Stereo Microscopes
- (8)
- (3)
- (13)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (43)
- (4)
- (50)
- (8)
- (9)
- (6)
- (1)
- (2)
- (30)
- (6)
- (29)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (65)
- (10)
- (16)
- (2)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (4)
- (5)
- (7)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (48)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (17)
- (3)
- (2)
- (13)
- (5)
- (6)
- (17)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (39)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (5)
- (4)
- (25)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Basic Track Stand Stereo Zoom Microscope
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Basic Entry Level Stereo Zoom Microscope for Macro-Size Specimens is ideal for educational and laboratory use
| Portée du zoom | 1x to 4x |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X |
| Type de produit | Microscope |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
Fisherbrand™ Basic Fixed Magnification Stereo Microscope
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Basic Fixed Magnification Stereo Microscope is ideal for simple jobs.
| Eyepiece | WF 10X |
|---|---|
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Type de conception | Corded; no battery |
| Type de tête | Binocular, 45° Inclined |
Fisherbrand™ Advanced Fixed Magnification Stereo Microscope
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Advanced Stereoscopic Microscope for increased capabilities in Macro-Size Specimens imaging
| Longueur (métrique) | 280 mm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 11 in. |
| Hauteur (impériale) | 15.4 in. |
| Largeur (métrique) | 215 mm |
| Hauteur (métrique) | 390 mm |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Type de base | Solid Stand |
| Tension | 110/220 V |
| Type d’éclairage | LED |
| Largeur (impériale) | 8.5 in. |
| Type de tête | Binocular |
Laxco™ LMS-Z200 Series Stereo Zoom Microscope System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The LMS-Z200 series is ideal for routine laboratory applications. The combination of high quality optics, 6.4:1 zoom ratio, and advanced base/illumination options allow for complete flexibility of configuration.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Types d’objectifs | Plan |
| Portée du zoom | 7x to 45x |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Type de produit | Stereo Microscope |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Champ de vision | 20 mm |
| Quantité | 1 |
| Pouvoir grossissant | 7X to 45X |
| Type de conception | Greenough Optical System |
| Modèle | LMS-Z200 Series |
| À utiliser avec (application) | life science, research, academia, industrial |
Laxco™ LMS-Z200Pro Series Stereo Zoom Microscope System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The LMS-Z200Pro series features a 6.7:1 zoom ratio and research grade optics to provide a flat field of view, excellent depth of field and high resolution. The newly designed optical path with integrated click-stops delivers the precision required for life science research applications.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Types d’objectifs | Plan |
| Portée du zoom | 6.7x to 45x |
| Eyepiece | 10X/22 mm |
| Type de produit | Stereo Microscope |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Champ de vision | 22 mm |
| Quantité | 1 |
| Pouvoir grossissant | 6.7X to 45X |
| Type de conception | Greenough Optical System |
| Modèle | LMS-Z200Pro Series |
| À utiliser avec (application) | life science, research, academia, industrial |
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope has rugged industrial design that makes it perfect for harshest environment.
| Type de produit | Stereo Microscope |
|---|---|
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| À utiliser avec (application) | Geology, Paleontology, Forensic, Marine sciences, Textile, Animal sciences |
Laxco™ LMS-Z100 Series Stereo Zoom Microscope System
Designed for the academic market, the LMS-Z100 series features a 4.4:1 zoom (8x-35x) and multiple base/illumination options for most applications. The small footprint, features, and economical price makes this a great fit for the classroom.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Types d’objectifs | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Type de produit | Stereo Microscope |
| Garantie | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Champ de vision | 20 mm |
| Quantité | 1 |
| Pouvoir grossissant | 8X to 35X |
| Type de conception | Greenough Optical System |
| Modèle | LMS-Z100 Series |
| À utiliser avec (application) | life science, research, academia, industrial |
Laxco™ LMS-Z300 Series Stereo Zoom Microscope System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The LMS-Z300 is designed for research applications requiring higher magnification and resolution. It features and advanced optical design and 10:1 zoom ratio advanced applications.
ACCU-SCOPE™ Z730 Trinocular Zoom Stereo Microscope on Boom Stand
The UNITRON™Z730 model 13235 features a trinocular zoom stereo microscope on boom stand, trinocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, wf10x focusing eyepieces, 20 mm field of view, and bonder arm focusing mount.
Motic™ PA53 MET Trinocular Upright Materials Microscope
A combination of technology and creativity, the PA53 MET series offers superior optical performance as well as an advanced ergonomic design, futuristic digital capabilities, and innovative modules ideal for metallurgy.
| Eyepiece | WF 10X/25 mm |
|---|---|
| Pouvoir grossissant | 10X |
| Type de tête | Trinocular |
Motic™ PA43 BIO Trinocular Ergonomic Pathology Lab Microscope Package
The PA43 BIO models have been designed for research use in hospitals and life science laboratories. This package includes the PA43 BIO Ergo-Trinocular Pathology Lab Microscope with 0.5X C-mount camera adapter (PA53 Series), Moticam and Motic™ Analysis Basic 64-bit.
| Types d’objectifs | UC Plan 2X, 4X, 10X, 20X, 40X |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X/22 mm |
| Type d’éclairage | LED, Halogen |
| Pouvoir grossissant | 10X |
| Type de tête | Trinocular |
Motic Panthera E2 Microscope and Camera Bundle
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Designed for the future, the Panthera E2 is ready for ambitious work in educational environments and small life science labs. Features new CCIS™ Plan Ultra Contrast Objectives with stunning image quality in Brightfield, Phase Contrast, Darkfield, and Polarization.
| Type d’éclairage | LED |
|---|---|
| Modèle | Panthera E2 Trinocular |
ACCU-SCOPE™ Z730 Binocular Zoom Stereo on LED Stand
The UNITRON™ Z730 model 13201 features a binocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, variable LED incident (12v/2w) and transmitted (12v4w) focusing stand with stage clips, 100 mm clear glass, and black and white stage plates.
Leica Microsystems M80 Stereo Microscope
The Leica M80 stereo microscope: ergonomic, precise, and ideal for professionals. With superior optics and user-friendly features, it ensures efficiency and comfort during prolonged usage. Elevate your inspection experience with the Leica M80, where precision meets ergonomic design.
Motic™ Panthera C2 Compound LED Microscopes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Panthera C2 is prepared for Phase Contrast with slider or turret condenser, Polarization Contrast, and Darkfield. It is even possible to integrate a ready-to-go LED fluorescence module, allowing for advanced methods without problems associated with mercury bulb usage.
| Types d’objectifs | CCIS™ Plan UC Objectives (4X, 10X, 40X(S), 100X(S-oil)) |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X/20 mm |
| Pouvoir grossissant | 10X |
| Couvre-nez | Reversed Quadruple |