Personal Protective Equipment
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Comfort Nitrile Gloves
Choose a glove with enhanced comfort and tactile sensitivity. Fisherbrand™ Comfort Nitrile Gloves are powder free and latex-free with a beaded fit and textured fingers.
| Épaisseur des doigts (métrique) | 0.09 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,ASTM D6978,ISO 10993-10:2002, ISO 9001, ISO 13485,FDA21 CFR 177- 2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Sans latex | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Épaisseur de palm (métrique) | 0.07 mm |
| Finition extérieure | Fingertip Textured |
| Longueur (impériale) | 9.8 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Classification chimiothérapie | Yes |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.07 mm, Finger: 0.09 mm |
| Main | Ambidextrous |
| NQA | 1.5 |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Longueur (métrique) | 245 mm |
|---|---|
| Épaisseur des doigts (métrique) | 0.12 mm |
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Sans latex | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Épaisseur de palm (métrique) | 0.09 mm |
| Finition extérieure | Fully Textured |
| Longueur (impériale) | 9.6 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100 Gloves/Box |
| Classification chimiothérapie | No |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| NQA | 1.5 |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Longueur (métrique) | 245 mm |
|---|---|
| Épaisseur des doigts (métrique) | 0.14 mm |
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Sans latex | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Épaisseur de palm (métrique) | 0.09 mm |
| Finition extérieure | Fingertip Textured |
| Longueur (impériale) | 9.6 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Black |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100 Gloves/Box |
| Classification chimiothérapie | No |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| NQA | 1.5 |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Couleur | White |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Cotton |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Snaps |
| Nb de poches | 3 |
| Sexe | Unisex |
| Type de collier | Standard Pointed |
Fisherbrand™ Full- and Mid-Size Faceshields
High-quality, optically clear, distortion-free 7mil film
| Teinte de la lentille | Clear |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Conforms to OSHA 29CFR Part 1910.1030 for bloodborne pathogens and the CDC's recommendation for protective eyewear. |
| Matériau de la lentille | Polyester |
Fisherbrand™ White Unisex Lab Coats With Knit Cuffs
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Knit wrist cuffs provide comfortable and secure fit.
| Couleur | White |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Polycotton |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Snaps |
| Nb de poches | 3 |
| Sexe | Unisex |
| Type de collier | Standard Pointed |
Fisherbrand™ Silicone Hand Protector
Gripping surface is studded with small nubs for protection and sure handling of objects with temperatures ranging from -50°C to 260°C.
Fisherbrand™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Choose a glove with exceptional durability and added protection. Fisherbrand™ extended cuff nitrile gloves are extra-thick with textured fingertips for a superior grip and are tested for use with chemotherapy drug exposure.
| Longueur (métrique) | 300 mm |
|---|---|
| Épaisseur des doigts (métrique) | 0.19 mm |
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Sans latex | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Épaisseur de palm (métrique) | 0.15 mm |
| Finition extérieure | Fingertip Textured |
| Longueur (impériale) | 11.8 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Teal |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 50 Gloves/Box |
| Classification chimiothérapie | Yes |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.15 mm, Finger: 0.19 mm |
| Main | Ambidextrous |
| NQA | 1.5 |
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Sans latex | Yes |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Spunbond Polypropylene |
| Type de produit | Bouffant |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Bouffant Cap Only |
| Structure | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Modèle | Round |
| Résistance | MD = 35N, CD = 23N |
| À utiliser avec (application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
DuPont™ Tyvek™ 400 Sleeve
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Nonwoven Tyvek fabric helps resist penetration by particles and other contaminants. The inherent barrier stops submicron particles even after abrasion.
DuPont™ Tyvek™ 400 Coveralls, 125S Series, Elastic Wrists and Ankles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Coveralls with elastic wrists and ankles provide an ideal balance of protection, durability, and comfort.
| Certifications/Conformité | ASTM D1777, D3776, D774, D5733, D5034, D257, AATCC 127 |
|---|---|
| Sans latex | Yes |
| Modèle de cheville | Elastic |
| Jetable | Limited-use |
| Matériau | Tyvek |
| Type de produit | General Purpose Coveralls |
| Type de couture | Serged |
| Modèle de manchette | Elastic |
| Type de bouchon | Front Zipper |
| Type de collier | Laydown |
| Résistance | Particle |
| Couleur | White |
| Type de col | Collared |
| Stérilité | Non-sterile |
| Modèle de taille | Elastic |
| Sexe | Unisex |
| Quantité | 25/Cs. |
| Type de cagoule | Unhooded |
| Aperçu général | Flashspun HDPE |
DuPont™ ProShield™ 50 Coveralls with Hood
Microporous film coveralls provide protection from non-hazardous aerosols, light liquid splash, and dry particles.
| Épaisseur | 10 mil |
|---|---|
| Modèle de cheville | Elastic |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | ProShield |
| Type de produit | General Purpose Coveralls |
| Type de couture | Serged |
| Modèle de manchette | Elastic |
| Type de bouchon | Front Zipper with Storm Flap |
| Modèle | NB127S |
| À utiliser avec (application) | Janitorial, Sanitation, General Industrial, Maintenance |
| Couleur | White |
| Type de col | Hooded |
| Stérilité | Non-sterile |
| Sexe | Unisex |
| Quantité | 25/Cs. |
| Type de cagoule | Standard, Elastic Face |
Ansell TouchNTuff™ 92-600 Disposable Chemical Resistant Nitrile Gloves
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Soft nitrile disposable gloves provide high levels of comfort and splash resistance against hazardous chemicals.
| Couleur | Green |
|---|---|
| Sans latex | Yes |
| Applications | Industrial |
| Type de produit | Chemical-resistant Gloves |
| Matériau | Nitrile |
Ansell HyFlex™ 11-618 Extra Thin Polyurethane Coated Nylon Gloves
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Light duty, 18-gauge gloves offer tactility and dexterity with a 0.8 mm polyurethane-coating for an improved grip and additional abrasion resistance.
| Jauge du fil | 18 |
|---|---|
| Séries | 11-618 |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Knit |
| Sans latex | No |
| Niveau de résistance à l'abrasion (ANSI) | ANSI 3 |
| Type de produit | Dip-coated Gloves |
| Matériau | Nylon |
| Indice de résistance aux coupures | ANSI A1 |
| Matériau de revêtement | Polyurethane |
| Main | Specific |
| À utiliser avec (application) | Automotive Assembly, Machinery/Equipment Operation, and Metal Fabrication |
Medicom™ Ocean Pacific Ninja ™ Nitrile Gloves
Fully textured, powder free black nitrile glove with superior resistance and grip. Puncture resistance provides enhanced protection against bloodborne pathogens, chemical lubricants and sharp instruments.
| FDA 510 (k) | Yes |
|---|---|
| Couleur | Black |
| Poudré | Powder Free |
| Sans latex | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Sans accélérateur | No |
| Finition extérieure | Fully Textured |
| Chloré | No |
| NQA | 1.5 |