Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (68)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (1)
- (240)
- (9)
- (9)
- (11)
- (1)
- (13)
- (2)
- (16)
- (17)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (134)
- (121)
- (49)
- (105)
- (2)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (15)
- (2)
- (8)
- (1)
- (32)
- (3)
- (1)
- (19)
- (100)
- (2)
- (3)
- (7)
- (3)
- (217)
- (4)
- (7)
- (2)
- (13)
- (1)
- (17)
- (14)
- (2)
- (6)
- (3)
- (118)
- (11)
- (22)
- (231)
- (5)
- (2)
- (18)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (126)
- (229)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI Clear Vial Convenience Packs
Borosilicate glass 12 x 32mm vial with 300μL glass limited volume insert
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
Thermo Scientific™ National Assembled Standard Opening Vial, Cap and Septum Kits
Thermo Scientific™ National Assembled Standard Opening Vial, Cap and Septum Kits provide convenience, efficiency and stackable storage options.
| Closure Size | 8-425 |
|---|---|
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Closure Color | Black |
DWK Life Sciences MicroLiter 16mm Screwthread Headspace Vials, Cap and Septa Assembled Kits with PTFE Septa
MicroLiter vials are cleaned and packaged in a certified Class 10000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials
Thermo Scientific™ SureSTART™ PFAS Kit, Specification Certified 0.8 mL Snap Clear Polypropylene Vial, Flat Bottom Insert Snap Cap, White Silicone/Red Polyimide Septa, Level 2
Use SureSTART™ Specification Certified 0.8 mL SureSTOP™ Snap Clear Glass Vial and 11 mm Flat Bottom Insert Snap Cap Kits with White Silicone/Red Polyimide Septa, Level 2 for PFAS analysis and Norm 1633. 100/pack.
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32 mm LVI Amber Vial Convenience Pack with Crimp Top Finish and Marking Patch
LVI™ Vial with a sealed-in 300 μL glass limited volume insert, fused to vial to prevent needle damage. Made of Type I borosilicate glass with white ceramic write-on patch.
DWK Life Sciences Wheaton™ 12x32mm Large Opening E-Z Vial Pack (11mm Snap/Crimp Finish and Clear Vial w/Patch)
Clear type 1 borosilicate glass vial
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Unassembled |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Material | Polypropylene |
MilliporeSigma™ Supelco™ 2in1 KIT, Vials with Polypropylene Screw Cap and Septum
2 in 1 kit with scre cap and septum
MilliporeSigma™ Supelco™ Screw Top Vials with Aluminum-lined Solid Caps
Suitable to inject samples from an autosampler, available in a variety of colors and volumes.
| Material (Liner) | Aluminum |
|---|---|
| Product Type | Screw Top Vial Kit |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Solid Top Cap |
| Closure Material | Phenolic |
ABC Vial™ Preassembled Vial, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Have a 9 mm thread design that allows screwing on the caps, and still using them in a robotic autosampler. This thread is much higher on the top of the vial allowing space between the bottom of the thread and the shoulder of the vial.
| Volume (English) | 2 mL |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm Vial Pack (ABC™ 9mm Screw Thread Finish and Amber Vial w/Patch)
ABC Vials, made from Type I borosilicate glass, and 9mm ABC Screw Caps are available together in convenience packs of 100. The 1.8ml vials are packaged in a recyclable PETE clamshell case to help prevent particulate contamination. Caps are available in six colors.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 100 Pk. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 11mm AlumiTin Seal Crimp Top Autosampler Vial, Cap, and Septa Unassembled Component Kits
MicroLiter vials with AlumniTin seals are cleaned and packaged in a certified Class 10000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Silver |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Closure Material | Aluminum |
DWK Life Sciences Wheaton™ ABC Amber Glass Vial Convenience Packs
40% larger opening improves sample accessibility while reducing autosampler needle damage
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ ABC Clear Glass Vial Convenience Packs
40% larger opening improves sample accessibility while reducing autosampler needle damage
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |