Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (9)
- (9)
- (30)
- (4)
- (1)
- (82)
- (23)
- (1)
- (1)
- (59)
- (4)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (2)
- (45)
- (1)
- (8)
- (56)
- (35)
- (20)
- (3)
- (50)
- (4)
- (44)
- (3)
- (2)
- (112)
- (4)
- (10)
- (10)
- (10)
- (87)
- (10)
- (2)
- (46)
- (48)
- (21)
- (14)
- (1)
- (1)
- (12)
- (21)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (91)
- (1)
- (104)
- (29)
- (2)
- (5)
- (2)
- (14)
- (9)
- (38)
- (21)
- (26)
- (65)
- (1)
- (2)
- (14)
- (6)
- (201)
- (6)
- (17)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (277)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (221)
- (2)
- (6)
- (2)
- (20)
- (4)
- (1)
- (9)
- (2)
- (3)
- (8)
- (6)
- (6)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (14)
- (11)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (12)
Résultats de la recherche filtrée
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: N Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Longueur (métrique) | 51 mm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 2 in. |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Type de connexion | Cemented |
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Fixed-Needle Syringes, LTN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| Diamètre (impériale) de l’aiguille intérieure | 0.016 in. |
| Type de produit | Gastight Syringe |
| Diamètre (métrique) de l’aiguille extérieure | 0.72 mm |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Quantité | Ea. |
| Calibre d’aiguille | 22 G |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Pression max. | 200 psi |
| Diamètre (métrique) de l’aiguille intérieure | 0.41 mm |
| Type de connexion | Luer Tip, Cemented |
| À utiliser avec (application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
| Diamètre (impériale) de l’aiguille extérieure | 0.028 in. |
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Luer-Tip, Gas-Tight Manual Syringes for GC Systems
Get a gas-tight syringe for manual injections. This syringe features a Luer-Tip connection and is available in a variety of sizes.
Thermo Scientific™ Manual, Fixed Needle, Gas Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for manual accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
Thermo Scientific™ GC Syringe for CTC
Thermo Scientific™ Gastight GC Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
| Type de connexion | Fixed |
|---|
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringe
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 57 mm |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel (Needle),Stainless Steel (Plunger) |
| Type de connexion | Fixed |
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes offer easy, accurate and reproducible manual injections.
Synthware™ Cannula
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cannula for the transfer and handling of air sensitive materials.
| Couleur | Silver |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel |
| Stérilité | Non-sterile |
| Graduated | No |
| Quantité | 1 Ea. |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
Synthware™ Syringe Needles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Long needle used for solvent retrieval.
| Matériau | Stainless Steel |
|---|---|
| Quantité | 1 Ea. |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
Restek™ Hamilton™ Micro-Volume Positive Displacement Syringe, 2.0μL
Use these syringes for accurate, high precision injections. Restek™ Hamilton™ Micro-Volume Positive Displacement Syringes are designed to contain the sample in the needle with full plunger displacement, ensuring no dead volume.
Hamilton™ 1700/1000 Series Gastight™ Instrument Syringes: CX Termination
Syringes are designed to fit into, or with, various different instruments such as the MICROLAB™ 500 and MICROLAB 1000
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 239°F |
| Type de produit | Gastight Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Diamètre (métrique) externe | 7.75 mm |
| Numéro de pointe d’aiguille | No Needle Included |
| Quantité | Ea. |
| Comprend | Instrument plunger stop |
| Température max. (métrique) | 115°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Diamètre (impériale) externe | 0.305 in. |
| Type de connexion | ChemSeal |
| À utiliser avec (application) | For dispensing volumes from 100μL up to 100mL |
Hamilton™ 1700/1000 Series Gastight™ Instrument Syringes: AD Termination
Syringes are designed to fit into, or with, various different instruments such as the MICROLAB™ 500 and MICROLAB 1000
| Température (impériale) min. | 68°F |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Microlab 1000 Diluters/Dispensers |
| Température max. (impériale) | 122°F |
| Type de produit | Gastight Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Gamme de produits | AccuDil |
| Numéro de pointe d’aiguille | No Needle Included |
| Quantité | Ea. |
| Température max. (métrique) | 50°C |
Restek™ Presents SGE Micro-Volume, Positive Displacement Syringes
High precision and accuracy down to 0.1μL.
| Type de produit | SGE Micro-Volume, Positive Displacement Syringes |
|---|---|
| Matériau | PTFE (Tip) |
| Quantité | Ea. |
| À utiliser avec (application) | For high pressure injection |