Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Choose a glove with exceptional durability and added protection. Fisherbrand™ extended cuff nitrile gloves are extra-thick with textured fingertips for a superior grip and are tested for use with chemotherapy drug exposure.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 300 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Teal |
| Length (English) | 11.8 in. |
| Quantity | 50 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.15 mm, Finger: 0.19 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Resistance | MD = 35N, CD = 23N |
|---|---|
| Includes | Bouffant Cap Only |
| Disposable | Single-use |
| Construction | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Product Type | Bouffant |
| Style | Round |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ White Unisex Lab Coats With Knit Cuffs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Knit wrist cuffs provide comfortable and secure fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DuPont™ ProShield™ 50 Coveralls with Hood
Microporous film coveralls provide protection from non-hazardous aerosols, light liquid splash, and dry particles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Hooded |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | ProShield |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Janitorial, Sanitation, General Industrial, Maintenance |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness | 10 mil |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Model | NB127S |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Standard, Elastic Face |
| Closure Type | Front Zipper with Storm Flap |
Medicom™ AssureTouch™ Basics Nitrile Powder-Free Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Basics Nitrile Powder-Free Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. These affordable gloves provide healthcare professionals with hand protection for handling chemotherapy drugs. High-quality nitrile won’t compromise tactile sensitivity and ensure a secure grip.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Hourglass International™ HandPRO™ Scion700™ Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Exam gloves with low dermatitis potential are created from the latest patented accelerator-free LOW DERMA™ technology nitrile, delivering improved stretch and chemical permeation resistance, tactile sensitivity, and softness.
| Tensile Strength | 34 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | HandPRO™ Scion700™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455, EU 10/2011 (EN1186) for food handling, EU Certificate 0321.10013-02.E00-00 (Type C, CE 0120) |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978-05,ASTM F1671,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Thickness | 6 mil |
|---|---|
| Width (English) | 35 in. |
| Color | Blue |
| Material | Vinyl |
| Width (Metric) | 88.9 cm |
Ansell HyFlex™ 11-618 Extra Thin Polyurethane Coated Nylon Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Light duty, 18-gauge gloves offer tactility and dexterity with a 0.8 mm polyurethane-coating for an improved grip and additional abrasion resistance.
| Series | 11-618 |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Product Type | Dip-coated Gloves |
| Yarn Gauge | 18 |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Blue |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Latex Free | No |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Automotive Assembly, Machinery/Equipment Operation, and Metal Fabrication |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
Ansell AlphaTec™ 18 in. Solvex™ 37-185 Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Heavy-duty, elbow length nitrile chemical resistant gloves suitable for a wide range of applications.
| Chlorinated | Yes |
|---|---|
| Grip Design | Sandpatch |
| Length (Metric) | 45.7 cm |
| EN 421 | No |
| Applications | Industrial |
| EN388 Standard | EN 388:4102X, EN 388:4102 |
| Color | Green |
| Length (English) | 18 in. |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Chemical plants and transportation, chemical processing, Oil refining and Petrochemicals, cleaning and de-greasing, exposure to chemicals, Solvents, hazardous liquids, PVC cements or standing Water, janitorial and maintenance work |
| Thickness (Metric) | 0.55 mm |
| Series | AlphaTec™ Solvex™ 37-185 |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003 + A1:2009, Category III |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | AGJKLPT |
| Product Type | Chemical-resistant Gloves |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Unlined |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 18889 |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
Ansell TouchNTuff™ 92-600 Disposable Chemical Resistant Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Soft nitrile disposable gloves provide high levels of comfort and splash resistance against hazardous chemicals.
| Applications | Industrial |
|---|---|
| Product Type | Chemical-resistant Gloves |
| Color | Green |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
Ansell AlphaTec™ 38-514 Chemical Resistant Butyl Gloves
Thin butyl glove provides resistance to aggressive chemicals including solvents and strong acids.
| Grip Design | Rough |
|---|---|
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| Applications | Industrial |
| EN388 Standard | EN 388:1000X, EN 388:1000 |
| Color | Black |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Butyl |
| Powdered | Powder Free |
| For Use With (Application) | Chemical plants and transportation, chemical processing, handling acids, alkalies, salts and ketones |
| Thickness (Metric) | 0.35 mm |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 1149, EN 16350, EN 420:2003 + A1:2009; Category III |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | ABCIKMPST |
| Product Type | Butyl Gloves |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Unlined |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Medicom™ SafeBasics™ TrueFit™ Thin Nitrile Medical Exam Gloves
Provides tactile sensitivity for complex procedures
| Tensile Strength | ≥14 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 22 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | No |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |