Gas Detection Monitor Accessories
Products and replacement parts designed for use with emissions monitoring systems; promote efficient and effective operation.
Type
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
À utiliser avec (équipement)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Les produits de certains de nos fournisseurs ne s'affichent pas dans les résultats de la recherche filtrée. Veuillez
supprimer tous les filtres
pour voir ces produits.
Rechercher dans les résultats
Recherche par mot-clé:
Effacer la recherche
1
–
15
de
33
résultats
Dräger™ X-am™ 3000 Gas Monitor: Calibration Gas Cylinder, 50p
Calibration Gas Cylinder for X-am 3000 gas monitors
PureAire Monitoring Systems 24VDC Horn & Strobe
PureAire Monitoring Systems 24VDC Horn & Strobe combines the features of a mini sounder, and a xenon strobe
| Longueur (métrique) | 178 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE Compliant |
| Type | Mini Sounder (Fully Integrated Xenon Strobe) |
| À utiliser avec (équipement) | PureAire Oxygen, Toxic and Combustible Gas Monitors |
| Matériau | Heavy Duty ABS |
| Poids (impériale) | 0.78 lb. |
| Diamètre (impériale) | 3.7 in. |
| Plage de températures (métrique) | -10°C to +55°C |
| Dimensions (L x l x H) | 7 x 7 x 7 in. |
| Tension | 18-28 V |
| Plage de températures (impériale) | 14°F to 131°F |
| Poids (métrique) | 0.35 kg |
| À utiliser avec (application) | Used in spaces where personnel need to be alerted to a gas leak and/or unsafe oxygen levels to unsafe conditions. |
MSA™ Battery Pack for ALTAIR™ Multigas Detector
Battery Pack, alkaline for ALTAIR multigas detectors
Dräger™ Bump Test Station for Pac™ 1000, 3500, 5500, and 7000 Series Gas Detectors
Accessory for Pac series gas detectors.
Precision Laboratories, Inc Ammonia Leak Detection Cloth
Ammonia leak detection cloth detects leaks in sealed incubators and industrial systems, including containers and filtration handling ammonia gas
| À utiliser avec (équipement) | Altair 5X Multigas Detector |
|---|
Dräger™ NiMH Battery Pack Kit for X-am™ 1000/2000/5000 Gas Monitors
Accessory for X-am 1000/2000/5000 Gas Detectors.
PureAire Monitoring Systems 8 Channel Touch Screen Programmable Controller
8 Channel Touch Screen Controller has LCD color touch screen that displays the readings from all channels simultaneously.
| Type | Sampling Line |
|---|---|
| Matériau | Polyurethane |
Oxygen Sensor for RKI Gas Monitors
For use with GX82, GX86, GX-82A, GX-86A and GX-91B portable gas monitors.