Microbiological Analysis Filters
- (10)
- (4)
- (1)
- (60)
- (1)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (22)
- (70)
- (49)
- (1)
- (15)
- (15)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (8)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
|---|---|
| Catégorie | Filtration System |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de la grille | White |
| Matériau (membrane) | MCE |
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
|---|---|
| Catégorie | Filtration System |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de la grille | Black |
| Volume d’échantillon | 100 mL |
| Matériau (membrane) | MCE |
Thermo Scientific™ Analytical Membrane Bands
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Thermo Scientific Analytical Membrane Bands are perfect for both microbial QA and QC applications where membrane dispensers are used. Product is compatible with most common dispensers on the market, giving additional flexibility and security of supply from the leading lab and life sciences supplier.
| Matériau (membrane) | MCE |
|---|
MilliporeSigma™ SmartPak™ DQ3 Purification Pack LT
Our Lab Water purification system portfolio offers a broad range of pure and ultrapure water purification systems and services designed for scientists working in pharmaceutical, clinical, academic, industrial, research, and government laboratories — in both validated and non-validated environments.
MilliporeSigma Microfil™ Funnel with S-Pak™, White
White mixed cellulose esters gridded filter with funnel.
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de la grille | White |
| Matériau (membrane) | MCE |
MilliporeSigma™ Microbiological Analysis Membrane Filters, Gridded
Optimized for MF method microbiological analysis of water or other liquids
| Certifications/Conformité | Certified to meet standard methods for the examination of Water and wastewater requirements |
|---|---|
| Type de surface | Grid |
| Diamètre (impériale) | 1.85 in. |
| Diamètre (métrique) | 4.7 cm |
| À utiliser avec (application) | MF method microbiological analysis of water or other liquids |
MilliporeSigma Microfil™ Funnel with S-Pak™, Black
Black mixed cellulose esters gridded filter with funnel.
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
|---|---|
| Catégorie | Filtration System |
| Stérilité | Sterile |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| Couleur de la grille | Black |
MilliporeSigma™ Hydrophobic Edge Membranes
For microbiological and sterility testing of antibiotics and bacteriostatic drugs, as well as for filling machine operations
| Couleur | White |
|---|---|
| Catégorie | Hydrophobic Edge Membrane |
| Diamètre (métrique) de disque | 4.7 cm |
| Diamètre (impériale) | 1.85 in. |
| Diamètre (métrique) | 4.7 cm |
| Hydrophobicité | Hydrophobic Edge |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| Matériau (membrane) | MCE |
MilliporeSigma™ EZ-Pak™ Membranes
Used for general microbiological analysis, EZ-Pak™ Membranes are sterile, ready-to-use membranes that eliminate contamination risk and save time.
| Catégorie | EZ-Pak™ Membrane |
|---|---|
| Type de surface | Grid |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (impériale) | 1.85 in. |
| Diamètre (métrique) | 4.7 cm |
| Matériau (membrane) | MCE |
Cytiva Whatman™ Mixed Cellulose Ester Membranes - WME Range, 0.2 μm
Composed of cellulose acetate and cellulose nitrate membranes. Whatman™ Mixed Cellulose Ester Membranes - WME Range are characterized by a smoother and more uniform surface than pure nitrocellulose filters.
Cytiva Whatman™ Mixed Cellulose Ester Membranes
Facilitates particle detection and minimizes eye fatigue with surface marks and color contrast. Whatman™ Mixed Cellulose Ester Membranes are available plain or gridded for automatic or manual counting procedures.
| Température (impériale) en fonctionnement | 266°F |
|---|---|
| Catégorie | Membrane |
| Température (métrique) en fonctionnement | 130°C |
| Quantité | 100 Pack |
| Comprend | Interleaving paper |
| Capacité de liaison des protéines | Medium |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Matériau (membrane) | MCE |
Cytiva Whatman™ Non-sterile ME 25 Mixed Cellulose Ester Membranes
Offers a larger adsorption of product with a high degree of internal surface area. Whatman™ Non-sterile ME25 Mixed Cellulose Membranes are available plain for automatic colony counting applications.
| Température (impériale) en fonctionnement | 266°F |
|---|---|
| Catégorie | Membrane |
| Température (métrique) en fonctionnement | 130°C |
| Stérilité | Non-sterile |
| Capacité de liaison des protéines | Medium |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| Vitesse de l’écoulement d’eau | 12.5 sec./100mL/12.5cm2 |
| Matériau (membrane) | MCE |