Western Blot Substrates and Substrate Kits
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (3)
- (6)
- (36)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (31)
- (4)
- (38)
- (1)
- (32)
- (1)
- (9)
Filtered Search Results
Cytiva Amersham™ ECL™ Prime Western Blotting Detection Reagent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enables the use of highly diluted primary and secondary antibodies without reducing sensitivity. Cytiva Lifescience™ Amersham™ ECL™ Prime Western Blotting Detection Reagent produces high signal intensity and sensitivity.
| Sensitivity | ∼1 pg |
|---|---|
| Product Type | ECL Western Blot Detection Reagent |
| For Use With (Application) | Sensitive Quantitative or Confirmatory Western Blot |
Thermo Scientific™ SuperSignal™ West Pico PLUS and SuperSignal™ West Femto Sample
Provides chemiluminescent detection substrates for both routine and high sensitivity western blots
Thermo Scientific™ NBT Substrate Powder (nitro-blue tetrazolium chloride)
Powders and ready-made nitro-blue tetrazolium and 5-bromo-4-chloro-3'-indolyphosphate solutions for chromogenic detection of alkaline phosphatase probes.
MilliporeSigma™ Luminata Crescendo ELISA HRP Substrate
Used on immunoblots as chemiluminescent substrate
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Bundle, Femto + trial-size Atto
Contains SuperSignal™ West Femto Maximum Sensitivity Chemiluminescent Substrate plus a sample size of SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate to enable trial and comparison of the newest and most sensitive substrate for low abundant targets.
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Trial Pack, Atto & Pico PLUS
Contains sample sizes of SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate and SuperSignal™ West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate to enable trial use of the most recommended substrates for routine and high-sensitivity western blotting.
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Bundle, Pico PLUS + trial-size Atto
Contains SuperSignal™ West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate plus a sample size of SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate, providing chemiluminescent detection substrates for both routine and high sensitivity western blotting.
Thermo Scientific™ Pierce™ ECL 2 Western Blotting Substrate
Recommended HRP substrate for fluorescence imagers
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Kit Contents | Detection reagent 1 and 2 |
| Product Type | ECL Western Blot Substrate |
Thermo Scientific™ SuperSignal™ West Femto and SuperSignal™ West Pico PLUS Sample
Provides chemiluminescent detection substrates for both routine and high sensitivity western blots
Thermo Scientific™ SuperSignal™ West Femto Maximum Sensitivity Substrate
Ultra-sensitive enhanced chemiluminescent (ECL) HRP substrate for low-femtogram-level detection by Western blot analysis.
| Substrate | Horseradish Peroxidase |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Type | Substrate |
| Signal Duration | 6 to 8 hr. |
| Product Line | SuperSignal |
| Detection Method | Chemiluminescence |
Thermo Scientific™ SuperSignal™ West Dura Extended Duration Substrate
Luminol-based enhanced chemiluminescence (ECL) horseradish peroxidase (HRP) substrate ideal for quantitative western blotting with stable light output for mid-femtogram level detection for western blot analysis.
| Substrate | Horseradish Peroxidase |
|---|---|
| Sensitivity | Mid-femtogram |
| Form | Liquid |
| Product Type | Substrate |
| Signal Duration | 24 hr. |
| Product Line | SuperSignal |
| Detection Method | Chemiluminescence |
Thermo Scientific™ SuperSignal™ West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate
Thermo Scientific SuperSignal West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate is an enhanced chemiluminescent (ECL) horseradish peroxidase (HRP) substrate that enables picogram to high femtogram-level protein detection by western blot analysis.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Substrate | Horseradish Peroxidase |
| Recommended Antibody Concentrations | 2°: 1:20-100 K (10-50 ng/mL), 1°: 1:1 K (0.2-1 μg/mL) |
| Conjugate | HRP |
| Form | Liquid |
| Product Type | Substrate |
| Signal Duration | 6 to 24 hr. |
| For Use With (Application) | Western Blot |
| Product Line | SuperSignal |
| Detection Method | Chemiluminescence |
MilliporeSigma™ Immobilon™ Western Chemiluminescent HRP Substrate (ECL)
Provides high sensitivity over a broad detection range at an economical price
| Substrate | Horseradish Peroxidase |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Shelf Life | 9 Months |
| For Use With (Application) | Dot/Slot Blot |
Thermo Scientific™ BCIP Substrate Powder (5-bromo-4-chloro-3'-indolylphosphate p-toluidine)
Powders and ready-made nitro-blue tetrazolium and 5-bromo-4-chloro-3'-indolylphosphate solutions for chromogenic detection of alkaline phosphatase probes.