Gas Purifiers and Traps
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ Purge/Trap I Vocarb™ 4000
Specific configurations available for a variety of instruments
| Type | Purge/Trap I |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Industrial Hygiene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Purge/Trap A
Specific configurations available for a variety of instruments
| Type | Purge/Trap A |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Industrial Hygiene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Purge/Trap B
Specific configurations available for a variety of instruments
| Type | Purge/Trap B |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Industrial Hygiene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Purge/Trap C
Specific configurations available for a variety of instruments
| Type | Purge/Trap C |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Industrial Hygiene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Purge/Trap F
Specific configurations available for a variety of instruments
| Type | Purge/Trap F |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Industrial Hygiene |
Labconco™ AtmosPure™ Re-Gen Gas Purifiers
Automatic regeneration process completed in as little as 13 hours while unattended
| Hauteur (impériale) | 21.9 in. |
|---|---|
| Type | Re-Gen Gas Purifier |
| Hauteur (métrique) | 56 cm |
| Largeur (métrique) | 38 cm |
| Matériau | Stainless Steel |
| Largeur (impériale) | 14.9 in. |
| Matériau de boîtiers | Epoxy-coated Steel |
| À utiliser avec (application) | Controlled atmosphere glove boxes |
| Type de connexion | 0.75 in. Fitting |
MilliporeSigma™ Supelco™ Molecular Sieve 5A Moisture Trap, S-Trap
Efficiently removes moisture and heavy hydrocarbons from compressed air, electrolytically produced hydrogen, house nitrogen, or other gases with high moisture or hydrocarbon content
Economy Moisture-Removing Trap, 400 cc, MilliporeSigma™ Supelco™
The clear polycarbonate tubes contains a mixture of Molecular Sieve 13X and Molecular Sieve 4A with indicating capability. Because room air may permeate through the polycarbonate tube, this trap should not be used with carrier gas streams.
Oxiclear™ Disposable Oxygen/Moisture Trap, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Reduces oxygen to less than 1 ppm when the incoming level is below 10 ppm.
| Longueur (métrique) | 19 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 7.5 in. |
| Type | Oxygen/Moisture Trap |
| Diamètre (métrique) externe | 48 mm |
| Gamme de produits | Oxiclear |
| Diamètre (impériale) externe | 1.875 in. |
| À utiliser avec (application) | Reduces Oxygen, Removes Moisture and Organic Contaminants |
MilliporeSigma™ Supelco™ Molecular Sieve 5A Moisture Traps
Efficiently remove moisture and heavy hydrocarbons from compressed air, electrolytically produced hydrogen, house nitrogen, or other gases with high moisture or hydrocarbon content
| Type | Moisture Trap |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Maintaining Anhydrous Conditions Within an Apparatus |
MilliporeSigma™ Supelco™ Supelpure™-O Oxygen/Moisture Trap
Oxygen-removing catalysts that can reduce oxygen to less than 2 ppb when the level in the incoming gas does not exceed 10 ppm
| Type | Oxygen/Moisture Trap |
|---|---|
| Gamme de produits | Supelpure |
| À utiliser avec (application) | Removing Oxygen and Water Vapor From Incoming Gas |
MilliporeSigma™ Supelco™ Purge/Trap H
Specific configurations available for a variety of instruments
| Type | Purge/Trap H |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Industrial Hygiene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Purge/Trap K Vocarb™ 3000
Efficiently traps analytes in US EPA Methods 502.2 and 524
| Type | Purge/Trap K |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Industrial Hygiene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Purge/Trap J BTEXTRAP™
Specific configurations available for a variety of instruments
| Type | Purge/Trap J |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Industrial Hygiene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Supelpure™ HC Hydrocarbon Trap
The best trap available for removing hydrocarbons and other organics from carrier, fuel, air, and other gas streams
| Type | Hydrocarbon Trap |
|---|---|
| Gamme de produits | Supelpure |
| Comprend | Carbon Molecular Sieve |
| À utiliser avec (application) | Removing Hydrocarbons and Other Organics From Carrier, Fuel, Air, and Other Gas Streams |