Microscopy Slide Holders
- (1)
- (7)
- (4)
- (38)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (14)
- (5)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (8)
- (2)
- (1)
- (11)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (8)
- (14)
- (17)
- (2)
- (7)
- (6)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ 2-Place Cardboard Slide Holders
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
2-Place Cardboard Slide Holders feature heavy cardboard construction.
Fisherbrand™ Premium Microscope Slide Box, 100 Place
Store and transport 100 slides safely with durable ABS cases. Colored ABS 100 Place Slide Boxes keep standard microscope slides in numbered, grooved slots. Provides safe, dust-free storage.
| Longueur (métrique) | 208 mm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Standard 25 x 75 mm or 1 x 3 in. microscope slides |
| L’appareil peut contenir | 100 Microscope Slides |
| Capacité de lame | 100 |
| Matériau | ABS |
| Type de bouchon | Hinged with Clasp |
| Dimensions (L x l x H) | 208 x 175 x 34 mm |
| Forme | Rectangular |
| Longueur (impériale) | 8.18 in. |
| Type | Slide Storage Box |
| Largeur (métrique) | 175 mm |
| Hauteur (métrique) | 34 mm |
| Comprend | Slide Inventory Sheet |
| Empilables | Yes |
Fisherbrand™ 5-Place Slide Mailer, End Opening
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ship or store slides safely. Fisherbrand™ Five-Slide Mailer is constructed of extra-strong, clear polypropylene with inner channels that keep the slides from touching one another. Snap-top lid closes securely to keep slides safe. Disposable and convenient.
Fisherbrand™ Two-Place Plastic Microscope Slide Mailer and Transporter
Rugged, reinforced plastic is strong and durable to prevent damage during transit
Fisherbrand™ Microscope Slide Box Replacement Inventory Card
The Microscope Slide Box Replacement Inventory Card is great for record keeping, easy to write on, and removable so that you can conveniently reuse slide boxes.
Fisherbrand™ 1-Place Cardboard Slide Holders
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
1-Place Cardboard Slide Holders hold one 3 x 1 in. (75 x 25 mm) slide.
Fisherbrand™ Top-Opening Five-Slide Plastic Microscope Slide Mailer and Transporter
Use this 50-gauge polypropylene slide container for air conveyors and specimen slide transport
Fisherbrand™ Cardboard Slide Tray
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store and transport 20 or 30 standard microscope slides in sturdy cardboard folders. Cardboard Slide Trays feature recessed slots that protect specimens and thumb cuts for easy slide access. Disposable trays are ideal for short-term storage or slide transporting.
| Type | Slide Storage Tray |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Standard Microscope Slides (25 x 75 mm) |
| Matériau | Cardboard |
| Plateaux | Yes |
| À utiliser avec (application) | For storage or transport |
| Longueur (métrique) | 127 mm (Slide Holder) |
|---|---|
| Longueur (impériale) de lame | 3 in. |
| Largeur (métrique) de lame | 25 mm |
| Longueur (métrique) de lame | 75 mm |
| Longueur (impériale) | 12.5 in. (Slide Holder) |
| Largeur (métrique) | 76 mm (Slide Holder) |
| Format | 75 x 25 mm and 3 x 1 in. |
| L’appareil peut contenir | 4 Slides/Card |
| Matériau | Cardboard fitted with a protective plastic frame |
| Largeur (impériale) | 3 in. (Slide Holder) |
| Largeur (impériale) de lame | 1 in. |
Fisherbrand™ Microscope Slide Boxes with Numbered Slots
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store and transport 25 or 100 slides safely with durable hinged cases. Fisherbrand™ Microscope Slide Boxes with Numbered Slots keeps standard microscope slides in secure slots that correspond to the numbered identification card. Stackable boxes close securely with latch lock.
| Type | Slide Holder |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Standard Microscope Slides (25 x 75 mm) |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Hinged lid with latch lock |
| Comprend | Numbered index card |
| Empilables | Yes |
Fisherbrand™ Premium Microscope Slide Box, 25 Place
Store and transport 25 slides safely with durable ABS cases. Colored ABS 25 Place Slide Boxes keep standard microscope slides in numbered, grooved slots. Provides safe, dust-free storage.
| Longueur (métrique) | 141 mm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 5.55 in. |
| Type | Slide Storage Box |
| Largeur (métrique) | 88 mm |
| Hauteur (métrique) | 35 mm |
| À utiliser avec (équipement) | Standard 25 x 75 mm or 1 x 3 in. microscope slides |
| L’appareil peut contenir | 25 Microscope Slides |
| Capacité de lame | 25 |
| Matériau | ABS |
| Type de bouchon | Friction-Fit Lid |
| Dimensions (L x l x H) | 141 x 88 x 35 mm |
| Comprend | Slide Inventory Sheet |
| Empilables | Yes |
Fisherbrand™ 20-Place Cardboard Slide Tray, Trim
Cardboard slide trays hold standard slides (76 x 26 mm and 3 x 1 in.)
| Type | Slide Storage Tray |
|---|---|
| Capacité de lame | 20 |
| Matériau | Cardboard |
| Stérilité | Non-sterile |
| Dimensions (L x l x H) | 8.2 x 13.4 x 0.4 in. |
| Type | Slide Mailer |
|---|---|
| Capacité de lame | 2 |
| Matériau | Polypropylene |
| Dimensions (L x l x H) | 3.7 x 2.7 x 0.2 in. |
Fisherbrand™ Slide Holder
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provides an inexpensive way for drying excess fluids from flat surfaces. Fisherbrand™ Slide Holder is constructed of chemical-resistant HDPE.
| Type | Slide Holder |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Microscope Slide |
| Matériau | HDPE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Type | Slide Storage System |
|---|---|
| L’appareil peut contenir | Cardboard Slide Trays |
| Dimensions (L x l x H) | 2.2 x 1.7 x 0.6 in. |