Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Resistance | MD = 35N, CD = 23N |
|---|---|
| Includes | Bouffant Cap Only |
| Disposable | Single-use |
| Construction | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Product Type | Bouffant |
| Style | Round |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Choose a glove with exceptional durability and added protection. Fisherbrand™ extended cuff nitrile gloves are extra-thick with textured fingertips for a superior grip and are tested for use with chemotherapy drug exposure.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 300 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Teal |
| Length (English) | 11.8 in. |
| Quantity | 50 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.15 mm, Finger: 0.19 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ White Unisex Lab Coats With Knit Cuffs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Knit wrist cuffs provide comfortable and secure fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DuPont™ ProShield™ 50 Coveralls with Hood
Microporous film coveralls provide protection from non-hazardous aerosols, light liquid splash, and dry particles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Hooded |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | ProShield |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Janitorial, Sanitation, General Industrial, Maintenance |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness | 10 mil |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Model | NB127S |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Standard, Elastic Face |
| Closure Type | Front Zipper with Storm Flap |
Ansell AlphaTec™ 18 in. Solvex™ 37-185 Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Heavy-duty, elbow length nitrile chemical resistant gloves suitable for a wide range of applications.
| Chlorinated | Yes |
|---|---|
| Grip Design | Sandpatch |
| Length (Metric) | 45.7 cm |
| EN 421 | No |
| Applications | Industrial |
| EN388 Standard | EN 388:4102X, EN 388:4102 |
| Color | Green |
| Length (English) | 18 in. |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Chemical plants and transportation, chemical processing, Oil refining and Petrochemicals, cleaning and de-greasing, exposure to chemicals, Solvents, hazardous liquids, PVC cements or standing Water, janitorial and maintenance work |
| Thickness (Metric) | 0.55 mm |
| Series | AlphaTec™ Solvex™ 37-185 |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003 + A1:2009, Category III |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | AGJKLPT |
| Product Type | Chemical-resistant Gloves |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Unlined |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 18889 |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
DuPont™ Tyvek™ 400 Sleeve
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonwoven Tyvek fabric helps resist penetration by particles and other contaminants. The inherent barrier stops submicron particles even after abrasion.
DuPont™ Tyvek™ 400 FC Boot Covers
Boot covers feature a Tyvek 400 FC skid-resistant friction coating for added slip protection.
Medicom™ SafeBasics™ Isolation Gown
For procedures requiring protection from spray and splatter, fluid-repellent design provides added protection against cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Gown |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Protection from cross contamination |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Medicom™ SafeBasics™ Bouffant Caps
Spunbonded polypropylene bouffant caps are worn by healthcare personnel during various procedures to protect patients and materials from transfer of microorganisms and particulates.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Bouffant |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Healthcare |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ SafeBasics™ Fluid Impervious Gown
Fluid impervious gowns are designed to protect health professionals and patients from cross-contamination. Non-ISO Rated.
| Includes | 50 Gowns/Cs. |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Isolation Gown |
| Color | White |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Latex Free | Yes |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Ansell TouchNTuff™ 92-605 Disposable Chemical Resistant Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Disposable, nitrile gloves with extended cuff features splash protection against hazardous chemicals.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| EN ISO 374-1 | Type B |
| EN 421 | Yes |
| Color | Green |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded/Rolled |
| Finger Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Ansell HyFlex™ 11-318 Industrial Knit Gloves
Lightweight industrial knit gloves offer barehand-like comfort and touchscreen compatibility.
| Construction | Knit |
|---|---|
| Length (Metric) | 21.2 cm |
| Yarn Gauge | 18 |
| Coating Material | Uncoated |
| EN388 Standard | EN 388:XX4XB, EN 388:X34X |
| Color | Gray |
| Length (English) | 8.3 in. |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Material | HPPE |
| Coated Area | Uncoated |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Assembly, Inspection, Automotive, Machinery, Maintenance |
| Hand | Specific |
| Glove Cuff Color | Gray |
| Series | HyFlex™ 11-318 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 2 |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE, EN 420:2003 + A1:2009; Category II |
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| Model | 11-318 |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Liner Material | Dyneema™ Diamond Technology |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Puncture Rating | ANSI/ISEA 105-16 Level 0 |