (2)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (15)
- (2)
- (8)
- (1)
- (32)
- (3)
- (1)
- (19)
- (100)
- (2)
- (3)
- (7)
- (3)
- (217)
- (4)
- (7)
- (2)
- (13)
- (1)
- (17)
- (14)
- (2)
- (6)
- (3)
- (118)
- (11)
- (22)
- (231)
- (5)
- (2)
- (18)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (126)
- (229)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE/Silicone Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ 9mm Non-Assembled Plastic Screw Thread Wide Opening Autosampler Vial Kits
Save time and reduce the risk of contamination using this convenience kit. Each kit includes 100 plastic vials and 100 screw thread caps with pre-assembled septa.
| Closure Size | 9 mm |
|---|---|
| Marking Spot | No |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | Surestop |
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp Top Vials, Convenience Pack
Vials are supplied unassembled. Available in a variety of colors and septa materials.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Large Opening |
| Closure Size | 11 mm |
| Material (Seal) | Aluminum |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Type | Crimp Cap |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials with Phenolic Open-Top Caps
Pre-assembled vials are suitable to inject samples from an autosampler, available in various sizes and materials
| Description | Pre-assembled |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Temperature Range (Metric) | ≤149°C |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Vial, Cap and Bonded LC Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Vial , Cap and Septa Assembled Kits with ETFE/Silicone Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | ETFE, Burnt Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32 mm ABC Clear Vial Pack (9 mm Screw Thread Finish and Marking Patch)
ABC Vials, made from Type I borosilicate glass, and 9 mm ABC Screw Caps are available together in convenience packs of 100. The 1.8 mL vials are packaged in a recyclable PETE clamshell case to help prevent particulate contamination. Caps are available in six colors.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Vial™ Convenience Pack - Amber Vials with 11mm Crimp Finish
Wheaton E-Z Vials have a 40% larger opening improves sample accessibility while reducing autosampler needle damage.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Material (Seal) | Aluminum |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Amber |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with ETFE/Silicone Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | ETFE, Burnt Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Amber Glass Screw Thread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Amber |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Screw Top Vials with Aluminum-lined Solid Caps
Suitable to inject samples from an autosampler, available in a variety of colors and volumes.
| Material (Liner) | Aluminum |
|---|---|
| Product Type | Screw Top Vial Kit |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Solid Top Cap |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Clear Glass Screw Thread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Screw Top Vials with PTFE-lined Thermoset Cap
Suitable to inject samples from an autosampler, available in a variety of colors and volumes.
| Material (Liner) | PTFE |
|---|---|
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Green |
| Closure Type | Solid Top Cap |
| Closure Material | Melamine Resin |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Conical Concentrator Screw Thread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.