Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (43)
- (35)
- (4)
- (4)
- (14)
- (45)
- (15)
- (32)
- (26)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (18)
- (44)
- (159)
- (25)
- (72)
- (2)
- (77)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (15)
- (10)
- (70)
- (1)
- (1)
- (46)
- (22)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (58)
- (8)
- (9)
- (1)
- (47)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
Sartorius Regenerated Cellulose Tangential Flow Filtration Cassette for up to 0.5 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from regenerated cellulose, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Peristaltic Pump |
| Format | Cassette |
| Catégorie | TFF cassette |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Non-sterile |
| Volume (métrique) | 0.5 L |
| Volume d’échantillon | 0.1 to 0.5 L |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 50 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
50 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Matériau | PES |
| Code du filtre | PBQK |
| Quantité | 10Pack |
| Seuil de rétention des molécules | 50 kDa |
| Matériau de boîtiers | PES |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 5 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
5 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Matériau | PES |
| Quantité | 10Pack |
| Seuil de rétention des molécules | 5 kDa |
| Matériau de boîtiers | PES |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 3 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
3 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Catégorie | Ultrafiltration Disc |
| Code du filtre | PLBC |
| Seuil de rétention des molécules | 3 kDa |
| Matériau de boîtiers | Regenerated Cellulose (RC) |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
Thermo Scientific™ Nanocon™ Crossflow Concentrator, 30 nm, 40 mL
The Thermo Scientific Nanocon Crossflow Concentrator is an advanced concentration device designed for the enrichment of nano-sized particles, including exosomes, lipid nanoparticles, and viruses. The concentrator's versatility allows for processing various biological fluids, such as urine and cell culture media, making it ideal for large sample volumes across a broad range of research applications.
Sartorius Vivacon™ 500 DNA Concentrator
For up to 500 μL, Vivacon™ 500 are centrifugal units for fast DNA concentration and buffer exchange of 500 μL samples. They are also the product of choice for protein fractionation applications. The use of Hydrosart™ membranes results in high recoveries from dilute samples.
| Longueur (métrique) | 4.5 cm |
|---|---|
| Type de filtre | Ultrafiltration |
| Dimensions (L x P) | 1.77 x 0.48 in. (4.5 x 1.24cm) |
| Matériau | Polycarbonate |
| Zone de filtration | 0.32 cm2 |
| Volume mort (métrique) | <5 μL |
| Type d’échantillon | DNA, peptide |
| Longueur (métrique) de rotation arrière | 4.75 cm |
| Concentration | 50ng/mL |
| Longueur (impériale) de rotation arrière | 1.87 in. |
| Volume (métrique) | 0.5 mL |
| À utiliser avec (application) | DNA concentration, desalting, buffer exchange, fractionation |
| Longueur (impériale) | 1.77 in. |
| Largeur (métrique) | 1.24 cm |
| Catégorie | Concentrator |
| Stérilité | Non-sterile |
| Largeur (impériale) | 0.48 in. |
| Volume d’échantillon | 500 μL |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
| Stérilité | Non-sterile |
|---|
Sartorius Vivapore 10-20 Expansion Reservoir
Vivapore 10-20 expansion reservoir with simple push-fit handling is compatible with Vivapore 10 solvent absorption concentrators. Can either be used to increase the sample capacity of Vivapore from 10 to 20 mL, or for continuous diafiltration for sample desalting and buffer exchange applications.
Sartorius Vivapore Stand
Vivapore stand can support up to four Vivapore 5 or 10 solvent absorption concentrators during use with simple push-fit handling.
MilliporeSigma™ Samplicity™ G2 Filtration System
Vacuum filtration system using Millex™ filters for sample preparation for HPLC.
| Diamètre (métrique) de filtre | 33 mm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Millex Filter (Non-sterile) |
| Matériau | Polypropylene with Polyester and Silicone Components |
| Dimensions (L x l x H) | 44.5 x 10.2 x 9.1 cm |
| Quantité | 1 Kit |
| Comprend | Base, Lid, Vial Tray, Waste Tray, Tubing |
| Matériau de boîtiers | PVDF |
| À utiliser avec (application) | Analytical sample prep; High Performance Liquid Chromatography (HPLC) |
| Contenu et stockage | Base, Lid, Vial Tray, Waste Tray, Tubing |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 300 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
300 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Catégorie | Ultrafiltration Disc |
| Matériau | PES |
| Code du filtre | PBMK |
| Seuil de rétention des molécules | 300 kDa |
| Matériau de boîtiers | PES |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Sartorius Complete System for Vivaflow™ Models
Complete set of accessories for the Vivaflow™ tangential flow modular concentrator with a 115 V pump.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Catégorie | Concentrating System |
| Matériau | Silicone |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | Each |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
10 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Format | Ultrafiltration Disc |
| Matériau | PES |
| Quantité | 10Pack |
| Seuil de rétention des molécules | 10 kDa |
| Matériau de boîtiers | PES |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
10 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Catégorie | Ultrafiltration Disc |
| Code du filtre | PLGC |
| Seuil de rétention des molécules | 10 kDa |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |