Cell Culture Media
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ RPMI 1640 Media
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | RPMI 1640 |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Green Features | ACT Ecolabel (Silver) |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Leukemic Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | GlutaMAX,Phenol Red |
| Product Type | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco, GlutaMAX |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ AmnioMAX™ C-100 Basal Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Part of kit used to prepare fully-supplemented Gibco AmnioMAX C-100 Complete Medium developed for short term culture of human amniotic fluid cells for cytogenetic studies and in vitro diagnostic procedures
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium (+) Insulin
Efficient-Pro Medium (+) Insulin is a next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) medium used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | Insulin-dependent CHO Cell Lines |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media |
| Form | Liquid |
| Classification | Chemically-defined,Animal Origin-free,Serum-free,cGMP |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Next Gen CHO Media |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production AGT Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Cell Line | ExpiCHO-S |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Format | Ropack Bucket |
| Product Type | ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Shelf Life | 24 months |
| Product Line | ExpiCHO |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium (+) Insulin
Efficient-Pro AGT Medium (+) Insulin is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) medium used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Cell Line | Insulin-dependent CHO Cell Lines |
|---|---|
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Chemically-defined,Animal Origin-free,Serum-free,cGMP |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Next Gen CHO Media |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, GlutaMAX™ Supplement, HEPES
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 medium) was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Leukemic Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | GlutaMAX,HEPES,Phenol Red |
| Product Type | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco, GlutaMAX |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ Opti-MEM™ I Reduced Serum Medium, GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Opti-MEM™ I Reduced-Serum Medium is an improved Minimal Essential Medium (MEM) that allows for a reduction of Fetal Bovine Serum supplementation by at least 50% with no change in growth rate or morphology.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | Sp2, AE-1, CHO, BHK-21, and HEK |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 18 months from date of manufacture |
| With Additives | Phenol Red |
| Product Type | Opti-MEM I |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Shelf Life | 18 Months From Date of Manufacture |
| Concentration | 1X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | Gibco, GlutaMAX, Opti-MEM |
| Cell Type | Primary Fibroblasts |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, GlutaMAX™ Supplement
Originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Leukemic Cells |
| With Additives | GlutaMAX,Phenol Red |
| Product Type | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco, GlutaMAX, SynerGy |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ MEM, powder
Minimum Essential Medium (MEM) is one of the most commonly used of all cell culture media.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, BHK-21, 293, HEP-2, HT-1080, MCF-7, and fibroblasts |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Form | Powder |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Pyruvate,No Sodium Bicarbonate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Rat Astrocytes |
| With Additives | Low Glucose,Glutamine,Phenol Red |
| Product Type | MEM (Minimum Essential Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 36 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ MEM, no glutamine, no phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
MEM (Minimum Essential Medium) is one of the most commonly used of all cell culture media.
Gibco™ MEM, NEAA, powder
Minimum Essential Medium (MEM) is one of the most commonly used of all cell culture media.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Form | Powder |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Sartorius Microsart™ Media
Enhance the safety of microbiological quality control in the pharmaceutical and biotech industries for microbial limits testing according to the USP and EP
| Sterilization Method | Gamma-irradiated |
|---|---|
| Product Type | Growth Medium |
| Formulation | Solid Agar Medium |
| Sterility | Sterile |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, GlutaMAX™ Supplement, HEPES
Originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer
| Form | Liquid |
|---|---|
| Without Additives | No Sodium Pyruvate |