Chinese Hamster Ovary Cell Culture Media
- (4)
- (32)
- (17)
- (19)
- (41)
- (1)
- (14)
- (12)
- (4)
- (33)
- (5)
- (3)
- (3)
- (2)
- (12)
- (4)
- (2)
- (8)
- (6)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (27)
- (16)
- (5)
- (39)
- (39)
- (3)
- (4)
- (31)
- (37)
- (7)
- (20)
- (25)
Filtered Search Results
Gibco™ Dynamis™ Medium
Gibco Dynamis liquid medium is specifically designed to offer the highest batch and fed-batch culture performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined environment.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO DG44, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO, HEK293 |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 18 months |
| Product Line | Dynamis |
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
Gibco™ High-Intensity Perfusion CHO Medium
Gibco High-Intensity Perfusion (HIP) CHO Medium is an innovative, chemically defined, animal origin-free (AOF), cGMP medium.
| Cell Line | CHO-S, CHO-GS, CHO-K1, CHO-DG44 |
|---|---|
| Content And Storage | Dry format medium. Store in the dark and dry at 2–8°C. |
| With Additives | Glucose |
| Product Type | Perfusion CHO Medium |
| Form | Dry Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Manufacturing Quality | cGMP |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 34.92 g/L |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in liquid or AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in Gibco™ AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
Cytiva HyClone™ PF-CHO™ LS and PF-CHO MPS Media
Support growth of multiple CHO cell clones and production of a variety of recombinant proteins. HyClone™ PF CHO™ LS and PF CHO MPS Media is a protein-free media developed through Metabolic Pathway Design.
| Certifications/Compliance | cGMP |
|---|
Cytiva HyClone™ ActiSM Powdered Cell Culture Media
A chemically defined ADCF cell culture medium optimized for high-yield protein production in CHO cell culture processes.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva™ HyClone™ ActiPro™ Cell Culture Media
Chemically defined ADCF cell culture medium providing high yields of recombinant proteins in processes using Chinese hamster ovary (CHO) cells.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.2 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Product Type | Cell Culture Media |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Classification | Protein Production |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months |
| Expression System | Mammalian |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | HyClone ActiPro |
| Cell Type | CHO |
Gibco™ CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
Gibco™ CD FortiCHO™ Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CD FortiCHO™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium (+) Insulin
Efficient-Pro AGT Medium (+) Insulin is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) medium used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Cell Line | Insulin-dependent CHO Cell Lines |
|---|---|
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Chemically-defined,Animal Origin-free,Serum-free,cGMP |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Next Gen CHO Media |
| Serum Level | Serum-free |
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Product Type | CD CHO Medium |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | AGT, Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Cytiva HyClone™ SFM4CHO™ Media
Designed for high performance in a variety of culture vessels, including bioreactors. HyClone™ SFM4CHO™ Media is a protein-free formulation that contains no components of bovine origin.
| Description | SFM4CHO media |
|---|---|
| Certifications/Compliance | cGMP |