Autoclave Bags, Wraps, and Sleeves
Temperature-tolerant, flexible containers used to hold waste or other items during autoclaving/sterilization. Available in multiple sizes and colors. May include a sterility indicator.
Autoclave bags are single-use, flexible bags designed to contain waste or other items during autoclaving/sterilization.
Autoclaving is a process that destroys microbes and other potentially infectious substances. The process is used to sterilize surgical instruments, labware, media, and other materials before use and to treat infectious waste before disposal.
Autoclaves and sterilizers reach and maintain a temperature of 121°C for at least 30 minutes and use saturated steam under a minimum pressure of 15 psi.
Autoclave bags are temperature tolerant and are typically made from:
- High-density polyethylene (HDPE)
- Polypropylene (PP)
- Polyamide
Some autoclave bags include a sterility indicator, such as printing that does not appear unless the successful autoclave conditions are met. They may be clear, translucent, red, or orange and may be imprinted with the biohazard symbol or have text printed in English, Spanish, or both.
You can find autoclave bags in multiple capacities, from less than one gallon to 44 gallons. They are also available in various thicknesses and from dimensions of 10 x 10 inches to as large as 37 x 48 inches.
- (85)
- (14)
- (10)
- (3)
- (13)
- (1)
- (5)
- (1)
- (18)
- (14)
- (19)
- (2)
- (1)
- (16)
- (6)
- (25)
- (1)
- (4)
- (48)
- (69)
- (1,766)
- (4)
- (1)
- (79)
- (21)
- (39)
- (20)
- (110)
- (3)
- (14)
- (10)
- (39)
- (257)
- (2)
- (27)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (27)
- (1,469)
- (180)
- (1,895)
- (34)
- (12)
- (2,072)
- (10)
- (27)
- (4)
- (44)
- (48)
- (10)
- (444)
- (67)
- (5)
- (424)
- (6)
- (281)
- (153)
- (24)
- (491)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (17)
- (67)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Propper Steri-Wrap™ I Sterilization Wrap
Steri-Wrap™ I is a cellulose based medium weight wrap, ideal for general hospital use in steam and ethylene oxide sterilization cycles. Efficient microbial barrier, high-level of protection against fluids and particles. Highly permeable meaning no wet packs.
| Couleur | Blue |
|---|---|
| Type de produit | Steri-Wrap I |
| Matériau | Non-woven Fabric |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | General hospital use |
Propper Steri-Wrap™ III Cellulose Based Sterilization Wrap
Steri-Wrap™ III is a cellulose based heavy weight wrap suitable for your heaviest instruments in steam and ethylene oxide sterilization cycles. Efficient microbial barrier, high-level of protection against fluids and particles. Highly permeable meaning no wet packs.
| Couleur | Blue |
|---|---|
| Type de produit | Steri-Wrap III |
| Matériau | Non-woven Fabric |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | OR and CSR wrapping |
Fisher Container™ Autoclavable Precision Clean™ Breather Bags
Designed for products to be used in cleanroom environments that also require sterilization
| Type de bouchon | Zip Closure |
|---|
Fisher Container™ Precision Clean™ II Ultra Clear Cleanroom Bags
Excellent clarity, available printed or unprinted
| Matériau | Ultrapure Silicon-free Resin |
|---|
Fisher Container™ Precision Clean Breather Bag
Breather bags for sterilization, such as by gamma or ethylene oxide.
| Épaisseur (impériale) | 2 mil |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
Medicom™ SafeSeal™ Sterilization Reels
Various sizes available to allow for customized sterilization of a wide variety of items.
| Longueur (métrique) | 3048 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 100 ft. |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 10 Reel/Cs. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Aperçu général | Blue tinted film sealed to paper with two sets of indicators |
| Contenu et stockage | Keep away from light, heat and humidity. Store at temperature between 15 - 35°C (59 - 95°F) |
Medicom™ Safe-Seal™ Quattro Sterilization Pouches
Sterilization Pouches with TruePress™ Technology confirm sterilization variables in 1 easy step
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Self-adhesive |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Méthode de stérilisation | Time, Temperature, Steam |
| À utiliser avec (application) | For instrument sterilization |
| Certifications/Conformité | OSHA, 29 CFR1910.1030 |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Épaisseur (impériale) | 2 mil |
| Type de bouchon | Elastic |
| Plage de températures (métrique) | 140°C |
| Comprend | Printed in English and Spanish |
| Autoclavable | Autoclavable |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 22 in. wide.
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CoC |
| Largeur (métrique) | 55.9 cm |
| Sans latex | Yes |
| Type de produit | Autoclave Bag |
| Matériau | Tyvek |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Drawstring |
| Plage de températures (métrique) | 121°C to 125°C |
| Largeur (impériale) | 22 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Steam Sterilization |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 50 in. wide.
Keystone Cleanroom Products 1422A Tyvek™ Autoclave bag with Self-Seal Closure and Steam Indicator
Designed for the steam sterilization of large, or odd shaped pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the convenient and robust self-sealing closure system.
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 36 in. wide.
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CoC |
| Largeur (métrique) | 91.4 cm |
| Sans latex | Yes |
| Type de produit | Autoclave Bag |
| Matériau | Tyvek |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Self-seal |
| Plage de températures (métrique) | 121°C to 125°C |
| Largeur (impériale) | 36 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Steam Sterilization |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 36 in. wide.
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CoC |
| Largeur (métrique) | 91.4 cm |
| Sans latex | Yes |
| Type de produit | Autoclave Bag |
| Matériau | Tyvek |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Drawstring |
| Plage de températures (métrique) | 121°C to 125°C |
| Largeur (impériale) | 36 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Steam Sterilization |