Life Science Research ELISA Kits
ELISA kits and systems for the quantification of target antigens in human, mouse, rat, bovine, and other tissue extracts, serums, and cell cultures; includes highly validated materials for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Sample Type
- (30)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (3)
- (182)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (113)
- (2,873)
- (1)
- (2)
- (13)
- (3,037)
- (2,754)
- (4)
- (85)
- (65)
- (1)
- (3)
- (1)
Target Species
- (1)
- (6)
- (13)
- (10)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1,015)
- (121)
- (520)
- (1)
- (6)
- (82)
- (33)
- (197)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
Detection Method
- (28)
- (477)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
Immunoassay Kit Format
- (3)
- (4)
- (32)
- (5)
- (15)
- (2)
- (10)
- (28)
- (2)
- (74)
- (102)
- (23)
- (76)
Label Type
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
2,942
results
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Host Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 1 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 5 μL, Serum 5 μL |
| Protein | SARS-CoV-2 Spike Protein RBD |
| Test Time | 40 mins |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | SARS-CoV-2 Spike Protein RBD |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Control,SA-HRP Conjugate,Assay Buffer concentrate,Wash Buffer concentrate,Substrate solution,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Sample Type | Plasma,Serum |
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | SELP |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 40 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 40 to 10,000 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | CD62; CD62 antigen-like family member P; CD62P; CD62P antigen; CD62P; CD62 homolog; FLJ45155; GMP140; GMP-140; GMRP; Granule membrane protein 140; granule membrane protein 140 kDa; granulocyte membrane protein; Grmp; LECAM3; leukocyte-endothelial cell adhesion molecule 3; PADGEM; Platelet activation dependent granule-external membrane protein; platelet alpha-granule membrane protein; PSEL; PSELECT; P-selectin; P-selectin precursor; RP1-86F14.2; selectin P; selectin P (granule membrane protein 140 kDa, antigen CD62); selectin, platelet; Selp |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | P-Selectin (CD62P) |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 25651 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3458 |
| Assay Sensitivity | Lot-specific |
| Assay Range | Lot-specific |
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | Il4 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Cell Lysate 50 μL, Tissue Homogenate 50 μL |
| Assay Sensitivity | 1.5 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 1.5 to 160 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | B cell growth factor 1; B |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-4 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 287287 |
| Sample Type | Cell Lysates,Tissue Homogenates |
| Label or Dye | HRP |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 24494 |
| Assay Sensitivity | Lot-specific |
| Assay Range | Lot-specific |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3565 |
| Assay Sensitivity | Lot-specific |
| Assay Range | Lot-specific |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3576 |
| Assay Sensitivity | Lot-specific |
| Assay Range | Lot-specific |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 64806 |
| Assay Sensitivity | Lot-specific |
| Assay Range | Lot-specific |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 24835 |
| Assay Sensitivity | Lot-specific |
| Assay Range | Lot-specific |
MilliporeSigma™ InnoZyme™ TACE Activity Kit
Designed to measure human TACE activity in cell lysates and biological samples and for screening enzyme inhibitors
