Waste Disposal Container Accessories
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Heathrow Scientific™ Biohazard Disposal Bags
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Biohazard Disposal Bags for personal or general lab use, multiple sizes available to suit all needs.
| Couleur | Red |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
Justrite™ HPLC Poly Manifold for Quick-Disconnect Disposal Cans
For use with Justrite™ Centura Quick-Disconnect HPLC Safety Disposal Cans
| Longueur (métrique) | 17.8 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 4.5 in. |
| Longueur (impériale) | 7 in. |
| Certifications/Conformité | US OSHA, NFPA Code 30 |
| Hauteur (métrique) | 11.4 cm |
| Largeur (métrique) | 12.7 cm |
| À utiliser avec (équipement) | For Justrite™ centura quick-disconnect HPLC safety disposal cans |
| Type de produit | Quick-disconnect Disposal Can |
| Dimensions | 7 x 5 x 4.5 in. |
| Quantité | Ea. |
| Largeur (impériale) | 5 in. |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Cover for Glass Disposal Carton
Opens quickly and easily by pressing the built-in release tab with no batteries required
Justrite™ HPLC Manifold Kit for Quick-Disconnect Disposal Can
Economical way to safely collect waste from multiple HPLC machines
Justrite™ Flame Arresters for Nonmetallic Liquid Disposal Safety Cans
For nonmetallic liquid disposal safety cans
Justrite™ Standard Aerosolv™ Aerosol Can Disposal System: Cartridges and Filters
For use with Serosolv Can Disposal System
| Matériau | Carbon |
|---|
Justrite™ Safety Can for Liquid Disposal with Built-In Fill Guage and Flame Arrester
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ Safety Can for Liquid Disposal with Built-In Fill Guage and Flame Arrester provides a better solution for the containment of liquid flammable or corrosive waste.
Cole-Parmer™ VapLock™ Solvent Waste Kits for Justrite™ Containers
VapLock™ Solvent Waste Kits for Justrite™ Containers collect effluent from multiple sources while minimizing harmful solvent exhaust
| À utiliser avec (équipement) | Solvent-Compatible Containers |
|---|---|
| Format | Justrite Quick-Disconnect |
| Type de produit | Solvent Waste Kit |
| Taille du bouchon | 1/2 in. NPT(F), 1/4 in. NPT(F), 1/4 in.-28 UNF(F) |
| À utiliser avec (application) | Solvent Safety |
Labconco™ Logic™ Mag-Zone Magnetic Accessories
Mag-Zone accessories attach to the right side wall of Logic Biosafety Cabinets and provide easy, cleanable organization for common tools used in biosafety cabinets.
Bel-Art™ Bench-Top Biohazard Bag Holder
Economical and convenient, this benchtop disposal system is perfect for collecting pipette tips, microcentrifuge tubes, etc. during daily use.
| Largeur (métrique) | 12.7 cm |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Largeur (impériale) | 5 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |