Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (43)
- (35)
- (4)
- (4)
- (14)
- (45)
- (15)
- (32)
- (26)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (18)
- (44)
- (159)
- (25)
- (2)
- (77)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (72)
- (1)
- (1)
- (15)
- (10)
- (70)
- (1)
- (1)
- (46)
- (22)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (58)
- (8)
- (1)
- (5)
- (9)
- (47)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 10K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins with MWCO values of 10K, available in 0.5–100 mL sample volumes.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| MWCO | 10 kDa |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Material (Membrane) | PES |
| Purification Target | Protein |
Sartorius Complete System for Vivaflow™ Models
Complete set of accessories for the Vivaflow™ tangential flow modular concentrator with a 115 V pump.
| Type | Concentrating System |
|---|---|
| Quantity | Each |
| Material | Silicone |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
10 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 10 kDa |
| Filter Code | PLGC |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Sartorius Vivaspin Turbo 15RC
The highly optimized design of Vivaspin Turbo 15RC with twin vertical membranes brings ultrafast speeds to your ultrafiltration processes. The low adsorbing regenerated cellulose (RC) membranes and smooth transition between filter and housing ensure maximum target molecule recoveries every time.
| Type | Centrifugal |
|---|---|
| Format | Spin Column |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| Sample Volume | 4 to 15 mL |
| Material | SBC |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Regenerated Cellulose Tangential Flow Filtration Cassette for up to 1 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from regenerated cellulose, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes.
| Type | TFF cassette |
|---|---|
| Format | Cassette |
| For Use With (Equipment) | Peristaltic Pump |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 1 L |
| Sample Volume | 0.5 to 1 L |
| Material | Polycarbonate |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius PES Tangential Flow Filtration Cassette for up to 0.5 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from PES, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes. 0.2 μm pore size.
Sartorius Phase Separator Papers for separation of Aqueous and Organic Phases using Grade 480
Grade 480 is impregnated with stabilized silicon, thus rendering it hydrophobic: It retains water, but allows solvents to flow through. The flow stops automatically when the entire solvent has passed through. In many applications, this phase separator paper eliminates the need to use separating funnels.
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 1 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
1 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Filter Code | PLAC |
|---|---|
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 3K or 5K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins with MWCO values of 3K and 5K, in 0.5–100 mL sample volumes.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Material (Membrane) | PES |
| Purification Target | Protein |
| Product Line | Pierce |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 5 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
5 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| MWCO | 5 kDa |
|---|---|
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Material | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Sartorius Vivapore Stand
Vivapore stand can support up to four Vivapore 5 or 10 solvent absorption concentrators during use with simple push-fit handling.
Corning™ Spin-X™ UF Concentrators
Disposable, single use only ultrafiltration devices with polyethersulfone membranes (PES) for the centrifugal concentration and/or purification of biological fluids and aqueous solutions
| Type | Ultrafiltration Concentrator |
|---|---|
| Material (Membrane) | PES |
| Cap Material | Polypropylene |
| Color | White |
| Material | PES |
| Filter Type | Centrifuge Filter |
| For Use With (Application) | Concentration, desalting of proteins, enzymes, monoclonal antibodies, immunoglobulins, removal of labeled amino acids and nucleotides, HPLC sample preparation, deproteinization of samples, recovery of biomolecules from cell culture supernatants, lysates |
| Pore Size | 100 μm |
|---|---|
| Width (English) | 1.2 in. |
| Length (Metric) | 18.8 cm |
| Volume (English) Working | 0.5 oz. |
| Volume (Metric) Working | 15 mL |
| Length (English) | 7.4 in. |
| Recirculation Rate | 0.03 to 0.05L/min. |
| Quantity | 1 Pack |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Hold Up | 3.2 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, analytical sample preparation |
| Width (Metric) | 3 cm |
| Filtration Area | 50 cm2 |
| Includes | Operating instructions and certificate of quality |
| Type | Pellicon XL Ultrafiltration Device |
| Format | Cassette |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Max. Inlet Pressure | 80 psi at 50°C |
| Dimensions (L x W) | 7.4 x 1.2 in. (18.8 x 3cm) |
Sartorius Collection Tubes for Vivacon™ 500, Bulk Pack (100 pcs)
Bulk pack (100 pieces) of collection reservoirs for use with Vivacon 500 centrifugal units.
Sartorius PES Tangential Flow Filtration Cassette for up to 1 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from PES, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes. 0.2 μm pore size.