Labware Detergents and Cleaners
- (11)
- (31)
- (7)
- (62)
- (6)
- (1)
- (32)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (12)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (3)
- (2)
- (12)
- (6)
- (16)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (6)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (19)
- (31)
- (3)
- (34)
- (19)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Versa-Clean™ Pharmaceutical Production and Multi-Purpose Cleaner
Fisherbrand Versa-Clean™ From delicate labware to full scale production equipment Versa-Clean keeps sensitive equipment free of inhibitory residues that could interfere with analysis, tissue culture, and other critical procedures. Ideal for pharmaceutical production, research labs, environmental labs, water or wastewater labs.
| Forme | Liquid |
|---|
Decon™ Neutrad™ Liquid Detergent
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For manual scrubbing
| Couleur | Amber |
|---|---|
| Certifications/Conformité | 29 CFR1910.1200 |
| Parfum | Regular Scent |
| Format | Liquid |
| Type de produit | Cleaning Solution |
| Stérilité | Non-sterile |
| pH | 7.2 |
| Point d’ébullition | 100°C |
| À utiliser avec (application) | Manual Cleaning |
| Forme | Concentrated Liquid |
| Code couleur | No |
Decon™ Contrad™ 70 Liquid Detergent
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cleans glass, plastic, ceramic, and ferrous metals by soaking, scrubbing, or ultrasonic cleaning
| Certifications/Conformité | USDA, 29 CFR 1910.1200 |
|---|---|
| Parfum | Regular Scent |
| Type de produit | Liquid Detergent |
| Stérilité | Non-sterile |
| pH | 13 |
| Point d’ébullition | 100°C |
| Aspect | White |
| Forme | Concentrated Liquid |
| Code couleur | No |
Alconox™ Solujet™ Low-Foaming Phosphate-Free Liquid Detergent
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Nonionic liquid cleaner for use in labware washers, manual and ultrasonic cleaning
| Type de produit | Low-Foaming Phosphate-Free Liquid Detergent |
|---|---|
| pH | 12 |
| Aspect | Clear |
| À utiliser avec (application) | Cleaning labware washers, manual and ultrasonic cleaning |
| Contenu et stockage | Store closed and upright in a cool dry place at 15° to 30°C. |
| Forme | Liquid |
Alconox™ Liquinox™ Critical Cleaning Liquid Detergent
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Concentrated, mild, anionic detergent for manual and ultrasonic cleaning
| Type de produit | Critical Cleaning Liquid Detergent |
|---|---|
| pH | 8.5 |
| Aspect | Pale Yellow |
| À utiliser avec (application) | Clean healthcare instruments, laboratory ware, vacuum equipment, tissue culture ware |
| Contenu et stockage | Store closed and upright in a cool dry place at 15° to 30°C. |
| Forme | Liquid |
Fisherbrand™ Jet-Clean Liquid Detergent
Jet Clean is a liquid blend of highly alkaline builders, organic water softeners, and corrosion inhibitors. Jet Clean is low foaming and is ideal for use in spray type glass washing machines. Laboratory glassware and equipment including stainless steel and most plastics will be spotlessly cleaned.
Fisherbrand™ Sparkleen™ 2 Detergent
Sparkleen 2 effectively cleans the most tenacious soils, such as grease, petrolatum, dried blood and organic deposits quickly and safely. Sparkleen 2 is used for mechanical spray washing of glassware, stainless steel, and most plastics. Providing economical, trouble-free cleaning requiring only minimal attention.
Fisherbrand™ Sparkleen™ 1 Detergent
Sparkleen 1 is a universal detergent for manual or hand washing laboratory glassware and equipment. This mild highly buffered product is an excellent soak cleaner for most materials. Glassware washed with Sparkleen 1 is truly sparkling clean, entirely free from washing film, even with the hardest water.
| pH | 9.5 to 10.2 (0.5%) |
|---|---|
| Aspect | White |
| À utiliser avec (application) | Removes Proteins, Fats, Oils, media, wax pencil marks, dried Blood and other organic-inorganic deposits from Glassware |
| Forme | Powder |
FL-70™ Concentrate
Powerful alkaline detergent removes dirt, grime, organic residue, coagulated blood, dried gelatin and stopcock grease
| Composition | Tetrasodium Ethylenediamineteraacetate 1.4%, Sodium Oleate 0.5%, Sodium Bicarbonate 0.1%, Sodium Car |
|---|---|
| pH | 10 |
| Point d’ébullition | >100°C |
| Aspect | Yellow |
| Forme | Liquid |
Cleaning Solution (Chromic-Sulfuric Acid)
Removes nearly impossible stains from glassware
Epredia™ Lab Vision™ Tween™ 20 Detergent
Decrease background staining and enhances reagent spreading in automated and manual procedures with Epredia™ Lab Vision™ Tween™ 20 detergent.
Epredia™ Lab Vision™ UltraVision™ DAB Away™
Remove stains and diaminobenzidine precipitate from your Epredia™ Autostainer using Epredia™ UltraVision™ DAB Away™. Apply to stained glassware, staining pads, and more.
Thermo Scientific™ RBS™ pF Detergent Concentrate
A phosphate-free, surfactant-based cleaning solution for use on many laboratory surfaces, labware utensils and glassware.
| Composition | 2% (v/v) Solution |
|---|---|
| Aperçu général | RBS-pF Detergent Concentrate |
| Contenu et stockage | Store in original container protected from direct sunlight in a dry, cool and well-ventilated area, between the following temperatures: 20 to 25°C. |
| Gamme de produit | RBS |
| Forme | Liquid |