Gel Imaging and Documentation Systems
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (20)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (8)
- (12)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (20)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (4)
- (5)
- (3)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Invitrogen™ iGlow™ Gel Documentation System
The Invitrogen iGlow Gel Documentation System is a flexible and intuitive imaging platform that supports fast and easy nucleic acid and protein gel imaging across a diverse range of gel formats, offering researchers flexibility in sample preparation and simplicity in imaging.
| Product Type | Gel Documentation System |
|---|
Invitrogen™ iBright™ CL750 Imaging System
Capture western blot and gel images and analyze data efficiently and easily with the Invitrogen iBright CL750 Imaging System.
Supelco TLC Explorer
The TLC Explorer Documentation System is designed to digitally evaluate and record thin-layer chromatography (TLC), boosting the efficiency and accuracy of chromatography workflows.
| Lens Type | f1.8 |
|---|---|
| Product Type | Gel Documentation System |
| Camera Type | 5.4 MP image resolution |
| Size | 30.48 x 38.1 cm (12 x 15 in.) |
| Filter Type | Emission Filter: 590nm |
Invitrogen™ iBright™ FL1500 Imaging System
Capture images and analyze data from western blots and gels efficiently and easily with the Invitrogen iBright FL1500 Imaging System. This high-performance instrument enhances the imaging experience through powerful hardware, advanced automated technologies, and an interface that is easy to use for researchers of all experience levels.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Field | 22.5 cm x 18 cm (WxD) |
| Content And Storage | Imaging Sample Blot, Preinstalled filter sets, Safe Imager Viewing Glasses, White Screen for stained SDS-PAGE gel analysis, iBright Imager Quick Start Guide |
| Format | Image formats: G2i (proprietary), TIFF, JPG, PNG, PDF |
| Product Type | Imaging System |
| Camera Type | CCD |
| Model | FL1500 |
| Dimensions | 68 x 38 x 60 cm |
| For Use With (Application) | Chemiluminescent Western Blot Imaging |
| Weight | 50 kg (110 lb.) |
| Product Line | iBright |
| Resolution | 9.1 MP |
Invitrogen™ iBright™ CL1500 Imaging System
Capture images and analyze data from western blots and gels efficiently and easily with the Invitrogen iBright CL1500 Imaging System. This high-performance instrument enhances the imaging experience through powerful hardware, advanced automated technologies, and an interface that is easy to use for researchers of all experience levels.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Field | 22.5 x 18 cm (WxD) |
| Content And Storage | Imaging Sample Blot, Preinstalled filter sets, Safe Imager Viewing Glasses, White Screen for stained SDS-PAGE gel analysis, iBright Imager Quick Start Guide |
| Format | Image formats: G2i (proprietary), TIFF, JPG, PNG, PDF |
| Product Type | Imaging System |
| Camera Type | CCD |
| Model | CL1500 |
| Dimensions | 68 x 38 x 60 cm |
| Weight | 50 kg (110 lbs) |
| Product Line | iBright |
| Resolution | 9.1 MP |
| Display | LCD Touchscreen |
Invitrogen™ Thermal Printer for iBright Imaging Systems
This high-speed and compact thermal printer is plug-and-play and connects directly to an iBright Imaging System.
| Product Type | Ultraviolet Viewing Cabinet Transilluminator |
|---|
Syngene™ GBOX Chemi XX9 Gel Doc Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.
Syngene™ G:BOX Chemi Mini 6 Gel Documentation Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
G:BOX Chemi Mini 6 Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.
Syngene™ GBOX Chemi Mini 9 Gel Doc Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.
Syngene™ G:BOX - F3 with Feedback Lens
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
G:BOX - F3 with Feedback Lens allows for automated imaging of DNA gels and visible protein gels.
Syngene™ GBOX Chemi XRQ Gel Doc Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gel Documentation Kit that includes the instrument, light converter, and transilluminator.
Syngene™ G:BOX Mini
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
G:BOX Mini is a compact, multi-application powerhouse for accurately imaging fluorescence and visible gels, multiplexed fluorescence westerns, stain-free gels, and chemiluminescent blots.
| Lens Type | F0.95 Motor Driven Lens |
|---|---|
| Depth (English) | 20.5 in. |
| Printer Included | No |
| Width (English) | 15.8 in. |
| Product Type | Gel Imaging System |
| Camera Type | CCD |
| Software | GeneSys, GeneTools |
| Filter Type | 7-position Filter Wheel |
| For Use With (Application) | Fluorescence Imaging |
| Hertz | 60 Hz |
| Product Line | Syngene |
| Height (English) | 25.2 in. |
| Display | None |
UVP DigiDoc-It™ Imaging Systems
Economical gel imaging systems with digital color camera, compact hood, high-performance transilluminator, capture software and sample viewer, captures high quality gel images
| Includes | Digital camera, with 55mm Ethidium bromide filter, USB interface; Doc-It Capture Software on CD-ROM; Hood enclosure; High-performance 25-watt UV transilluminator (UVP97010501 is compatible with a variety of UVP enchtop transilluminators) |
|---|---|
| Product Type | Imaging System |