HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (319)
- (171)
- (340)
- (7)
- (1)
- (1)
- (62)
- (1)
- (487)
- (431)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (10)
- (12)
- (1)
- (381)
- (12)
- (333)
- (126)
- (1)
- (21)
- (156)
- (1)
- (50)
- (18)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (11)
- (2)
- (312)
- (17)
- (300)
- (10)
- (1)
- (3)
- (15)
- (2)
- (3)
- (129)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (62)
- (1)
- (2)
- (15)
- (70)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (112)
- (962)
- (3)
- (43)
- (1)
- (28)
- (20)
- (4)
- (11)
- (621)
- (13)
- (2)
- (28)
- (12)
- (4)
- (292)
- (16)
- (1,241)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (7)
- (34)
- (9)
- (30)
- (9)
- (99)
- (1)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (3)
- (13)
- (66)
- (18)
- (5)
- (3)
- (322)
- (7)
- (1)
- (33)
- (3)
- (13)
- (157)
- (25)
- (7)
- (132)
- (29)
- (15)
- (6)
- (1)
- (374)
- (61)
- (702)
- (19)
- (30)
- (2)
- (5)
- (68)
- (24)
- (1,538)
- (3)
- (5)
- (22)
- (17)
- (17)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (46)
- (542)
- (1)
- (1)
- (3)
- (410)
- (10)
- (1)
- (499)
- (18)
- (57)
- (2)
- (11)
- (2)
- (23)
- (2)
- (5)
- (82)
- (2)
- (11)
- (141)
- (241)
- (46)
- (38)
- (5)
- (70)
- (58)
- (3)
- (39)
- (5)
- (141)
- (2)
- (11)
- (16)
- (7)
- (11)
- (46)
- (3)
- (5)
- (127)
- (1)
- (1)
- (509)
- (13)
- (9)
- (62)
- (139)
- (6)
- (2)
- (64)
- (84)
- (411)
- (11)
- (1)
- (63)
- (11)
- (16)
- (12)
- (2)
- (11)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1,089)
- (16)
- (11)
- (3)
- (2)
- (6)
- (52)
- (9)
- (8)
- (50)
- (11)
- (31)
- (7)
- (45)
- (1,117)
- (14)
- (1)
- (7)
- (4)
- (114)
- (2)
- (41)
- (2)
- (2)
- (12)
- (102)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ Acclaim™ C30 HPLC Columns
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use for superior separation of hydrophobic structural isomers.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Température | 60°C |
| Taux de carbone | 13% |
| pH | 2 to 8 |
| Type de colonne | Reversed Phase |
| Taille des pores | 200 Å |
| Phase stationnaire | C30 |
| Gamme de produit | Acclaim |
| Surface | 200 m²/g |
| Longueur hors tout (impériale) | 3 1/2 in. |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Matrice | Tenax™ TA Porous Polymer (60/80) |
| Méthodes | EPA TO-1, IP-1 B |
| Matériau | Glass |
| Catégorie | Thermal Desorption Tube |
| Quantité d’emballage | 10/Pk. |
| Diamètre (impériale) externe | 1/4 in. |
| À utiliser avec (application) | Air Monitoring |
| Gamme de produit | Tenax |
Thermo Scientific™ HyPURITY™ C18 Columns, 3μm Particle Size
High quality, highly pure silica columns
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Désactivé | Yes |
| Taux de carbone | 13% |
| Type d’USP | L1 |
| pH | 1 to 9 |
| Granulométrie | 3 μm |
| Type de colonne | Reversed Phase |
| Matériau de remplissage | Silica |
| Taille des pores | 190 Å |
| Phase stationnaire | C18 |
| Surface | 200 m²/g |
Thermo Scientific™ Hypersil™ Green PAH Columns, 3 and 5μm Particle Size
Specially tailored alkyl bonded silica with a high carbon loading, designed specifically for the analysis of polyaromatic hydrocarbons (PAHs)
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Désactivé | Yes |
| Température | 60°C |
| Taux de carbone | 13.5% |
| Type d’USP | L1 |
| pH | 2 to 9 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Type de colonne | PAH Analysis |
| Taille des pores | 120 Å |
| Phase stationnaire | Proprietary |
| Surface | 170 m²/g |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE Fitting, Non-Jacketed Liquid Chromatography Column, 30 cm
Constructed of borosilicate glass and are rated at a maximum pressure of 15 psi (1 bar)
| Longueur (métrique) | 30 cm |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass (Column), PTFE (Fittings) |
| Type de colonne | Chromatography |
TSKgel™ ODS-120A HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ ODS-120A columns use a 150 Å pore size silica base support. The silica′s exclusion limit of 10,000 Da makes them a good choice for the reversed phase chromatography of peptides, small proteins, and environmental samples such as poly-aromatic hydrocarbons.
| Débit | 1.2 mL/min. |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Désactivé | No |
| Matrice | Silica Particle Platform |
| Type d’USP | L1 |
| Diamètre (métrique) | 4.6 mm |
| Taille des pores | 150 Å |
| Phase stationnaire | C18 (octadecyl) |
| Surface | 200 m2/g |
| Taux de carbone | 20% |
| pH | 2.0 - 7.5 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Gamme de produit | TSKgel |
| Solvants | 0 to 100% organic solvent |
TSKgel™ ODS-120T HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ ODS-120T columns use a 150 Å pore size silica base support. The silica′s exclusion limit of 10,000 Da makes them a good choice for the reversed phase chromatography of peptides, small proteins, and small molecular weight compounds in organic and environmental samples.
| Débit | 1.2 mL/min. |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Matrice | Silica Particle Platform |
| Type d’USP | L1 |
| Diamètre (métrique) | 4.6 mm |
| Taille des pores | 150 Å |
| Phase stationnaire | C18 (octadecyl) |
| Surface | 200 m2/g |
| Température | 10°C to 50°C |
| Taux de carbone | 22% |
| pH | 2.0 - 7.5 |
| Granulométrie | 5 μm |
| Gamme de produit | TSKgel |
| Solvants | 0 to 100% organic solvent |
Thermo Scientific™ Hypersil™ Silica HPLC Columns
Use the efficient and selective Thermo Scientific™ Hypersil™ Silica LC Columns for normal phase chromatography of nonpolar and moderately polar organic compounds.
| Phase | Normal Phase |
|---|---|
| Température | 60°C |
| Type d’USP | L3 |
| pH | 2 to 8 |
| Type de colonne | Normal Phase |
| Taille des pores | 120 Å |
| Phase stationnaire | Silica |
| Surface | 170 m²/g |
Thermo Scientific™ HyperREZ™ XP Carbohydrate Na+ HPLC Columns
Available in H+, Ca+2, Pb+2, and Na+ forms.
| À utiliser avec | LC/MS |
|---|---|
| Phase | Ligand Exchange |
| Température | 85°C |
| Pression maximale | 363 psi (25 bar) |
| Type d’USP | L58 |
| pH | 1 to 11 |
| Granulométrie | 10 μm |
| Type de colonne | Carbohydrate Analysis |
| Matériau de remplissage | Spherical, Microporous Polymer |
| Phase stationnaire | Na+ Counter Ion |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SCX-NP1.7 Strong Cation Exchange Column, 1.7 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analyis or small scale purification of negatively charged biopolymers, such as glycoprotein isoforms, pegylated proteins and oligonucleotide.
| Phase | Cation Exchange |
|---|---|
| Matrice | Spherical PS-DVB/Sulfonic Acid Phase |
| Matériau | Stainless Steel |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Granulométrie | 1.7 μm |
| Technique | Cation Exchange |
| Taille des pores | Nonporous |
| Phase stationnaire | Sulfonic Acid |
| Gamme de produit | Proteomix |
Thermo Scientific™ HyPURITY™ C18 HPLC Columns, 3μm Particle Size
Thermo ScientificTM HyPURITYTM C18 HPLC Columns are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
MilliporeSigma™ Supelco™ Zenix™ SEC-100 Gel Filtration HPLC Column, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
Like their 5 micron siblings, 3 micron Zenix™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer to prevent the sample from interacting with the underlying silica.
| Longueur (métrique) | 30 cm |
|---|---|
| Phase | Size Exclusion |
| Matrice | Hydrophilic Polymer Phase/Spherical Silica |
| Matériau | Stainless Steel |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Granulométrie | 3 μm |
| Technique | SEC HPLC |
| Taille des pores | 100 Å |
| Phase stationnaire | Hydrophilic Polymer |
| Gamme de produit | Zenix |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express OH5 UHPLC Column, 2 μm Particle Size
The Ascentis™ Express 2 μm OH5 stationary phase is a highly polar ligand that possesses 5 hydroxyl groups tethered to the silica via novel proprietary linkage chemistry.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Désactivé | Yes |
| Matrice | Hydroxy, Penta- Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Catégorie | LC-MS Column |
| Granulométrie | 2 μm |
| Technique | Fused-Core UHPLC |
| Taille des pores | 90 Å |
| Phase stationnaire | Hydroxy, Penta- |
| Gamme de produit | Ascentis |
TSKgel™ Butyl-NPR HPLC Column, 2.5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Butyl-NPR columns are not as hydrophobic, i.e., less retentive, than Phenyl-5PW and Ether-5PW HIC columns. They are the best choice for high speed separations and provide excellent recovery even for more hydrophobic proteins.
Thermo Scientific™ Syncronis™ C8 HPLC Columns
Use this C8 column for hydrophobic interaction reversed-phase separations.
| Phase | Reversed Phase |
|---|---|
| Désactivé | Yes |
| Température | 60°C |
| Taux de carbone | 10% |
| Type d’USP | L7 |
| pH | 2 to 8 |
| Type de colonne | Reversed Phase |
| Taille des pores | 100 Å |
| Phase stationnaire | C8 |
| Surface | 320 m²/g |