Data Loggers
Devices used to collect and record physical data such as temperature, humidity, speed, sound, and light levels to ensure sample quality and regulatory compliance during storage, transportation, and handling. May be wireless and with/without display.
Data loggers can be used to monitor and record various environmental conditions to help maintain sample quality and regulatory compliance during storage, transportation, and handling.
These electronic devices record data over time or in relation to location. Generally, they are small, battery powered, portable, and equipped with a microprocessor, data storage memory, sensors, and remote connectivity.
They may interface with a computer and have software that activates the device or allows the collected data to be viewed and analyzed. Others may have a local interface device (keypad or LCD) and act as stand-alone devices. Some data loggers are programmable, while others have static or limited capabilities. The main benefit of data loggers is their ability to collect data while left unattended for a specific period.
Data loggers may measure more than one parameter. If temperatures are being recorded, choose a temperature logger that records within the intended range. Data loggers may also have the capability to record minimum and maximum temperatures to help ensure the products or samples have not been exposed to temperatures outside a specific range.
Sensors may be built-in or external. External probes may be made to withstand harsh environments and may be connected via cable for remote measurements. A single data logger may also have more than one channel to measure internal and external temperatures simultaneously, for example.
Other features available for data loggers include maximum days’ measurements, programmable intervals, submersible probes, waterproofing, single use, traceability, and permanent or erasable data capabilities.
- (1)
- (44)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (7)
- (2)
- (2)
- (16)
- (26)
- (3)
- (9)
- (1)
- (2)
- (4)
- (9)
- (22)
- (5)
- (3)
- (8)
- (6)
- (27)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (53)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (10)
- (36)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (2)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Traceable™ Excursion-Trac™ Datalogging Thermometer
Traceable™ Excursion-Trac™ Datalogging Thermometer with user-defined time intervals.
| Longueur (impériale) du câble | 10 ft. (Cable) |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Type de logiciel | TraceableLIVE |
| Types d’alarme | LED Indicator,Audible,Flashing LCD Segment |
| Résolution de la température | 0.01° |
| Précision (température) | ±0.25°C |
| Étalonnage | Calibrated |
| Catégorie | Datalogger |
| Plage de températures (métrique) | -50.00°C to +70.00°C |
| Mémoire pour les données | 525,600 Readings |
| Plage de températures (impériale) | -58° to +158°F |
| Types de capteur | Temperature-Buffered Bottle Sensor |
| Type d’écran | LCD |
| Interface | USB |
Fisherbrand™ Traceable™ 7600 Smart Wi-Fi Data Logger Kits
Stay connected to your critical environment measurements no matter where you are - get email, text, and push notifications to your internet-connected device
| Type de logiciel | TraceableLIVE |
|---|---|
| Types d’alarme | Remote |
| Résolution de la température | 0.01 |
| Dimensions (L x l x H) | 5.75 x 5.75 x 1.22 in. (14.6 x 14.6 x 3.1 cm) |
| Température de fonctionnement (impériale) | 32°F to 122°F |
| Température de fonctionnement (métrique) | 0°C to 50°C |
| Garantie | 1 Year |
| Précision (température) | ±0.25 from -40°C to 60°C, otherwise ±0.5°C |
| Canaux | 4 |
| Catégorie | Datalogger |
| Plage de températures (métrique) | -50°C to 60°C |
| Consommation électrique | 5 or 2.4 GHz Wif-Fi Connection |
| Plage de températures (impériale) | -58°F to 140°F |
| Type d’écran | Touchscreen |
Fisherbrand™ Traceable™ 7600 Smart Wi-Fi Data Logger
Stay connected to your critical environment measurements no matter where you are - get email, text, and push notifications to your internet-connected device
Fisherbrand™ TraceableLIVE™ WiFi Datalogging CO2 with Remote Notification
TraceableLIVE™ WiFi Datalogging CO2 with Remote Notification now with FREE TraceableLIVE subscription plan (for one user). The simple, efficient, and reliable way to stay connected to your critical environments. Stay connected with live and secure remote monitoring wherever you go.
| Précision (humidité relative) | ±3% RH (5 to 75%) otherwise ±5% RH |
|---|---|
| Certifications/Conformité | From an ISO/IEC 17025 (Cert. No. 1750.01) A2LA accredited calibration laboratory |
| Type de logiciel | TraceableLIVE |
| Types d’alarme | Audible,Visual |
| Résolution de la température | 0.01° |
| Catégorie | Datalogger |
| Plage de températures (métrique) | 0°C to 50°C |
| Résolution (humidité relative) | 0.01% RH |
| Plage d’humidité | 0 to 100% |
| Précision (température) | ±0.4°C |
| Plage de températures (impériale) | 32°F to 122°F |
| Type d’écran | Digital |
| À utiliser avec (application) | Air Quality, Respiratory Labs, Biofuel Research, Controlled Storage, Green Houses |
MadgeTech™ Temp1000IS Data Logger
Intrinsically Safe temperature data logger with stainless steel enclosure.
Fisherbrand™ RFRHTEMP2000A Wireless Temperature and Humidity Datalogger
Wireless temperature and humidity datalogger with LCD display and audible alarms
| Types d’alarme | Audible,LED Indicator |
|---|---|
| Résolution de la température | 0.01°C |
| Matériau | ABS Plastic |
| Température de fonctionnement (métrique) | -20°C to +60°C |
| Plage d’humidité | 0 to 95% |
| Étalonnage | Digital Calibration |
| Modèle | RFRHTEMP2000A |
| À utiliser avec (application) | Ideal for both industrial or laboratory applications |
| Type de batterie | 9 V Lithium |
| Autonomie des piles | 3 Years |
| Catégorie | Datalogger, RFRHTemp Two-way |
| Poids (impériale) | 4.1 oz. |
| Mémoire pour les données | 16,128/Channel |
| Types de capteur | Resistance temperature detector |
| Type d’écran | LCD |
| Poids (métrique) | 116 g |
Fisherbrand™ Ultra Low Temperature Recorder
Programmable high and low alarms Features three LEDs (green, yellow and red) to alert user of log-time, temperature warning limit and temperature breach
| Certifications/Conformité | CE, NIST |
|---|---|
| Types d’alarme | LED Indicator |
| Résolution de la température | 0.01°C |
| Matériau | ABS Plastic |
| Température de fonctionnement (impériale) | -122.8°F to +95°F |
| Température de fonctionnement (métrique) | -86°C to +35°C |
| Plage d’humidité | 0 to 100% |
| Étalonnage | Digital Calibration |
| À utiliser avec (application) | For cryopreservations, Blood plasma freezers, vaccines, cold chain, low temperature monitoring, dry ice shipment/storage, shipping and storage applications |
| Type de batterie | 3.6 V Lithium |
| Autonomie des piles | 2 Years |
| Catégorie | Cryo-Temp Datalogger |
| Poids (impériale) | 1.4 oz. |
| Mémoire pour les données | 32,767 Readings |
| Types de capteur | Thermistor |
| Poids (métrique) | 40 g |
Fisherbrand™ TraceableLIVE™ Wi-Fi Datalogging Refrigerator/Freezer Thermometer with Remote Notification
TraceableLIVE™ Wi-Fi Datalogging Refrigerator/Freezer Thermometer now with FREE TraceableLIVE™ subscription plan (for one user). A simple, efficient, and reliable way to stay connected to your critical environments with smartphone, tablet or personal computer.
| Type de logiciel | Web, Android, Apple IOS |
|---|---|
| Types d’alarme | Mobile Push Notification,E-mail,SMS |
| Résolution de la température | 0.01° |
| Catégorie | Datalogger |
| Plage de températures (métrique) | -50°C to +60°C |
| Précision (température) | ±0.25°C (-40°C to +60°C), ±0.50°C otherwise |
| Plage de températures (impériale) | -58°F to +140°F |
| Étalonnage | Multiple-point Temperature Calibration |
| Type d’écran | Digital |
| Interface | Cloud-Based Data Interface |
Fisherbrand™ Memory-Loc™ Liquid Nitrogen Traceable™ DataLogger Thermometer
Used as a temperature monitor. The Memory-Loc Liquid™ Nitrogen Traceable™ DataLogger Thermometer has a USB to track, download and analyze data.
| Type de logiciel | TraceableLIVE |
|---|---|
| Types d’alarme | Audible,Visual |
| Résolution de la température | 0.01°C |
| Dimensions (L x l x H) | 2.75 x 4.25 x 0.75 in. |
| Précision (température) | ±0.25°C |
| Étalonnage | Multi-point Calibration |
| Catégorie | Datalogger |
| Poids (impériale) | 5 oz. |
| Plage de températures (métrique) | -196°C to +105°C |
| Mémoire pour les données | 1 year of data using 1 minute intervals |
| Comprend | Stainless Steel Probe(s), Stand, Velcro™, Magnetic Strips, Wall Mount, Traceable™ Certificate, and Batteries |
| Plage de températures (impériale) | -320.8°F to +221°F |
| Type d’écran | Digital |
| Poids (métrique) | 141.7 g |
Fisherbrand™ Logger-Trac™ Mini-Logger-Trac Datalogging Thermometer
Know the temperature excursion duration immediately, no data download required with Logger-Trac™ Mini-Logger-Trac Datalogging Thermometer.
Fisherbrand™ TraceableGO™ Temperature Data Logger with Bluetooth™, Calibration and Bullet Probe
Easily access data from any location with Bluetooth™ data loggers.
Fisherbrand™ TraceableLIVE™ WiFi Datalogging: Barometric Pressure, with Remote Notification
Now with FREE TraceableLIVE subscription plan (for one user). The simple, efficient, and reliable way to stay connected to your critical environments. Stay connected with live and secure remote monitoring wherever you go with TraceableLIVE™ WiFi Datalogging: Barometric Pressure.
Fisherbrand™ Excursion-Trac™ Datalogging Traceable™ Hygrometer
Used to read temperature, relative humidity and time. The Excursion-Trac™ Datalogging Traceable™ Hygrometer is great for hoods, storerooms, cleanrooms, and other environments that need to be monitored.
Fisherbrand™ Traceable™ Data Logging Ethernet Thermometers
Fisherbrand™ Traceable™ Data Logging Ethernet Thermometers with TraceableLive™ Cloud Service compatibility
| Longueur (métrique) | 6.985 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | NIST-Traceable Calibration |
| Type de logiciel | TraceableLIVE |
| Types d’alarme | Audible,Visual |
| Résolution de la température | 0.01°C |
| Matériau | Plastic |
| Catégorie | Temperature Datalogger |
| Précision (température) | ±0.10°C |
| Étalonnage | Calibrated |
| Type d’écran | LCD |
| Poids (métrique) | 0.45 kg |
| À utiliser avec (application) | Temperature Monitoring |
Fisherbrand™ MicroTemp™ Temperature Datalogger
Micro-sized, yet rugged; fits into the tiniest of places, even most beverage bottles
| Longueur (métrique) | 6.6 cm |
|---|---|
| Types d’alarme | LED Indicator |
| Résolution de la température | 0.01°C |
| Matériau | Stainless Steel, Titanium |
| Température de fonctionnement (métrique) | -40°C to +80°C |
| Diamètre (métrique) extérieur | 1.7 cm |
| Étalonnage | Digital Calibration |
| Modèle | MICROTEMP |
| À utiliser avec (application) | Chemical processing data acquisition, Environmental data acquisition, Food process/HACCP validation, HVAC/R systems monitoring, Shipping and storage applications, Medical and pharmaceutical applications |
| Type de batterie | 3.6 V Lithium |
| Longueur (impériale) | 2.6 in. |
| Autonomie des piles | 1 Year |
| Catégorie | Datalogger, MicroTemp |
| Poids (impériale) | 1.8 oz. |
| Mémoire pour les données | 32,767 Readings |
| Diamètre (impériale) extérieur | 0.7 in. |
| Types de capteur | Internal semiconductor |
| Poids (métrique) | 50 g |