Western Blot Substrates and Substrate Kits
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (3)
- (6)
- (36)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (31)
- (4)
- (38)
- (1)
- (32)
- (1)
- (9)
Filtered Search Results
Cytiva Amersham™ ECL™ Prime Western Blotting Detection Reagent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enables the use of highly diluted primary and secondary antibodies without reducing sensitivity. Cytiva Lifescience™ Amersham™ ECL™ Prime Western Blotting Detection Reagent produces high signal intensity and sensitivity.
| Sensitivity | ∼1 pg |
|---|---|
| Product Type | ECL Western Blot Detection Reagent |
| For Use With (Application) | Sensitive Quantitative or Confirmatory Western Blot |
Thermo Scientific™ Pierce™ ECL 2 Western Blotting Substrate
Recommended HRP substrate for fluorescence imagers
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Kit Contents | Detection reagent 1 and 2 |
| Product Type | ECL Western Blot Substrate |
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Bundle, Atto + trial-size Pico PLUS
Contains SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate plus a sample size of SuperSignal™ West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate to provide chemiluminescent detection substrates for both routine and high sensitivity western blotting.
MilliporeSigma™ Luminata Crescendo ELISA HRP Substrate
Used on immunoblots as chemiluminescent substrate
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|
Thermo Scientific™ BCIP Substrate Powder (5-bromo-4-chloro-3'-indolylphosphate p-toluidine)
Powders and ready-made nitro-blue tetrazolium and 5-bromo-4-chloro-3'-indolylphosphate solutions for chromogenic detection of alkaline phosphatase probes.
Thermo Scientific™ SuperSignal™ West Femto and SuperSignal™ West Pico PLUS Sample
Provides chemiluminescent detection substrates for both routine and high sensitivity western blots
Thermo Scientific™ SuperSignal™ West Pico PLUS and SuperSignal™ West Femto Sample
Provides chemiluminescent detection substrates for both routine and high sensitivity western blots
Thermo Scientific™ SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Substrate
SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Substrate is an enhanced chemiluminescent (ECL) substrate for high attogram protein detection and provides the high level sensitivity and better signal-to-noise ratios compared to other commercially available horseradish peroxidase (HRP) substrates.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Substrate | Horseradish Peroxidase |
| Sensitivity | Low-femtogram to high-attogram |
| Form | Liquid |
| Product Type | Substrate |
| Membrane Compatibility | Nitrocellulose, PVDF |
| For Use With (Application) | Western Blot |
| Product Line | SuperSignal |
| Detection Method | Chemiluminescence |
Thermo Scientific™ NBT Substrate Powder (nitro-blue tetrazolium chloride)
Powders and ready-made nitro-blue tetrazolium and 5-bromo-4-chloro-3'-indolyphosphate solutions for chromogenic detection of alkaline phosphatase probes.
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Bundle, Femto + trial-size Atto
Contains SuperSignal™ West Femto Maximum Sensitivity Chemiluminescent Substrate plus a sample size of SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate to enable trial and comparison of the newest and most sensitive substrate for low abundant targets.
Thermo Scientific™ 1-Step™ Chloronaphthol Substrate Solution
1-Step™ Chloronaphthol Substrate Solution
Thermo Scientific™ 1-Step™ NBT/BCIP plus Suppressor Substrate Solution
Powders and ready-made nitro-blue tetrazolium and 5-bromo-4-chloro-3'-indolyphosphate solutions for chromogenic detection of alkaline phosphatase probes.
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Bundle, Pico PLUS + trial-size Atto
Contains SuperSignal™ West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate plus a sample size of SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate, providing chemiluminescent detection substrates for both routine and high sensitivity western blotting.
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Trial Pack, Atto & Pico PLUS
Contains sample sizes of SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate and SuperSignal™ West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate to enable trial use of the most recommended substrates for routine and high-sensitivity western blotting.
MilliporeSigma™ Immobilon™ Block Noise Canceling Reagents
Minimize background in Western blots, increasing sensitivity for superior detection of even low-abundance proteins
| Content And Storage | 20°C to 25°C |
|---|---|
| Sufficient For | Nineteen 8 x 7cm miniblots |
| Quantity | 500 mL |