Microscope Accessories and Replacement Parts
General accessories and parts for use with microscopes. Products include lens oil, lens cleaner, slide dispensers, microscope covers, vessel holders, light cubes, and flow cells.
Many parts of your microscope can be updated or replaced including microscope lamps, lenses, and eyepieces. Replacement lamps, light sources, and power cords can extend the working lives of your microscopy equipment. New or replacement objectives and lenses can help increase the total magnification available with your microscope.
Add greater magnification or exchange your eyepiece for one with a reticule to more easily estimate the sizes of the items being viewed.
Replace or update your mechanical stage or clamps or add cell culture vessel adapters to facilitate specimen positioning.
Condensers can also be replaced, and conversion kits are available to add phase contrast, polarization, fluorescence, or other capabilities to your current system.
Some microscopes can be adapted for use with still or video cameras. Look for cameras and adapters designed for your specific microscope brand. Film and documentation-related products may also be available to support your record-keeping.
Temporary, semi-permanent, and more long-term slide storage options include:
- Slide racks that securely hold slides during staining procedures
- Folding fiberboard or plastic slide holders with horizontal indentations that keep microscope slides in place
- Slide storage boxes with vertical dividers; made from fiberboard, plastic, and wood and available in multiple sizes
- Slide holders and mailers for transporting slides safely
- Slide storage systems and cabinets for large quantities of slides or archival storage
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (3)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Epredia™ Resolve™ Immersion Oil
Eliminate toxicity and disposal problems with the Epredia™ Resolve™ Immersion Oil.
| Refractive Index | 1.515 |
|---|
| Refractive Index | 1.5150 ±0.0002 |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ISO 8036/1 |
Fisherbrand™ Bibulous Paper for Drying Slides
Highly absorbent white fiber paper recommended for drying microscope slides and other small lab glass items.
| Type | Bibulous Paper |
|---|---|
| Width (English) | 4 in. |
| Length (Metric) | 15 cm |
| For Use With (Equipment) | Drying slides |
| Length (English) | 6 in. |
| Width (Metric) | 10 cm |
| Dimensions (L x W) | 6 x 4 in. (15 x 10 cm) |
G-Biosciences Immersion Oil
Immersion oil is a clear, viscous liquid with optimized refractive properties, specifically modified to closely approximate the refractive index (RI) of glass (ne = 1.5). It is used in conjunction with an objective lens to enhance the resolving power.
MilliporeSigma™ Immersion Oil for Microscopy
Eliminate light beam deflection to considerably increase the effectiveness of the lens. Immersion Oil for Microscopy is used with immersion objectives and is located between the specimen and the microscope lens. The refractive index is similar to that of glass.
| Viscosity | 100 to 120 mPas |
|---|---|
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Refractive Index | 1.515 to 1.517 n 20/D |
| Certifications/Compliance | CE / IVD |
| Density | 1.02g/cm3 (20°C) |
Fox West Sales Optical Lens Cleaner
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Excellent for removing oil and smudges from objectives or any optical surface
Fisherbrand™ Grid Reticule
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Grid reticule with 1 mm squares. Includes spring clip.
Fisherbrand™ Blue Filter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Blue filter light with 45 mm diameter.
Fisherbrand™ Microscope Eyepiece for 23.2 mm Eyetube Ports
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Works with 23.2mm eyetube ports. Optional pointer.
| Type | Eyepiece |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
Fisherbrand™ Linear Reticle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Linear reticle.
Fisherbrand™ Objective 10x
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Plan achromatic objective.
Fisherbrand™ Plan Achromatic Phase Contrast Objective 20x
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Plan achromatic phase contrast 20x objective for upright microscope.
Fisherbrand™ Plan Achromatic Objective 20x
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Plan achromatic 20x objective for upright microscope.
Fisherbrand™ Microscope Supplemental Lens
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supplemental Lens for Stereo Microscope
| Type | Auxiliary Lens |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| For Use With (Equipment) | Stereo Microscope |