Stereo Microscopes
- (8)
- (3)
- (13)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (43)
- (4)
- (50)
- (8)
- (9)
- (6)
- (1)
- (2)
- (32)
- (6)
- (29)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (10)
- (16)
- (2)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (4)
- (5)
- (7)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (48)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (17)
- (3)
- (2)
- (13)
- (5)
- (6)
- (17)
- (2)
- (8)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (41)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (5)
- (4)
- (25)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Basic Track Stand Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Entry Level Stereo Zoom Microscope for Macro-Size Specimens is ideal for educational and laboratory use
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 1x to 4x |
| Eyepiece | WF 10X |
| Product Type | Microscope |
Fisherbrand™ Advanced Fixed Magnification Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Advanced Stereoscopic Microscope for increased capabilities in Macro-Size Specimens imaging
| Height (Metric) | 390 mm |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Length (Metric) | 280 mm |
| Width (English) | 8.5 in. |
| Voltage | 110/220 V |
| Length (English) | 11 in. |
| Lighting Type | LED |
| Head Style | Binocular |
| Width (Metric) | 215 mm |
| Base Style | Solid Stand |
| Height (English) | 15.4 in. |
Fisherbrand™ Basic Fixed Magnification Stereo Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Fixed Magnification Stereo Microscope is ideal for simple jobs.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Eyepiece | WF 10X |
| Design Type | Corded; no battery |
| Head Style | Binocular, 45° Inclined |
Laxco™ LMS-Z100 Series Stereo Zoom Microscope System
Designed for the academic market, the LMS-Z100 series features a 4.4:1 zoom (8x-35x) and multiple base/illumination options for most applications. The small footprint, features, and economical price makes this a great fit for the classroom.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z100 Series |
| Magnification Power | 8X to 35X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 20 mm |
Laxco™ LMS-Z200Pro Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z200Pro series features a 6.7:1 zoom ratio and research grade optics to provide a flat field of view, excellent depth of field and high resolution. The newly designed optical path with integrated click-stops delivers the precision required for life science research applications.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 6.7x to 45x |
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/22 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z200Pro Series |
| Magnification Power | 6.7X to 45X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 22 mm |
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Laxco™ BM300 Series Boom Arm Stereo Zoom Microscope has rugged industrial design that makes it perfect for harshest environment.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Product Type | Stereo Microscope |
| For Use With (Application) | Geology, Paleontology, Forensic, Marine sciences, Textile, Animal sciences |
Laxco™ LMS-Z200 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z200 series is ideal for routine laboratory applications. The combination of high quality optics, 6.4:1 zoom ratio, and advanced base/illumination options allow for complete flexibility of configuration.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Zoom Range | 7x to 45x |
| Objective Types | Plan |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Product Type | Stereo Microscope |
| Model | LMS-Z200 Series |
| Magnification Power | 7X to 45X |
| Design Type | Greenough Optical System |
| Quantity | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, industrial |
| Field of View | 20 mm |
Laxco™ LMS-Z300 Series Stereo Zoom Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMS-Z300 is designed for research applications requiring higher magnification and resolution. It features and advanced optical design and 10:1 zoom ratio advanced applications.
Globe Scientific Euromex NexiusZoom EVO Trinocular Stereo Zoom Microscope
The Euromex NexiusZoom EVO stereo microscopes allow you to examine your specimen with high precision, generating three dimensional images, suitable for your highest demanding applications. These top-level zoom microscopes are perfect for analyzing all kinds of material surfaces or observing and preparing biological samples.
| Eyepiece | HWF 10X/23 mm |
|---|---|
| Voltage | 110/220 V |
| Magnification Power | 0.65x to 5.5x zoom with clip stop (6.5x to 55x) |
| Head Style | Trinocular 45° Inclined, 55 to 75 mm Interpupilar ±5 mm diopter adjustment on both eyepiece tubes |
ACCU-SCOPE™ Z730 Trinocular Zoom Stereo Microscope on Boom Stand
The UNITRON™Z730 model 13235 features a trinocular zoom stereo microscope on boom stand, trinocular viewing head, 0.7x to 3.0x zoom range, inclined at 45°, 97 mm working distance, interpupillary distance adjustable from 52 to 75 mm, wf10x focusing eyepieces, 20 mm field of view, and bonder arm focusing mount.
ACCU-SCOPE™ Z850 Series Binocular Zoom Stereo Microscope on Ball Bearing Boom Stand
The UNITRON™Z850 series model 13106 features a binocular head with a ball bearing boom stand, best-in-class 8x to 50x magnification range with click-stops at 1x, 2x, 3x, 4x and 5x to ensure quick and consistent measurement results, and 115 mm working distance allows easy access to specimens.
Motic BA310E Microscope and Camera Bundle
The BA310 is designed for the rigors of daily routine work in the demanding applications of universities, clinics, laboratories, and many other life sciences or medical applications requiring quality optical performance.
| Model | BA310E LED Trinocular |
|---|
Motic™ SMZ 171 Stereo Microscopes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The SMZ-171 model terminates Motic™’s SMZ stereo microscope line by using modern ESD-resistant materials and optimized LED illuminations for a wide range of biomedical and material science applications.
| Working Distance | 110 mm |
|---|---|
| Objective Types | Auxiliary Objectives (0.3X, 0.5X, 0.63X, 0.75X, 1.5X, 2X) |
| Eyepiece | WF 10X/23 mm |
| Magnification Power | 10X |
Motic™ PA53 MET Trinocular Upright Materials Microscope
A combination of technology and creativity, the PA53 MET series offers superior optical performance as well as an advanced ergonomic design, futuristic digital capabilities, and innovative modules ideal for metallurgy.
| Eyepiece | WF 10X/25 mm |
|---|---|
| Magnification Power | 10X |
| Head Style | Trinocular |
Motic™ AE31E Inverted LED Microscopes
The AE31 Elite is a refined inverted microscope with an extended focus on practical aspects. In order to harmonize the optical setup of our CCIS™ Infinity concept, the AE31 Elite works with the newest generation of LWD Plan Achromatic lenses.
| Working Distance | 72 mm |
|---|---|
| Objective Types | CCIS™ Plan Achromat Objective (PL4X), CCIS™ PL Plan Achromat Phase Objectives (Ph10X, LWD, Ph20X) |
| Eyepiece | WF 10X/22 mm |
| Nosepiece | Side-facing Quintuple |
| Magnification Power | 10X |
| Lighting Type | LED |