Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (44)
- (35)
- (4)
- (4)
- (14)
- (46)
- (15)
- (32)
- (26)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (18)
- (44)
- (161)
- (25)
- (2)
- (77)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (72)
- (1)
- (1)
- (15)
- (10)
- (70)
- (1)
- (1)
- (46)
- (24)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (60)
- (8)
- (1)
- (5)
- (9)
- (47)
Filtered Search Results
Sartorius Vivapore 10-20 Expansion Reservoir
Vivapore 10-20 expansion reservoir with simple push-fit handling is compatible with Vivapore 10 solvent absorption concentrators. Can either be used to increase the sample capacity of Vivapore from 10 to 20 mL, or for continuous diafiltration for sample desalting and buffer exchange applications.
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 100 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
100 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 100 kDa |
| Filter Code | PBHK |
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Material | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Millex™-GN for Samplicity G2, Nylon, 0.20 μm
This 33 mm syringe filter with a Hydrophilic Nylon membrane, for non-sterile filtration on the Samplicity G2 system, has a 0.2 μm pore size used in preparation of aqueous & organic solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Description | Female Luer-Lok™ Inlet/Male Luer slip Outlet |
| Filter Code | GN |
| Housing Material | PP |
| Material (Membrane) | Nylon (Hydrophilic) |
| Temperature (Metric) Max | 45°C |
| Color | Purple |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Hold Up | ≤80 μL after air purge |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Type | Millex filter with easy fill funnel |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Max. Inlet Pressure | 8.6 bar (125 psi) |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 50K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins over 50 KDa, in sample volumes from 0.5 to 100 mL.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Type | Protein Concentrator |
| MWCO | 50 kDa |
| Material (Membrane) | PES |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Product Line | Pierce |
Sartorius Phase Separator Papers for separation of Aqueous and Organic Phases using Grade 480
Grade 480 is impregnated with stabilized silicon, thus rendering it hydrophobic: It retains water, but allows solvents to flow through. The flow stops automatically when the entire solvent has passed through. In many applications, this phase separator paper eliminates the need to use separating funnels.
| Format | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| Quantity | 10/Pk. |
| Filter Type | Membrane Filter |
| For Use With (Application) | For sample concentration in stirred cells |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Vivacon™ 2 DNA Concentrator
Centrifugal units for fast DNA concentration and buffer exchange of 2 ml samples
| Width (English) | 0.62 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 12.5 cm |
| Length (English) Back Spin | 4.52 in. |
| Material (Membrane) | Cellulose |
| Length (English) | 4.92 in. |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Sample Volume | 2 mL |
| Length (Metric) Back Spin | 11.5 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Volume (Metric) Hold Up | 10 μL |
| Concentration | 50ng/mL |
| For Use With (Application) | DNA concentration, desalting, buffer exchange, fractionation |
| Width (Metric) | 1.6 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 0.95 cm2 |
| Type | DNA Concentrator |
| Sample Type | DNA, peptide |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Dimensions (L x W) | 4.92 x 0.62 in. (12.5 x 1.6cm) |
| Sterility | Non-sterile |
|---|
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 100 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
100 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 100 kDa |
| Filter Code | PLHK |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| For Use With (Equipment) | Pellicon XL 50 Cassette, Labscale TFF System |
|---|
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 30 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
30 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| MWCO | 30 kDa |
|---|---|
| Filter Code | PBTK |
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Sartorius Vivacon™ 500 DNA Concentrator
For up to 500 μL, Vivacon™ 500 are centrifugal units for fast DNA concentration and buffer exchange of 500 μL samples. They are also the product of choice for protein fractionation applications. The use of Hydrosart™ membranes results in high recoveries from dilute samples.
| Width (English) | 0.48 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 4.5 cm |
| Length (English) Back Spin | 1.87 in. |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Length (English) | 1.77 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| Sample Volume | 500 μL |
| Length (Metric) Back Spin | 4.75 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Volume (Metric) Hold Up | <5 μL |
| Concentration | 50ng/mL |
| For Use With (Application) | DNA concentration, desalting, buffer exchange, fractionation |
| Width (Metric) | 1.24 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 0.32 cm2 |
| Type | Concentrator |
| Sample Type | DNA, peptide |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Dimensions (L x W) | 1.77 x 0.48 in. (4.5 x 1.24cm) |
Sartorius Regenerated Cellulose Tangential Flow Filtration Cassette for up to 0.5 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from regenerated cellulose, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes.
| Type | TFF cassette |
|---|---|
| Format | Cassette |
| For Use With (Equipment) | Peristaltic Pump |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 0.5 L |
| Sample Volume | 0.1 to 0.5 L |
| Material | Polycarbonate |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
10 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 10 kDa |
| Filter Code | PLGC |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |