Autoclave Bags, Wraps, and Sleeves
Temperature-tolerant, flexible containers used to hold waste or other items during autoclaving/sterilization. Available in multiple sizes and colors. May include a sterility indicator.
Autoclave bags are single-use, flexible bags designed to contain waste or other items during autoclaving/sterilization.
Autoclaving is a process that destroys microbes and other potentially infectious substances. The process is used to sterilize surgical instruments, labware, media, and other materials before use and to treat infectious waste before disposal.
Autoclaves and sterilizers reach and maintain a temperature of 121°C for at least 30 minutes and use saturated steam under a minimum pressure of 15 psi.
Autoclave bags are temperature tolerant and are typically made from:
- High-density polyethylene (HDPE)
- Polypropylene (PP)
- Polyamide
Some autoclave bags include a sterility indicator, such as printing that does not appear unless the successful autoclave conditions are met. They may be clear, translucent, red, or orange and may be imprinted with the biohazard symbol or have text printed in English, Spanish, or both.
You can find autoclave bags in multiple capacities, from less than one gallon to 44 gallons. They are also available in various thicknesses and from dimensions of 10 x 10 inches to as large as 37 x 48 inches.
- (85)
- (14)
- (23)
- (17)
- (69)
- (1)
- (23)
- (20)
- (2)
- (2)
- (16)
- (31)
- (4)
- (48)
- (1,766)
- (5)
- (131)
- (3)
- (14)
- (60)
- (267)
- (20)
- (2)
- (27)
- (39)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1,548)
- (2,075)
- (46)
- (2,072)
- (37)
- (444)
- (84)
- (491)
- (7)
- (325)
- (1)
- (153)
- (72)
- (501)
- (14)
- (1)
- (7)
- (4)
Filtered Search Results
Propper Steri-Wrap™ III Cellulose Based Sterilization Wrap
Steri-Wrap™ III is a cellulose based heavy weight wrap suitable for your heaviest instruments in steam and ethylene oxide sterilization cycles. Efficient microbial barrier, high-level of protection against fluids and particles. Highly permeable meaning no wet packs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Steri-Wrap III |
| Color | Blue |
| Material | Non-woven Fabric |
| For Use With (Application) | OR and CSR wrapping |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Propper Steri-Wrap™ I Sterilization Wrap
Steri-Wrap™ I is a cellulose based medium weight wrap, ideal for general hospital use in steam and ethylene oxide sterilization cycles. Efficient microbial barrier, high-level of protection against fluids and particles. Highly permeable meaning no wet packs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Steri-Wrap I |
| Color | Blue |
| Material | Non-woven Fabric |
| For Use With (Application) | General hospital use |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Type | Zip Closure |
|---|
Fisher Container™ Precision Clean Breather Bag
Breather bags for sterilization, such as by gamma or ethylene oxide.
Fisher Container™ Autoclavable Precision Clean™ Breather Bags
Designed for products to be used in cleanroom environments that also require sterilization
Fisher Container™ Precision Clean™ II Ultra Clear Cleanroom Bags
Excellent clarity, available printed or unprinted
| Material | Ultrapure Silicon-free Resin |
|---|
| Thickness (English) | 2 mil |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ Safe-Seal™ Quattro Sterilization Pouches
Sterilization Pouches with TruePress™ Technology confirm sterilization variables in 1 easy step
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Sterilization Method | Time, Temperature, Steam |
| Color | Clear |
| For Use With (Application) | For instrument sterilization |
| Closure Type | Self-adhesive |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ SafeSeal™ Sterilization Reels
Various sizes available to allow for customized sterilization of a wide variety of items.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Content And Storage | Keep away from light, heat and humidity. Store at temperature between 15 - 35°C (59 - 95°F) |
| Description | Blue tinted film sealed to paper with two sets of indicators |
| Length (Metric) | 3048 cm |
| Length (English) | 100 ft. |
| Quantity | 10 Reel/Cs. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Printed in English and Spanish |
|---|---|
| Thickness (English) | 2 mil |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | OSHA, 29 CFR1910.1030 |
| Temperature Range (Metric) | 140°C |
| Closure Type | Elastic |
| Autoclavable | Autoclavable |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable 1422A Tyvek™ Mini-Muffs
Keystone Cleanroom Products Autoclavable 1422A Tyvek™ Mini-Muffs prevent dust and other particulates from entering orifices of any size
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | 1422A Tyvek™ |
| Product Type | Cover |
| Outer Packaging | Heat Sealed Poly Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance (COC) |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Blue film |
|---|---|
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Designed for quick, easy presentation of sterile items, can be used in steam or Ethylene Oxide (EO) sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Description | Low-lint |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 m |
| Color | Blue |
| Length (English) | 100 ft. |
| For Use With (Application) | Long or odd shaped instrument |
| Sterility | Sterile |
Keystone Cleanroom Products BHD Blue Autoclaveable Wrapper
When secured with autoclave tape or elasticized bands, Keystone Cleanroom Product’s Blue BHD wrappers provide an adequate microbial barrier from external sources of contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Sterilization Wrap (Heavy-duty) |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Cellulose |
| Certifications/Compliance | COC |
| Closure Type | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Propper Chex-All™ Sterilization Tubes
Heat-Sealable Chex-All™ Sterilization Tubes allow you to be in control of the size of your pouch. For use in steam and ethylene oxide. Pre-printed indicator inside and outside the pouch. Features triple-sealed paper/plastic film to ensure security of contents.